Numer 10/2023

Życzenia

Życzenia świąteczne

GIFy z życzeniami Wesołych Świąt - 100 świątecznych kartek

Wszystkim Absolwentkom i Absolwentom, naszym sympatykom i ich Bliskim składamy najlepsze życzenia!

Niech zbliżające się  Święta Bożego Narodzenia będą dla wszystkich pełne serdecznego ciepła i radości, a wszystkie wypowiedziane życzenia niech spełnią się w nadchodzacym Nowym Roku 2024 .

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej

Aktualności SAPG

Świąteczne spotkanie Zarządu SAPG z władzami Uczelni i zaproszonymi gośćmi.

W Sali Senatu, 12 grudnia 2023 roku miało miejsce uroczyste, świąteczne spotkanie Zarządu SAPG, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz Uczelni, zaproszeni goście oraz przyjaciele naszego Stowarzyszenia. 

Przewodniczacy SAPG, kol. Jerzy Świniański, podsumowując mijający rok, przedstawił osiagnięcia oraz zaprezentował wydarzenia przygotowywane przez Stowarzyszenie w ramach obchodów 120-lecia naszej Alma Mater. Były życzenia, usmiechy i świąteczny nastrój. Jednak najważniejszym punktem spotkania było wręczenie pamiatkowych statuetek dwóm wybitnym Członkom Honorowym SAPG. W podziękowaniu za wieloletnią pracę i zaangażowanie na rzecz społeczności akademickiej statuetki otrzymali kol. Edmund Wittbrodt i kol. Jacek Jettmar. Liczymy, że nadal będą nas wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Spotkanie z absolwentką Wydziału Budownictwa Ladowego, rocznik 1960

Było nam niezwykle miło gościć panią Jadwigę Zaniewską-Różycką, absolwentkę Wydziału Budownictwa Lądowego (obecnie WILiŚ).

Pani Jadwiga ukończyła studia w 1960 roku.  Od 1995 roku, wraz z kolegami ze studiów organizuje zjazdy absolwenckie swojego rocznika. Jak dotychczas, zjazdów było 28. Zjazdom towarzyszą wycieczki, spotkania w restauracji, a niekiedy tańce. Każdy zjazd jest pieczołowicie opisany, udokumentowany zdjęciami i wpisany do kroniki zjadów, którą prowadzi pani Jadwiga. Kronika liczy już trzy tomy. Ze zdjęć, które mogliśmy obejrzeć w kronice, widać wzajemną sympatię i koleżeństwo łączące spotykających się absolwentów. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wspomnień pani Jadwigi, która, jak nam powiedziała, darzy ogromnym sentymentem naszą Alma Mater i z zainteresowaniem obserwuje wydarzenia na uczelni oraz w nich uczestniczy. Liczymy na kolejne spotkanie z pania Jadwigą w Dniu Absolwenta 22 czerwca 2024 roku.

Członkowie SAPG wyróżnieni Medalami za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej

Medal za zasługi dla Politechniki Gdańskiej

W dniu 6 grudnia 2023 Uroczysty Senat Politechniki Gdańskiej zgromadził w Auli PG wiele zasłużonych osób i wybinych gości. Była to uroczystość szczególna dla Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej.

Nasi koledzy, wieloletni, aktywni członkowie SAPG zostali wyróżnieni Medalami za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej.  JM Rektor PG wręczył Złoty Medal kol. Jackowi Jettmarowi. Medale za Zasługi otrzymali kol. kol. Marek Biziuk, Waldemar Wardencki, Krzysztof Kotarski i Tadeusz Bień. Gratulujemy !!!

Relacja z uroczystości w Aktualnościach PG

Zapraszamy na Wieczór Autorski w Kwadratowej.

Zapraszamy wszystkich na Wieczór Autorski do klubu "Kwadratowa". 9 stycznia 2024 o godzinie 17:00 o swojej twórczości opowie Sławomir Jerzy Ambroziak.

Prof. Sławomir Jerzy Ambroziak jest pracownikiem naukowym Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.  Jako autor poezji zadebiutował w 2004 roku. Jest członkiem Gdańskiego Klubu Poetów, a jako naukowiec - członkiem  Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Jest autorem kilku tomików wierszy, zawarte w nich utwory zostały docenione przez szerokie grono miłosników poezji. 

