Książka na maj | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-04-28

Książka na maj

książki ustawione w sztucznej trawie na półce bibliotecznej

Maj jest miesiącem wiosennym i mamy nadzieję, że czytelnicy Biblioteki PG celebrują wiosnę spędzając swój wolny czas na świeżym powietrzu. Jest to doskonała okazja do sięgnięcia po nowe pasjonujące lektury. Serdecznie zachęcamy czytelników do zapoznania się z polecanymi tytułami. Na 8 pierwszych osób, które wypożyczą książki z poniższej listy, czekają pudełka czekoladowych galaretek "Jantarków".

"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.

Wypożyczalnia poleca:

Gdy pogoda zmienia bieg historii (2022)

Marcus Rosenlund

 

Pewnej sztormowej nocy roku 1362 olbrzymia fala na zawsze zatopiła duńskie miasto Rungholt. Te same wielkie masy wody odsłoniły teren, na którym powstała osada rybacka Amsterdam. Trzy tysiące pięćset lat wcześniej w Egipcie głód i epidemie spowodowane wieloletnią suszą doprowadziły do upadku Starego Państwa.
 
Marcus Rosenlund w fascynujący sposób kreśli historię ludzkości, na którą istotny wpływ miały zjawiska pogodowe. Ekstremalne mrozy, tsunami czy susze wiele razy powodowały upadek potężnych imperiów, prowadziły do klęsk i chaosu. Równie często dawały początek nowym potęgom gospodarczym i wynalazkom, były inspiracją dla malarzy i pisarzy.
 
Książka Gdy pogoda zmienia bieg historii prowadzi czytelników przez tysiąclecia, ukazując, w jaki sposób klimat ukształtował nasz świat, jego przeszłość i teraźniejszość. Dzięki ciekawostkom i barwnym opisom pozwala nam zrozumieć, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od kaprysów pogody.

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe (2019)

Mikael Colville-Andersen

 

Jak wygląda miasto skrojone na ludzką miarę? To takie, w którym wszyscy mieszkańcy – dzieci, dorośli i seniorzy, bogaci i biedni, niezależnie od ich stanu zdrowia, będą czuli się jak u siebie – przede wszystkim bezpiecznie. Jak sprawić by miasta zbliżyły się przynajmniej do tego ideału? Zdaniem autora "Być jak Kopenhaga", Mikaela Colville-Andersena, to rower może znów uczynić nasze miasta przyjaznymi do życia.
 
"Być jak Kopenhaga" to książka o rowerach, ale też pochwała życia miejskiego. Jak wskazuje autor, opowiada ona o tym, „jak w mieście przemieszczać dużo ludzi z miejsca na miejsce i jak skutecznie przywrócić rowerom status szanowanego, akceptowanego i dostępnego środka transportu, a do tego jeszcze na tej inwestycji zarobić.

Filia na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki poleca:

Arduino. Przepisy na rozpoczęcie, rozszerzanie i udoskonalanie projektów (2021)

Michael Margolis, Brian Jepson, Nicholas Robert Weldin

 

Popularność Arduino szybko rośnie. Dla niektórych jest to uzależniające hobby, dla innych - praktyczny, tani komputer, który może komunikować się ze światem zewnętrznym i obsługiwać przeróżne urządzenia elektroniczne. Arduino jest przy tym stosunkowo prosty w obsłudze nawet dla osób bez doświadczenia w programowaniu i elektronice. Wystarczy dobry pomysł i dzięki Arduino można łatwo tworzyć projekty związane z internetem rzeczy, czujniki monitorujące otoczenie, a także urządzenia reagujące na dotyk, dźwięk, temperaturę czy światło.
 
Książka stanowi zbiór ponad dwustu receptur ułatwiających wykorzystanie potencjału Arduino 1.8. Jest dostosowana do potrzeb osób, które chcą po prostu szybko znaleźć rozwiązanie problemu ze sprzętem czy z kodem. Zawiera informacje potrzebne do pomyślnej realizacji szerokiej gamy projektów oraz dostosowania ich do szczególnych potrzeb. Nie ma tu przydługawych rozważań teoretycznych, za to są wskazówki pozwalające na błyskawiczne napisanie działającego kodu. Praktyczne receptury umożliwiające wykonanie wielu popularnych zadań przydadzą się zarówno adeptom Arduino, jak i doświadczonym programistom, którzy chcą skutecznie korzystać z niskopoziomowych zasobów kontrolera AVR.
 
