Superkomputer Kraken Politechniki Gdańskiej już działa! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-04-26

Superkomputer Kraken Politechniki Gdańskiej już działa!

Superkomputer Kraken PG
Fot. Bartosz Bańka/PG
25 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie budynku Centrum Kompetencji STOS PG i prezentacja superkomputera Kraken. Kompleks, w sercu którego znajduje się zespół wyspecjalizowanych serwerowni, to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Łączny koszt inwestycji wyniósł niemal 250 milionów złotych.

Superkomputer Kraken PG ukryto pod ziemią, na zboczu Góry Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu i skraju kampusu uczelni. Łączy siedem wyspecjalizowanych serwerowni i może działać zarówno w pojedynkę, jak również – w zależności od bieżących potrzeb – jako zespół kilku osobnych superkomputerów. Nad jego mocą czuwać będą zarówno naukowczynie i naukowcy Politechniki Gdańskiej, jak również zespół Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG, który w nowo otwartym centrum informatycznym Gdańska znalazł swoją nową siedzibę.

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG podczas uruchomienia superkomputera PG. Fot. Bartosz Bańka/PG

Kraken pozwoli prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje. Jego moce obliczeniowe umożliwią prowadzenie zaawansowanych prac naukowcom zajmujących się m.in. rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji, energetyką jądrową, technologiami ochrony środowiska, czy medycyną i farmaceutyką. W dodatku cały czas rośnie w siłę – z końcem roku Kraken osiągnie moc obliczeniową równą 13,6 PFlops, co wedle prognoz uplasuje go w grudniu 2023 r. w TOP 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie i w czołówce superkomputerów używanych w Europie. 

– Tak naprawdę nie chodzi tu jednak o wyścig na moce obliczeniowe, tylko możliwości badawczo-rozwojowe i opracowywanie nowych technologii i rozwiązań służących społeczeństwu, zarówno teraz, jak również w przyszłości. W przypadku Krakena są one praktycznie nieograniczone, bo cały kompleks został zaprojektowany tak, by można było sukcesywnie powiększać jego możliwości w kolejnych latach – mówi prof. Henryk Krawczyk, dyrektor CI TASK PG i pomysłodawca budowy kompleksu. 

Huczne otwarcie Centrum STOS PG

Na to wydarzenie czekało całe Trójmiasto i Pomorze. Na początku roku mieszkańcy wybrali w internetowym plebiscycie imię dla nowego superkomputera PG. Propozycji, które spłynęły do redakcji Trojmiasto.pl – która wspólnie z Politechniką zorganizowała konkurs – było ponad tysiąc, ale Kraken zwyciężył w internetowym głosowaniu z przytłaczającą przewagą: spośród czterech finałowych propozycji, zdobył ponad 50 proc. głosów.

Pozostało zatem czekać już tylko na otwarcie centrum i uruchomienie Krakena, które nastąpiło w południe we wtorek 25 kwietnia. W uroczystości udział wzięli m.in.: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, prof. Henryk Krawczyk, a także władze trójmiejskich uczelni, przedstawiciele partnerskich firm i instytucji oraz osoby związane ze środowiskiem naukowym i akademickim Trójmiasta. Uroczyste otwarcie kompleksu rozpoczęło się od symbolicznego przecięcia wstęgi na schodach wkomponowanych pomiędzy bryły budynku, stanowiących jednocześnie przedłużenie osi historycznej kampusu PG oraz pamiątkowe zdjęcie z drona na tarasie widokowym. Aby ta część uroczystości mogła przebiec bez zakłóceń, potrzebna była odpowiednia pogoda. O prognozy, które pomogły zaplanować wydarzenie, zadbało Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB z wykorzystaniem numerycznych modeli pogody IMGW-PIB i implementacji modelu WRF METEOPG, który liczony w ramach projektu obliczeniowego jest właśnie przez CI TASK.

Następnie, w sali konferencyjnej, miały miejsce okolicznościowe przemówienia i wręczenie statuetek w podziękowaniu dla osób zaangażowanych w projekt.

Uroczyste przecięcie wstęgi podczas otwarcia CK STOS PG. Na zdjęciu od lewej: prof. Henryk Krawczyk, dyrektor CI TASK, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Mariusz Miler, kanclerz PG. Fot. Bartosz Bańka/PG

– O jakości danej uczelni świadczą przede wszystkim jej osiągnięcia naukowe, kadra naukowo-dydaktyczna, a także poziom wiedzy i kompetencji jej absolwentów. Aby wszystkie te elementy były stale rozwijane, niezbędna jest jednak odpowiednia infrastruktura – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Otwarcie centrum STOS PG i uruchomienie superkomputera Kraken zapewnia to pod wieloma względami i przełoży się również na napływ do Gdańska jeszcze większej liczby młodych i zdolnych ludzi, którzy zwiążą się z nami na stałe. To jeden z najnowocześniejszych tego typu kompleksów w Europie, który znacząco podniesie konkurencyjność i atrakcyjność nie tylko naszej uczelni, ale całego regionu Pomorza – dodał. 