Spotkanie Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+ z władzami Uczelni oraz Zarządem SAPG

W dniu  30 listopada b.r. odbyło się spotkanie przedstawicieli PKB+ z władzami Uczelni, Zarządem SAPG oraz reprezentantami wydziałów PG. Spotkanie poświęcone było współpracy przedsiębiorstw z Politechniką Gdańską w zakresie zespołowych projektów studenckich, praktyk zawodowych oraz prac dyplomowych.

Prorektor ds. Kształcenia, prof. Mariusz Kaczmarek skierował do przedstawicieli biznesu propozycję zaangażowania się w ten program, mający na celu nie tylko poszerzenie praktycznej wiedzy studentów, lecz także dostarczenie firmie konkretnych rozwiązań. Firmy, za pomocą formularza dostępnego na stronie PG mogą zgłaszać problemy bądź zagadnienia techniczne, które następnie zespół studentów rozwiązuje w ramach praktyk.

Program praktyk, który funkcjonuje z powodzeniem na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki przedstawił zebranym Pełnomocnik Rektora ds. Zespołowego Projektu Badawczego, dr inż. Krzysztof Nowicki, prof. PG. Następnie, przedstawiciel firmy SpaceForest zaprezentował  projekt grupowy zrealizaowany przez zespół studentów Politechniki Gdańskiej.

W drugiej część spotkania, przedstawiciele firm odbyli bezpośrednie rozmowy z obecnymi na sali przedstawicielami wydziałów.

Absolwentki i absolwenci rocznika 1974 - prosimy o kontakt

Rocznik 74.
 
Bardzo nam zależy aby dotrzeć do wszystkich roczników absolwentów Politechniki Gdańskiej z roku 1974 r. z informacją, że z okazji 50-lecia ukończenia edukacji, mogą odebrać pamiątkowy dyplom i medal z rąk Rektora PG prof. Krzysztofa Wilde. Wystarczy, że podczas Dnia Absolwenta 22 czerwca 2024 r. zorganizują jubileuszowe spotkanie absolwentów swojego wydziału.
 
Póki co, wiemy że Jubileuszowe zjazdy absolwentów rocznika 74' organizują absolwenci Wydziału Mechaniczno - Technologicznego Instytutu Okrętowego (obecnie WIMIO) oraz Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Szczególowe informacje oraz dane kontaktowe na stronie SAPG.

Prof. Marian Cichy - wspomnienie

Prof. Marian Cichy, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 1978-1981

Prof. Marian Cichy. Fot. Materiały PG

5 grudnia bieżącego roku zmarł Pan Profesor dr habilitowany Marian Cichy. Jego życiorys znaleźć można na kartach Wikipedii, Mostu Wiedzy czy innych portali internetowych. Dla absolwentów pokolenia SZSP, był przede wszystkim Rektorem, który w sposób partnerski, życzliwy i odpowiedzialny towarzyszył ich działaniom, przedsięwzięciom czy potyczkom.

Prof. Marian Cichy, pełniąc najwyższy urząd w Uczelni, dał się poznać jako pogodny, obdarzony poczuciem humoru i dużą elokwencją nauczyciel akademicki. Był konsekwentny ale też wyrozumiały. Potrafił osiągać zamierzone cele ale i towarzyszyć w studenckich harcach. Zawsze uważny i skupiony w przyjmowaniu studenckich uwag i komentarzy, potrafił zasiadać z SZSP do rozmów o ruchu studenckim, o studenckich potrzebach, o ważnych dla studentów przedsięwzięciach. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Z życiorysem prof. Mariana Cichego oraz jego osiągnięciami można zapoznać się na stronie Politechniki Gdańskiej.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Najlepsi z najlepszych w regionie. PG z nagrodą Orzeł Pomorski

Statuetka Orła Pomorskiego i dyplom.
Statuetka Orzeł Pomorski 2023.  Fot. materiały Magazynu Pomorskiego
Za nami gala plebiscytu pomorskiego biznesu „Orzeł Pomorski”. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się Politechnika Gdańska, która otrzymała nagrodę za konsekwentną realizację strategii rozwoju jako nowoczesnej, europejskiej uczelni technicznej oraz inicjatora przedsięwzięć i projektów zauważanych w Polsce i na świecie.
 
