Spotkajmy się na naukowym pikniku z okazji Dnia Fahrenheita | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-08

Spotkajmy się na naukowym pikniku z okazji Dnia Fahrenheita

Grafika z napisem Piknik Fahrenheita
Odkrywców, poszukiwaczy przygód, dzieci i dorosłych – zapraszamy na Piknik Nauki Fahrenheita, który odbędzie się 28 maja na Górze Gradowej w Gdańsku. Wśród licznych atrakcji, pokazów i warsztatów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie! Tegoroczny piknik odbędzie się pod hasłem „Nauka z klimatem”. 

Na placu głównym Hevelianum powstaną różne strefy piknikowe, gdzie na odwiedzających będzie czekało bardzo wiele atrakcji.

Miasteczko naukowe Uczelni Fahrenheita, na które składać się będzie 45 namiotów, w których odbędą się warsztaty i zabawy edukacyjne. Przy użyciu materiałów z odzysku wspólnie stworzymy model mózgu i porozmawiamy o akwakulturze jako ekologicznym sposobie produkcji żywności. W miasteczku czekać będą również m.in. ekoauta napędzane energią słoneczną i wodorem, efektowne pokazy chemiczne, warsztaty z druku modeli za pomocą drukarki 3D, rozpoznawanie materiałów, skał czy minerałów oraz liczne quizy z nagrodami. Dla chętnych nie zabraknie też bezpłatnych badań profilaktycznych, w tym USG.

Program Sceny naukowej będzie odwoływał się do Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ, w tym edukacji w zakresie codziennych nawyków i wyborów konsumenckich. Na scenie odbędą się m.in. pokaz mody zero waste, spektakularny science show, naukowy stand up, losowanie nagród dla uczestników konkursu, a także miniwykłady z pokazami.

Strefie eduzabawy – z warsztatami w popularnej i lubianej formule „do it yourself” – dzieci dowiedzą się m.in., jak nadać drugie życie fusom od herbaty i plastikowym nakrętkom oraz nauczą, jak zrobić piórnik ze skrawków materiałów. W tym czasie rodzice będą mogli wykonać ekobiżuterię, domowy proszek do prania czy własne kosmetyki.
Na najmłodszych uczestników Pikniku Nauki będą czekać też konkursy, atrakcje ruchowe oraz malowanie na drewnianych dyktach.

Gości pikniku zapraszamy też na debatę pt. „Nauka Mówi. W równowadze”, podczas której wraz zaproszonymi specjalistami porozmawiamy o tym, czym właściwie jest zrównoważony rozwój i jak z niego korzystać.

Więcej informacji

Dla miłośników atrakcji o charakterze artystycznym Teatr Miniatura przygotował spektakl inspirowany Danielem Fahrenheitem pt. „Laboratorium Fahrenheita”, który w trakcie trwania pikniku zostanie zaprezentowany dwukrotnie.

To już druga edycja Pikniku Nauki, który odbywa się w ramach Dni Fahrenheita. Organizatorem wydarzenia jest cała społeczność akademicka Uczelni Fahrenheita: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum i Partnerzy.

Piknik poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, laureaci nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku za bloga Crazy Nauka i audycję „Homo Science” w radiu TOK FM. Zdobywcy nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

603 wyświetleń