Numer 4/2024

Aktualności SAPG

Turnieje o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej. Podsumowanie.

Międzynarodowy Turniej Szachowy

szachy

Szachiści podczas rywalizacji. Fot. Krzysztof Krzempek/PG

6 kwietnia 2024 r. w pięknej scenerii Gmachu Głownego PG odbył się Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej. W turnieju uczestniczyło 150 szachistów. Turniej został zorganizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej (SAPG) oraz Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej przy wsparciu UKS Korona Gdańsk. Całość rozgrywek została bardzo sprawnie przeprowadzona dzięki profesjonalnej obsłudze przez 5 sędziów szachowych z Klubu Korona.

Sponsorzy Turnieju: INNOKREA, KELLER, Techno-Service, SoftGent, EMS oraz Politechniczny Klub Biznesu PKB+.

Szczegóły wydarzenia i wyniki rywalizacji na stronie SAPG. 

 II Turniej Tenisa Stołowego

II turniej13 kwietnia 2024 w hali sportowej MRKS w Gdańsku miał miejsce II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej. W Turnieju wzięło udział 55 zawodniczek i zawodników podzielonych na kategorie wiekowe oraz grupy kobiety/mężczyźni. Zawody były udane i przeprowadzone bardzo sprawnie, dlategomamy nadzieję, że na stałe zagoszczą w kalendarzu imprez sportowych PG. Organizatorem było Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Samorząd Studencki Politechniki Gdańskiej oraz klub MRKS.

Sponsorzy Turnieju: INNOKREA, KELLER, Techno-Service,  MMS, NATA - aqua minerale, POLMOR, Micronet, Hotel Sadova,

Materiał zdjęciowy oraz lista uczestników na stronie SAPG.

 

Turniej Brydża Sportowego

Turniej Brydża Sportowego o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej. Fot. Tytus Caban

Turniej Brydża Sportowego o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej. Fot. Tytus Caban, PG

 

W sobotę 13 kwietnia 2024 roku w Gmachu Głównym PG miał również miejsce Turniej Brydża Sportowego o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej . W rozgrywkach udział wzięło 36 par. Turniej został przeprowadzony systemem Barometru. Rozegrano 9 rund po 3 rozdania w rundzie, w sumie 27 rozdań. Turniej został zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów PG przy współudziale Pomorskiego Oddziału Polskiego Związku Brydża Sportowego oraz Sekcji Brydżowej Centrum Sportu Akademickiego PG.

Sponsorzy Turnieju: MikroSystem, NATA - aqua minerale, Femax, Techno-Service, Micronet, Leszek Pankiewicz.

Informacje o wynikach i nagrodach znajdują się w Aktualnościach PG.

Organizacja powyższych Turniejów nie byłaby możliwa bez wsparcia Władz PG oraz wzorowej współpracy i pomocy pracowników administracji naszej uczelni, jak również  życzliwości sponsorów, za co składamy wszystkim serdeczne podziękowania !

Muzyczny Wieczór Autorski Wojtka Polasika i grupy 111 Blues

 
 Dwie godziny rozmów o muzyce, poezji, trwających do dziś przyjaźniach z czasów studenckich, a wszystko przeplatane muzyką w wykonaniu znakomitych artystów - tak w skrócie można opisać wyjątkowy wieczór autorski Wojtka Polasika, poety, autora tekstów piosenek, absolwenta Wydziału Mechaniczno-Technologicznego.
 
Wieczór poprowadził Jarek "Struś" Struczyński - Kasztelan Zamku w Gniewie, absolwent tego samego wydziału, jeden z muzyków zespołu 111 Blues. Wraz z zespołem zagrali Adam Kamrowski na harmonijce ustnej oraz Romek Puchowski na gitarze akustycznej. Na zakończenie spotkania można było otrzymać tomik wierszy bohatera wieczoru wpłacając dowolną kwotę do Skarbonki Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Dzięki inicjatywie Wojtka, zebraliśmy na ten szczytny cel 1960 złotych, dziękujemy !
Wojtka Polasika i jego grupę zobaczymy jeszcze w ramach Dnia Absolwenta, 22 czerwca na koncercie pt. "Z Bazuną i gitarą" w Kwadratowej.