Statuetkę odebrał rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde. Organizatorem plebiscytu jest redakcja Magazynu Pomorskiego, pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Statuetką Orła Pomorskiego od lat nagradzane są osoby i instytucje, które podejmują istotne działania na rzecz lokalnej gospodarki, społeczności, kultury i sportu. W tym roku prestiżową nagrodę Orłów Pomorskich przyznano już po raz XVIII. Podczas gali statuetkami – zaprojektowanymi przez gdańską rzeźbiarkę Katarzynę Konieczną – uhonorowanych zostało łącznie 12 wybitnych osobistości, firm i instytucji z naszego regionu. Więcej informacji w Aktualnościach PG.

PG po raz drugi najbardziej zieloną polską uczelnią w rankingu GreenMetric

logo green metric

Politechnika Gdańska po raz drugi znalazła się wśród najlepszych uczelni świata pod względem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. W rankingu UI GreenMetric 2023 zajęła 1. miejsce w Polsce i 197. na świecie, uzyskując ponad 82% punktów.
 
Ranking UI GreenMetric bada zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym (w tym z infrastrukturą, transportem, zużyciem wody i energii elektrycznej, gospodarowaniem odpadami, dbaniem o klimat i środowisko). Istotną kwestią dla organizatora jest również bogactwo oferty edukacyjnej i działań badawczych podejmowanych w obszarze zrównoważonego rozwoju. Politechnika Gdańska najwyżej została oceniona w kategorii „edukacja i badania”, gdzie uzyskała 90% punktów. Należy do grona liderów  w zakresie działań edukacyjnych i badawczych związanych z tematyką zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Więcej o rankingu w Aktualnościach PG.

Ryszard Trykosko z tytułem Osobowość Politechniki Gdańskiej

 Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG wręcza pamiątkowy obraz Ryszardowi Trykosko, odznaczonemu tytułem Osobowość Politechniki Gdańskiej.
Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG wręcza pamiątkowy obraz Ryszardowi Trykosko, odznaczonemu tytułem Osobowość Politechniki Gdańskiej. Fot. Dawid Linkowski/PG
 
Gratulujemy kol. Ryszardowi Trykosko zaszczytnego wyróżnienia jakim jest tytuł „Osobowość Politechniki Gdańskiej”. Jest nam tym bardziej miło, że kol. Trykosko jest aktywnym członkiem naszego Stowarzyszenia, a w latach 2015-2019 pełnił funkcję Przewodniczącego SAPG.
 
Ryszard Trykosko, inżynier budownictwa i absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego PG (rok ukończenia: 1982), został wyróżniony tytułem „Osobowość Politechniki Gdańskiej” w roku 2023. Pasjonat budownictwa. Odpowiedzialny za powstanie takich obiektów jak tunel pod Martwą Wisłą, Europejskie Centrum Solidarności czy stadion piłkarski w Gdańsku. Jeden z najlepszych menedżerów środowiska gospodarczego na Pomorzu i aktywny działacz branżowych organizacji. Pozostaje w stałej relacji z uczelnią, wspierając młodych inżynierów. Posiada wyjątkową umiejętność budowania solidnych i zwartych zespołów pracowniczych. Wywiad z laureatem nagrody w Aktualnościach PG.

Eko-choinki czyli eko-inki. Radosny konkurs Mikołajkowy

Choinka
Cheminka.Zwycięski projekt zespołu z Wydziału Chemicznego Fot. Dawid Linkowski/PG
 
Społeczność akademicka PG to ludzie z wyobraźnią, inwencją i  poczuciem humoru. W Mikołajki, 6 grudnia na Dziedzińcu im. Heweliusza trwały konkursowe prace nad eko-choinkami. Dzieła powstałe dzięki inwencji i wyobraźni uczestników konkursu zostały następnie zaprezentowane przed Gmachem Głównym.
 
Wynikiem prac 27 drużyn było 27 Eko-inek, do budowy których przydały się myszki do komputera, fragmenty żagli, druty, kable i żarówki, słoiki i rolki po papierze, kartony, stare dyskietki i klawiatury oraz mnóstwo innych materiałów zalegających kąty oraz schowki  politechnicznych sal i laboratoriów. O godzinie 13.00 rozpoczęła się prezentacja choinkowych projektów i głosowanie publiczności. Każdy z uczestników politechnicznych Mikołajek mógł oddać tylko jeden głos na wybrane drzewko, a wybór był niezwykle trudny. Najwięcej głosów publiczności  otrzymała Cheminka – projekt Wydział Chemicznego. 
 
