Kaspar wyrównuje szanse. PG nagrodzona za projekt wspierający dzieci z autyzmem | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-04

Kaspar wyrównuje szanse. PG nagrodzona za projekt wspierający dzieci z autyzmem

Na zdj. od prawej: prof. Barbara Wikieł, prorektorka PG ds. studenckich, prof. Agnieszka Landowska i dr inż. Michał Wróbel
Na zdj. od prawej: prof. Barbara Wikieł, prorektorka PG ds. studenckich, prof. Agnieszka Landowska i dr inż. Michał Wróbel
Politechnika Gdańska otrzymała nagrodę EDUinspiracje 2023 w kategorii „Wyrównywanie szans”. Nagrodzony został projekt rozwoju innowacyjnego robota socjalnego w terapii dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu (ASD). W ramach projektu, kilkanaścioro polskich dzieci i terapeutów miało okazję zapoznać się z robotem Kaspar.

Politechnika Gdańska w konkursie EDUinspiracje została doceniona za projekt pn. „Affective loop in Socially Assitive Robotics as an intervention tool for children with autism”, który koncentruje się na wykorzystaniu robotów i technologii rozpoznawania emocji w terapii dzieci z autyzmem. Badania potwierdziły skuteczność tej metody jako innowacyjnego narzędzia interwencyjnego. Jak czytamy w uzasadnieniu nominacji do nagrody: „Projekt umożliwił rozwój kompetencji wśród kadry naukowej i studentów w zakresie wykorzystania robotów do terapii dzieci z ASD, a 65 dzieci z ASD z różnych krajów zapoznało się z robotem Kaspar. Wyniki projektu mają potencjał transferu do innych krajów i sektorów, a działania upowszechniające obejmowały wykłady, webinary, szkolenia oraz artykuły naukowe. Wszystkie materiały są publicznie dostępne na licencji Attribution 4.0 International na stronie emboa.eu”.

Więcej o projekcie

Gala wręczenia nagród w konkursie odbyła się 30 listopada w Warszawie podczas gali 30-lecia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Politechnikę Gdańską reprezentowali dr Barbara Wikieł, prof. PG, prorektorka PG ds. studenckich oraz dr hab. inż. Agnieszka Landowska, prof. PG, pomysłodawczyni projektu i pierwsza kierownik projektu EMBOA z ramienia PG i dr inż. Michał Wróbel, kierownik projektu, oboje z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

O konkursie

Jak informuje organizator, celem konkursu EDUinspiracje organizowanego pod hasłem „Pasja działania” było wyłonienie najbardziej wartościowych projektów, zwłaszcza w zakresie upowszechniania rezultatów. Nominacji do nagrody dokonali eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, a projekty były oceniane według kryteriów, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, stanowią wytyczne w zakresie wyboru najlepszych praktyk.

515 wyświetleń