Życie studenckie na PG - spotkanie z Markiem Biziukiem, autorem monografii

 Zapraszamy 21 maja 2024 na godzinę 17:00 do klubu Kwadratowa na kolejne  spotkanie z cyklu "Wieczór Autorski- Spotkania Historyczne". Gościem wydarzenia będzie prof. Marek Biziuk, autor i redaktor monografii "Życie studenckie na Politechnice Gdańskiej".

Dowiemy się co ważnego wydarzyło się w życiu studenckim na Politechnice w Gdańsku, począwszy od jej powstania. Czas studiów to nie tylko nauka, ale też działalność kulturalna i społeczna, spotkania towarzyskie i o tym będziemy rozmawiać z naszym prelegentem. Jak pisze autor książki we wstępie : "Trudno wyobrazić sobie studiowanie bez całej jego otoczki. Lata studiów to lata intensywnego rozwoju i to nie tylko naukowego. To lata gdy kształtowały się nasze osobowości, przyzwyczajenia, modele życia, upodobania, które często miały wystarczyć na resztę życia".

Szczegóły wkrótce w naszych mediach społecznościowych i na stronie Biblioteki PG.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Obrady Konwentu Gospodarczego na Politechnice Gdańskiej

 

Pomorski Hub Energetyczny - to główny  temat przewodni kolejnego już Konwentu Gospodarczego, zorganizowanego pod auspicjami Uczelni Fahrenheita. Konwent Gospodarczy odbył się 11 kwietnia 2024 roku w Auli Politechnika Gdańskiej. 

Liderzy nauki i biznesu spotkali się aby omówić zagadnienia związane z rozwojem energetyki w regionie pomorskim. Przedmiotem dyskusji była energetyka jądrowa, morskie farmy wiatrowe oraz odnawialne źródła energii. Uczestnicy posiedzenia podkreślali, że ścisłe partnerstwo  samorządu, biznesu i nauki jest warunkiem koniecznym do realizacji zaawansowanych technologicznie inwestycji w naszym regionie. Efektem końcowym wspólnych działań powinna być poprawa sytuacji energetycznej Pomorza, tak aby nasz region nie tylko przestał być importerem energii elektrycznej, a wręcz mógł sprzedawać jej nadwyżki.

Członkowie i goście Konwentu wysłuchali krótkich prelekcji, które rozwinęły się w merytoryczną dyskusję.

Więcej informacji na stronie Związku Uczelni Farenheita.

Prof. Jacek Namieśnik patronem Audytorium Chemicznego

Audytorium im. prof. Jacka Namieśnika. Fot. Materiały WCh
 
W piątą rocznicę śmierci prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej i wybitnego naukowca, odbyła się uroczystość nadania jego imienia Audytorium Chemicznemu. W ten sposób Wydział Chemiczny podziękował Profesorowi za ponad pół wieku jego obecności na wydziale i uczelni oraz jego dokonania na rzecz PG.
 
Prof. Jacek Namieśnik został patronem Audytorium Chemicznego (w północnym skrzydle budynku Chemia A, budynek nr 6 na mapie kampusu), którego wystrój sprzed 120 lat i odpowiedni stan techniczny został utrzymany dzięki jego zaangażowaniu. O licznych osiągnięciach naukowych, publikacyjnych oraz organizacyjnych prof. Namieśnika, ale też o jego zwyczajach i pasjach mówiła w laudacji prof. Agata Kot-Wasik, dziekan Wydziału Chemicznego. Relacja z uroczystości na stronie Wydziału Chemicznego oraz w Aktualnościach PG.
 