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

Absolwenci

Prof. Grzegorz Boczkaj w gronie najczęściej cytowanych naukowców na świecie

 
Dr hab. inż. Grzegorz Boczkaj, prof. PG z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska znalazł się na tegorocznej liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie – Highly Cited Researchers Top 1 % (Clarivate). Jest jednym z zaledwie sześciu naukowców reprezentujących polskie instytucje naukowe, którzy zostali uwzględnieni w tym zestawieniu światowej czołówki badaczy.
 
Aktualizowana co roku lista Highly Cited Researchers uwzględnia naukowców, których znaczący wpływ na swoją dziedzinę badań został odzwierciedlony poprzez szczególne dużą liczbę cytowań przez innych autorów publikacji naukowych. Osoby, które znalazły się na liście są autorami wielu artykułów naukowych plasujących się w TOP 1 % publikacji najczęściej cytowanych w danej dziedzinie i roku publikacji wg Web of Science. Prof. Boczkaj kieruje międzynarodowym zespołem badawczym na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, realizującym innowacyjne badania w obszarze inżynierii środowiska, inżynierii chemicznej, technik rozdzielania i analityki chemicznej.
Sylwetka naukowca oraz więcej informacji na stronie Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Uczelnie Farenheita

Zgłoś projekt do Nagrody Uczelni Fahrenheita

Na niebieskim tle grafika konkursowa oraz napis Nagroda i logotyp Uczelni Fahrenheita
Po raz kolejny Uczelnie Fahrenheita wyróżnią inicjatywy podjęte przez członków społeczności FarU. Wszystko w ramach Nagrody Uczelni Fahrenheita. Projekty zrealizowane w 2023 roku można zgłaszać do 31 stycznia 2024 roku.
 
Nagrodą Uczelni Fahrenheita mogą zostać wyróżnione projekty realizowane indywidualnie lub zespołowo przez studentów, doktorantów bądź pracowników zarówno w sferze naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej, jak i społecznej. Dla twórców najwyżej ocenionego projektu przewidziano nagrodę finansową w wysokości 15 tysięcy złotych, ufundowaną przez Zgromadzenie FarU.Zgłoszenia nadsyłać można w terminie do 31 stycznia 2024 roku. Autorzy wybranych inicjatyw zaprezentują swoje projekty przed Kapitułą Nagrody podczas I posiedzenia Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita w 2024 roku.
Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Uczelni Fahrenheita

Prace badawcze

PG nagrodzona za projekt wspierający dzieci z autyzmem

 
na zdjęciu Kaspar - robot humanoidalny
Politechnika Gdańska otrzymała nagrodę EDUinspiracje 2023 w kategorii „Wyrównywanie szans”. Nagrodzony został projekt rozwoju innowacyjnego robota socjalnego w terapii dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu (ASD).
 
Politechnika Gdańska w konkursie EDUinspiracje została doceniona za projekt który koncentruje się na wykorzystaniu robotów i technologii rozpoznawania emocji w terapii dzieci z autyzmem. Badania potwierdziły skuteczność tej metody jako innowacyjnego narzędzia interwencyjnego. W ramach projektu, kilkanaścioro polskich dzieci i terapeutów miało okazję zapoznać się z robotem Kaspar. Kaspar z wyglądu przypomina małego chłopca, ponieważ został zaprojektowany specjalnie jako robot o uproszczonych cechach humanoidalnych. Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu cierpią na wiele deficytów, a wśród nich są ograniczone umiejętności społeczne i emocjonalne. Wpływa to na ich zdolność do komunikacji i interakcji – zarówno z osobami dorosłymi jak i z rówieśnikami.  O ile relacja z drugim człowiekiem sprawia wielu takim dzieciom trudności, relacja dziecko – robot wygląda zupełnie inaczej.
Szczegóły projektu i więcej informacji w Aktualnościach PG.

Komunikaty

Budowa Okrętów - nowa oferta studiów podyplomowych.

aaa
1 grudnia 2023 roku ruszyły zapisy na nowo utworzone 1-roczne studia podyplomowe w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej: Budowa Okrętów.
 
Inicjatywa utworzenia tych studiów wyszła ze strony Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE reprezentującego pracodawców borykających się z narastającym niedoborem wysoko wykwalifikowanych kadr. Została ona przedstawiona na początku 2022 roku i spotkała się z pozytywnym przyjęciem władz Politechniki Gdańskiej. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczął pracę zespół mieszany reprezentujący uczelnię i pracodawców z FORUM OKRĘTOWEGO, który przygotował szczegółowy program studiów.
 
Informacje o programie studiów znajdują się na stronie Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa.