Mikołajki w lesie Eko-inek. Było radośnie i kreatywnie | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-12-07

Mikołajki w lesie Eko-inek. Było radośnie i kreatywnie

Choinki
Fot. Dawid Linkowski/PG
Metalowe kątowniki, myszki do komputera, fragmenty żagli, druty, kable i żarówki, słoiki i rolki po papierze, kartony, stare dyskietki i klawiatury oraz mnóstwo innych materiałów znalezionych w zakamarkach laboratoriów i politechnicznych sal – wszystko przydało się do budowy Eko-inek. 27 kreatywnych drużyn stworzyło 27 niezwykłych projektów, które zasługują na podziw za pomysł i wykonanie.

6 grudnia, już od godziny 9.00, na Dziedzińcu im. Heweliusza trwały prace budowlano-dekoracyjne. Powstawały konstrukcje spawane, klejone na gorąco, wycinane i rzeźbione. Wodze fantazji puściło ponad dwustu wykonawców, czego efektem był jedyny w swoim rodzaju las Eko-inek.

Po uroczystym posiedzeniu Senatu, podczas którego wręczane były nagrody i wyróżnienia dla społeczności akademickiej, wszyscy spotkaliśmy się na placu przed Gmachem Głównym. Zabrzmiały świąteczne piosenki, pojawił się DJ-Mikołaj ze świąteczną listą przebojów, które można było dedykować współpracownikom i kolegom, ustawiały się długie kolejki po pierniczki i gorące napoje. Nie zabrakło też mikołajkowego konkursu z nagrodami i specjalnego koła fortuny, gdzie chętni sprawdzali swoją znajomość świątecznych zwyczajów z całego świata.

O godzinie 13.00 rozpoczęła się też prezentacja choinkowych projektów i głosowanie publiczności. Każdy z uczestników politechnicznych Mikołajek mógł oddać tylko jeden głos na wybrane drzewko, a wybór był niezwykle trudny. Równie ciężkie zadanie miało Kolegium Rektorskie, które, wraz z Piotrem Borawskim, wiceprezydentem Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, długo debatowało nad werdyktem.

Najwięcej głosów publiczności w postaci orzechów otrzymała Cheminka – projekt Wydział Chemicznego.

– Wiele osób z naszego wydziału zaangażowało się w tworzenie Cheminki, w opracowanie projektu, ale również poszukiwanie dekoracji – mówiła dr Agata Sommer, która brała udział w budowaniu. – Cieszymy się bardzo, że publiczność doceniła naszą pomysłowość i wykonanie.

Rektorzy i prezydent Borawski swój głos oddali na Eko-inkę stworzoną przez Dział Kształcenia.

– Chciałyśmy stworzyć prawdzie rękodzieło z papieru.– mówiła Agnieszka Armatyńska.– Debatowałyśmy jak wyeksponować wszystkie stworzone ozdoby i do tego przydały się rolki po papierze oraz kartonowe tuby na których zwijane są dywany. Trójkątny stelaż został stworzony w politechnicznej stolarni. Nasza choinka była tworzona w myśl przesłania, że Eko-inki nic nie zmienią, jeśli pod nimi nie położymy miłości, dobrego słowa, pomocnej dłoni, czułości, dlatego właśnie takie symboliczne prezenty leżą pod naszym drzewkiem. To jest ta esencja idei świąt, która przyświecała nam przy tworzeniu naszego projektu.

Na koniec spotkania prof. Krzysztof Wilde, rektor PG złożył całej społeczności akademickiej życzenia z okazji Mikołajek oraz nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.  Życzenia od władz Gdańska przekazał wiceprezydent Piotr Borawski.

– W imieniu władz miasta chciałbym przede wszystkim podziękować za to, że wpadliście na taki fantastyczny pomysł, który idzie z duchem czasu i celami zrównoważonego rozwoju – mówił prezydent. – Przyjmijcie od nas najserdeczniejsze życzenia świąteczne, dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności, by w naszym mieście żyło się dobrze i w równowadze. Wszystkiego dobrego!

Kolegium Rektorskie, będąc pod wrażeniem kreatywności i zaangażowania wszystkich zespołów, zdecydowało o nagrodzie dodatkowej dla każdego z tworzących Eko-inki. Są to vouchery do restauracji Hydrostacja, na kwotę 30 zł (do wykorzystania do końca roku), które będą do odbioru w Sklepie PG przez liderów grup od poniedziałku 11 grudnia. Najważniejsza jednak była wspólna zabawa, życzliwa rywalizacja i niezwykła kreatywność, a przede wszystkim wspólnie, z uśmiechem spędzony czas.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

1399 wyświetleń