Prof. Jacek Namieśnik pełnił funkcję rektora (w latach 2016-2019), przez cztery kadencje dziekan Wydziału Chemicznego, wcześniej przez dwie kadencje jego prodziekan, kierownik Katedry Chemii Analitycznej od 1995 r., członek Senatu PG przez siedem kadencji.  Był członkiem licznych towarzystw i organizacji naukowych, laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, dwukrotnie Nagrody Prezesa Rady Ministrów oraz dwóch doktoratów honoris causa: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Indeks cytowań niemal 900 prac, opublikowanych w wydawnictwach naukowych, których był autorem i współautorem, wynosi 35 tys. Prof. Jacek Namieśnik zmarł nagle 14 kwietnia 2019 r.

Technologie Przemysłu 5.0 – PG uruchamia nowy kierunek studiów

logo PG i nazwa kierunku
Politechnika Gdańska, wychodząc na przeciw rosnącemu zapotrzebowaniu nowoczesnego rynku pracy oraz prognoz rozwoju gospodarki i kierunków działań otwiera w kolejnym roku akademickim nowy, międzywydziałowy i interdyscyplinarny kierunek studiów I stopnia – Technologie Przemysłu 5.0.
 
Kształcenie w ramach kierunku Technologie Przemysłu 5.0 w znacznej mierze skupiać się będzie na metodzie projektowej (project-based learning). Przewidziano łącznie ponad 500 godzin zajęć projektowych i łącznie ponad 1500 godzin zajęć praktycznych. Proces kształcenia wesprze Gdański Klub Biznesu, przedstawiając rzeczywiste problemy badawcze dla projektów grupowych i prac inżynierskich. Ponadto absolwent kończący studia będzie miał szansę na zdobycie dwóch certyfikatów tj. Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz programowania w języku LabVIEW, które istotnie podniosą jego kwalifikacje zawodowe i konkurencyjność na rynku pracy. Więcej informacji na temat kierunku znaleźć można na podstronie PG poświęconej rekrutacji.

Nowa przestrzeń do pracy dla studentów i doktorantów

strefa
Fot. Aleksandra Kocińska/PG
 
Na Politechnice Gdańskiej powstała nowa strefa Inkubatora Gdańsk Tech Startup School (iGTS2). To miejsce do pracy koncepcyjnej, spotkań warsztatowych czy networkingu dla zespołów startupowych, a także studentów i doktorantów, którzy chcą rozwijać swoje biznesowe projekty. 
 
Strefa iGTS2 zlokalizowana jest w Domu Studenckim nr 3 przy ul. Do studzienki 32 i prowadzi do niej niezależne wejście z boku budynku. Znajduje się w niej kilka stanowisk biurowych do pracy indywidualnej oraz 3 salki przystosowane do kameralnych spotkań warsztatowych i biznesowych, z dostępem do sieci oraz zapleczem do organizacji spotkań multimedialnych i biznesowych. Oprócz nowo otwartej przestrzeni, w ramach Gdańsk Tech Startup School uczestnicy projektu mogą korzystać ze szkoleń, wsparcia mentorów oraz grantów na uruchomienie własnego biznesu.

Absolwenci

Absolwentki Wydziału Architektury laureatkami prestiżowego konkursu

zdjęcie

Projekt "ChlorofiLumina CELLS" zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Kreatorskim na prototyp NIE-MATERII. Autorkami zwycięskiego projektu są dr inż. arch. Agnieszka Kurkowska i mgr inż. arch. Anna Wróblewska z Wydziału Architektury PG.

Nagroda została przyznana za innowacyjne połączenie światła, zieleni i nauki, co tworzy niezwykłe dzieło na pograniczu nauki i sztuki. Zapraszamy do zapoznania się z projektem oraz innymi nagrodzonymi pracami na finałowej wystawie Festiwalu ART&DESIGN 2023 NIE_MATERIA, który odbywa się pod patronatem Akademickiego Centrum Designu.