W książce znajdziesz receptury dotyczące:

 • koncepcji pracy z programowaniem płytki Arduino
 • odczytywania sygnałów cyfrowych i analogowych
 • wykorzystywania różnorodnych czujników i urządzeń wejścia
 • stosowania wyświetlaczy, generowania dźwięków i sterowania pracą silników
 • komunikowania się ze zdalnie sterowanymi urządzeniami domowymi
 • zaawansowanych technik programowania i zarządzania pamięcią

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

The manga guide. Mikroprocesory (2018)

Michio Shibuya, Takashi Tonagi, Office Sawa

 

Haa! Czy wszystko co procesory potrafią to tylko wykonywać proste obliczenia? Zastanawiam się, czemu się tym w ogóle martwiłam!
Poczekaj chwilę … Nie wyciągaj za szybko wniosków.
Ayumi jest światowej klasy graczem w shogi (japońskie szachy) i była niepokonana do chwili, gdy przegrała z mocnym komputerem, nazwanym Spadającą Gwiazdą.
Ayumi przyrzeka sobie, że spróbuje dowiedzieć się wszystkiego o swojej klęsce. Na szczęście Yuu Kano, genialny programista, twórca Spadającej Gwiazdy, chce nauczyć ją wszystkiego o tajnikach działania mikroprocesora – "mózgu" komputerów, telefonów i innych urządzeń.
 
Śledź historię Ayumi w The Manga Guide. Mikroprocesory, a nauczysz się:

 • jak procesor przetwarza informacje i podejmuje decyzje
 • jak komputery wykonują działania arytmetyczne i przechowują informacje
 • czym są bramki logiczne i jak są używane w układach scalonych
 • o podstawowych komponentach nowoczesnych komputerów, w tym o rejestrach, układach GPU i pamięci RAM
 • języka assemblera i czym się on różni od języków programowania wysokiego poziomu
Niezależnie, czy jesteś studentem informatyki, czy tylko chcesz zrozumieć siłę mikroprocesorów, w "The Manga Guide. Mikroprocesory" znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:

140 lat gdańskich tramwajów (2013)

red. i oprac. Maciej Kosycarz, Dariusz Łazarski

 

Bogato ilustrowany album prezentujący historię gdańskich tramwajów. Zdjęcia zawierają w podpisie opis miejsca, gdzie zostało wykonane. Wielu z tych miejsc już nie ma. Fani komunikacji miejskiej będą usatysfakcjonowani opisami pojazdów. Początki to jeszcze tramwaj konny kursujący w 1873 roku z Gdańska do Oliwy. Potem pierwsze, przerabiane z konnych tramwaje elektryczne. Z czasów Wolnego Miasta Gdańska i wcześniejszych możemy zobaczyć ilustracje przedstawiające tramwaje w różnych częściach miasta. Lata powojenne to z jednej strony powstawanie nowych linii, a z drugiej zdjęcia przedstawiające tramwaje w miejscach, w których już dzisiaj nie kursują. Zdjęcie współczesne to nowoczesne PESY, czasami mijające się na trasie z tramwajami pamiętającymi lata 80. ubiegłego wieku.

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.):

Technik chłodnictwa i klimatyzacji oraz pomp ciepła: poradnik (2022)

Krzysztof Kaiser

 

Pierwszy w Polsce poradnik pełniący funkcję podręcznika w zakresie kształcenia w zawodzie Technik chłodnictwa i klimatyzacji. Przygotowana pozycja dedykowana jest:
 

 • uczniom kształcącym się w zawodzie Technik chłodnictwa i klimatyzacji
 • osobom rozpoczynającym pracę w zakresie montażu urządzeń HVACR
 • instalatorom przebranżawiającym się z branży sanitarnej
 • pracownikom działów technicznych i eksploatacji budynków
 • osobom przygotowującym się do egzaminów F-gazowych
 • specjalistom pragnącym uporządkować posiadaną wiedzę
Publikacja zawiera opracowania tematów z zakresu programowego MEN dla zawodu Technik chłodnictwa i klimatyzacji. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym publikacja opracowana specjalnie z myślą o tym kierunku kształcenia. Obejmuje zagadnienia z zakresu termodynamiki, elektrotechniki, technologii instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, pomiarów parametrów instalacji i urządzeń chłodniczych oraz klimatyzacyjnych, a także montażu i eksploatacji. Poszczególne tematy zawierają nie tylko podstawy teoretyczne niezbędne do wykonywania zadań technika chłodnictwa i klimatyzacji, ale również porady praktyczne i niezbędne informacje na temat wykonywania czynności montażowych oraz prowadzenia eksploatacji systemów HVACR w obiektach publicznych i komercyjnych.

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Człowiek i błędy ewolucji (2020)

Nathan H. Lents

 

"My, ludzie, lubimy myśleć o sobie jak o wysoce rozwiniętych istotach. Skoro jednak jesteśmy najdoskonalszym wytworem ewolucji, to dlaczego nasze kolana są tak wadliwe? Dlaczego tak często się przeziębiamy? Dlaczego przeważająca część naszego genomu niczemu nie służy? Czy naprawdę musimy oddychać i przełykać tą samą cienką rurką?"
 
Profesor biologii Nathan Lents wyjaśnia, że historia naszej ewolucji to nic innego jak jeden wielki zbiór pomyłek – a każda kolejna bardziej niezręczna, czasem wręcz bezlitosna. Ludzki organizm jest niezwykłą mozaiką kompromisów. Zarazem jednak świadczy to o naszej wielkości, gdyż – jak pokazuje badacz – mając tak wiele wad konstrukcyjnych, stajemy się mistrzami w ich obchodzeniu.
 
"Człowiek i błędy ewolucji" to bardzo atrakcyjnie opowiedziana, pouczająca historia niekonwencjonalnego bilansu kosztów naszego sukcesu.
 
W tej książce Nathan Lents odkrywa przed nami niedoskonałości naszej biologii ze swadą, humorem i mądrym optymizmem. Po jej lekturze na nowo docenicie ludzkie słabości, które – w przewrotny nieraz sposób – kształtowały nasz niezwykły gatunek.
Deborah Blum, laureatka Nagrody Pulitzera, autorka książki "Mózg i płeć".
 
Każdy, komu kiedyś wypadł dysk, wie, że człowiek nie jest zbyt mądrze skonstruowany, większość z nas jednak nie zdaje sobie sprawy ze skali tych niedoskonałości. Nathan Lents wypełnia tę lukę […] wnikliwą i zabawną wędrówką po miriadach odstępstw od inżynierskiego ideału […], a także ich często zaskakujących wyjaśnieniach.
Ian Tattersall, paleoantropolog, autor m.in. I stał się człowiek. Ewolucja i wyjątkowość człowieka oraz Dzieje człowieka od jego początków do IV tys. p.n.e.
 
Nathan H. Lents jest profesorem biologii w John Jay College (Uniwersytet Miejski w Nowym Jorku), prowadzi blog o ludzkiej ewolucji, występuje jako ekspert (zajmuje się też genetyką i biologią sądową) w ogólnokrajowych programach i stacjach telewizyjnych USA; jest również autorem bardzo dobrze przyjętej książki "Not so Different: Finding Human Nature in Animals". Drugą w jego dorobku popularnonaukowym, "Człowieka i błędy ewolucji", "Publishers Weekly" uznał za tytuł wiosny 2018 w kategorii nauka.

Filia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii poleca:

Ekonomia dla ciekawych, czyli co zeznał porwany profesor (2022)

Witold M. Orłowski

 

Czy gdyby grupa nastolatków porwała znanego profesora, a potem zmusiła go do odpowiedzi na różne trudne pytania, lepiej by zrozumiała podstawowe prawa ekonomii?
 
Książka profesora Orłowskiego napisana została z myślą o młodych ludziach, którzy chcą zrozumieć otaczający ich świat i nie wahają się stawiać niewygodnych pytań. Zaczyna się od spraw dość prostych: dlaczego Niemcy zarabiają więcej niż Polacy, dlaczego rosną ceny, czym jest globalizacja i jak wpływa na nasze życie. Dochodzi do problemów tak skomplikowanych, a zarazem paląco aktualnych, jak wpływ polityki na gospodarkę, przyszłość systemu emerytalnego, kryzys klimatyczny, efekty zastępowania pracowników przez roboty.
 
To nie jest nudny wykład ekonomii. To szereg przesłuchań, w których ciekawi świata nastolatkowie zmuszają ekonomistę do odpowiedzi na pytania nurtujące dziś wszystkich. Po to, by lepiej ten świat zrozumieć.
 

Książka jest częścią projektu edukacyjnego Porwani przez Ekonomię, skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy z Autorem i Partnerami.

178 wyświetleń