– Ta inwestycja pokazuje, że środki unijne, których rozdzielaniem zajmuje się Urząd Marszałkowski, zostały świetnie zagospodarowane i przysłużą się nie tylko rozwojowi uczelni, ale też miasta i regionu – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Jestem przekonany, że centrum STOS i superkomputer Kraken staną się na wiele lat technologicznym wyróżnikiem Pomorza na mapie Polski i Europy – dodał.  

 – Jestem dumny, że to właśnie na Pomorzu, na Politechnice Gdańskiej, nauka, innowacje i gospodarka połączyły się w tak nowoczesnym wydaniu. STOS to miejsce o niezwykłym natężeniu nowoczesnych technologii i przyszłościowej nauki – mówił Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. – PG to uczelnia, która nie tylko kształci wysoko wykwalifikowane kadry, ale i najlepsze narzędzia dla nauki, biznesu i gospodarki. Z satysfakcją obserwuję kolejny uczelniany projekt, który znacząco podniesie pozycję uczelni, jej rangę i konkurencyjność. 

Kulminacyjnym punktem uroczystości było oficjalne uruchomienie superkomputera Kraken. Na tę okoliczność w jednej z siedmiu serwerowni zorganizowano wyjątkowy pokaz multimedialny prezentujący maszynę, w którym narratorem opowieści przygotowanej przez biuro prasowe PG był znany aktor Jacek Rozenek, znany również milionom polskich graczy jako „głos” Geralta z Rivii w trylogii gier „Wiedźmin”. Oprawę świetlną zapewniła Grupa Profit 2000 Prolight. Krakena symbolicznie włączył natomiast rektor PG prof. Krzysztof Wilde. 

Supernowoczesne centrum IT w sercu Europy

Budynek CK STOS PG i ukryty w nim superkomputer Kraken to 13 tys. m kw. inteligentnej powierzchni, na których mieszczą się zarówno wspomniane serwerownie, jak i przestrzenie do pracy dla naukowców i inżynierów. „Bunkier” z serwerowniami spełnia przy tym najwyższe standardy bezpieczeństwa – sprzęt i dane są chronione przed ogniem, wodą, czy nawet polem elektromagnetycznym. 

– To najnowocześniejsza i najbezpieczniejsza serwerownia w Europie – mówi Mariusz Miler, kanclerz PG. – Spełnia wymagania tzw. TIER-u III z elementami IV, a to najwyższe możliwe poziomy zabezpieczenia dla centrów służących przechowywaniu danych. Dzięki temu w każdej chwili możemy przeprowadzić wszelkie prace serwisowe czy naprawcze bez wyłączania serwerowni. 

Ciągłe chłodzenie oraz utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza, których wymaga superkomputer, zapewniają cztery zewnętrzne agregaty wody lodowej. Z kolei bezpieczeństwo i ciągłość dostarczania energii zapewnią dwa ogromne agregaty prądotwórcze, ważące po 40 ton każdy.    

– Myślę, że budynek i jego wnętrza robią wrażenie na wszystkich zwiedzających. Jestem bardzo zadowolona z przebiegu prac, kompetencji i zaangażowania naszego zespołu. Mam poczucie, że dobrze się spisaliśmy. Nie byłoby jednak sukcesu bez współdziałania wszystkich stron, w tym nadzoru autorskiego, nadzoru inwestorskiego i przede wszystkim dobrej, merytorycznej współpracy z PG, za którą pragnę bardzo podziękować – mówiła Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes zarządu Grupy NDI.

Koszt realizacji samego budynku CK STOS PG to 156 mln zł (90,1 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – dotację pozyskano dzięki zaangażowaniu w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza). Do tego doliczyć trzeba jednak również środki, za które uczelnia wyposażyła obiekt, a przede wszystkim stworzyła Krakena. Całkowity koszt inwestycji, po zainstalowaniu kolejnych komponentów superkomputera do końca bieżącego roku, sięgnie zatem nawet ok. 250 mln zł.

Odwiedź Krakena i CK STOS PG

Możliwość zwiedzenia Centrum Kompetencji STOS i umieszczonych w nim serwerowni będą mieli uczestnicy Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które w tym roku odbędą się 12 i 13 maja i zawitają również na Politechnikę Gdańską. Więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się z artykułu na naszej stronie internetowej 

Czytaj więcej

3602 wyświetleń