Triumf studentów WA PG w Finale Odysei Umysłu

zdjęcie grupowe

Drużyna studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej odniosła znaczący sukces, zdobywając pierwsze miejsce w 33. Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu, który miał miejsce 6-7 kwietnia w Gdyni.

Grupa w składzie Patryk Karpiński, Zuzanna Kośnik, Izabela Kościanek, Zofia Kullak, Łucja Ługowska i Aleksander Kulewski, pod kierunkiem trenerki Agnieszki Armatyńskiej z Działu Kształcenia PG, wywalczyła złoty puchar. Ich wygrana umożliwia reprezentowanie Polski na Finałach Światowych Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych. Czekają nas kolejne emocje i wyzwania związane ze zbieraniem funduszy na udział w międzynarodowym konkursie. Gratulujemy naszym studentom oraz ich trenerce i życzymy dalszych sukcesów!

Prace badawcze, konferencje naukowe

PG gospodarzem konferencji na temat międzynarodowej promocji uczelni wyższych

konferencja marketing
6 czerwca 2024 roku w Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej odbędzie się spotkanie poświęcone międzynarodowej promocji uczelni wyższych (“Summit on international promotion in HEI”), pod patronatem Rektora, prof. Krzysztofa Wilde.
 
Eksperci ze światowych instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na temat skutecznej promocji uczelni. Udział w konferencji jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie Centrum Wspólpracy Międzynarodowej.

Międzynarodowa konferencja z Teorii Grafów GCGT

plakat informujący o wydarzeniu

W dniach 16-21 czerwca 2024 w hotelu Mercure w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja międzynarodowej konferencji z Teorii Grafów GCGT (Gdańsk Conference of Graph Theory). Celem konferencji jest stworzenie forum spotkań naukowców z całego świata, prezentacja ich najnowszych prac, nawiązanie i kontynuacja współpracy oraz promowanie badań z zakresu teorii grafów.

Obecna, dziewiąta już edycja jest to edycja specjalna z lekcjami panelowymi szkoły letniej. Oprócz spotkania naukowców zajmujących się teorią grafów i kombinatoryką, edycja ta jest poszerzona o wydarzenia skierowane do młodych naukowców, doktorantów, a nawet studentów. Planowana jest seria wykładówdotyczących najnowszych aspektów teorii grafów algorytmicznych. Konferencja umożliwi także młodym badaczom i studentom zaprezentowanie pierwszych wyników badań w formie plakatów na sesji plakatowej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób, które nie mogą wziąć udziału w spotkaniu stacjonarnym, tegoroczna edycja GCGT będzie konferencją w formacie hybrydowym. Szczegóły na stronie Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Współpraca

Ścieki, ich oczyszczanie i ochrona środowiska. Naukowczynie PG w Radiu Naukowym

ludzie
Na zdjęciu od lewej: red. Karolina Głowacka, prof. Aneta Łuczkiewicz, dr inż. Anna Remiszewska-Skwarek
 
Politechnika Gdańska nawiązała bliską współpracę z Radiem Naukowym – najpopularniejszą stacją radiową na YouTube specjalizującą się wyłącznie w popularyzowaniu nauki. Kanał Radia Naukowego ma obecnie ponad 175 tys. subskrypcji, a jego twórczyni, red. Karolina Głowacka, przygotowała w kooperacji z PG pięć odcinków.
 
W czwartek, 28 marca, wyemitowany został drugi odcinek przygotowany we współpracy z PG. Tym razem na antenie Radia Naukowego gościły prof. Aneta Łuczkiewicz i dr inż. Anna Remiszewska-Skwarek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Naukowczynie opowiedziały o ściekach, procesie ich oczyszczania oraz wykorzystywanych metodach i technologiach, a także o tym, jakie informacje możemy pozyskać, analizując nieczystości. Rozmowy posłuchać można na stronie internetowej oraz kanale YouTube Radia Naukowego.

Wydarzenia, spotkania, koncerty

Biblioteka PG zaprasza na XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Biblioteka PG serdecznie zaprasza społeczność akademicką do wspólnych obchodów XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 8–15.05.2024, brzmi: „Biblioteka – miejsce na czasie”.

W programie między innymi:

  • 14.05.2024 (wtorek), godz. 11.00 oraz 12.00, Czytelnia w Gmachu Głównym: lekcja z podstaw Polskiego Języka Migowego (PJM).
  • 8 –15.05.2024 – stacjonarna wystawa książek pod hasłem "Biblioteka – miejsce na czasie" w holu przed Biblioteką w Gmachu Głównym.
  • 8-15.05.2024 - z okazji Tygodnia Bibliotek na stronie internetowej BPG oraz w social mediach (FBInstagramX) zaprezentowane zostanie majowe zestawienie polecanych publikacji w ramach "Książki miesiąca", których tematyka nawiązuje do tegorocznego hasła.

Sczegółowy program i wiecej informacji na stronie Biblioteki PG.

Lektura na maj. Książki polecane przez Bibliotekę PG

książki położone na stole, w tle dwa banery Politechniki Gdańskiej
Biblioteka PG rekomenduje na maj lekturę książek ciekawych, po które często sięgają czytelnicy.
Wśród publikacji znajdziemy:
  • Zachowania informacyjne człowieka w kontekście zjawiska epistemicznej bański informacyjnej, autorka Monika Krakowska
  • Nowa teoria czasu. Punkt Janusa. Autor Julian Barbour
  • Digitalizacja w systemach automatyki SIMATIC. Teoria, przykłady, ćwiczenia. Autor Artur Nowocień.
  • Data science i uczenie maszynowe. Autor Marcin Szeliga.
  • Innowacyjne wyzwania techniki budowlanej. 63. Konferencja naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB. Autor Szczepan Glapiński.
  • Pojazdy hybrydowe i elektryczne w praktyce warsztatowej. Budowa, działanie, podstawy obsługi. Autor Torsten Schmidt.
  • Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią. Autorzy Tomasz Besta, Natasza Kosakowska-Berezecka.

Szczegółowe informacje o książkach na stronie Biblioteki PG.

Jazz i blues w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Koncert znanego saksofonisty Mikołaja Trzaski.

11 maja 2024 r. na scenie GTS zagra zespół Royber Trio w składzie: Mikołaj Trzaska – saksofon, klarnet, Olo Walicki – kontrabas, Macio Moretti – perkusja. Artyści zaprezentują muzykę do filmów wyreżyserowanych przez Wojciech Smarzowskiego  , do których ścieżkę dźwiękową nagrał gdański saksofonista i kompozytor Mikołaj Trzaska, jeden z najbardziej cenionych przedstawicieli jazzowej awangardy w Polsce występuje z improwizatorami z całego świata.

Robert Cray Band

20 maja 2024 r. w GTS zaprezentuje się Robert Cray  z zespołem, pięciokrotny (!) laureat prestiżowej nagrody Grammy. Robert Cray, podczas swojej wieloletniej kariery współpracował z wieloma znanymi artystami, w tym z B.B. Kingiem, Tiną Turner, Erikiem Claptonem oraz Chuckiem Berrym. Z okazji pięćdziesięciolecia działalności muzyk rusza w trasę ze swoim zespołem, na której należy spodziewać się rozbujanego bluesa w połączeniu z brzmieniami rocka i soulu. 

Szczegóły wydarzeń na stronie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

„Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Żurawiem”

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Żurawiem - plakat

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających! Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego.

Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa aż do godziny 20:00.

Szczegóły wydarzenia na stronie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Komunikaty

Program L’Oréal-UNESCO - Dla Kobiet i Nauki (For women in science)

grafika tematyczna

Program  ma na celu promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji badań, zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego.

 Projekt adresowany jest do naukowczyń, prowadzących przełomowe badania w zakresie nauk o życiu. O stypendium mogą ubiegać się badaczki na każdym etapie kariery naukowej, które w roku 2025 nie osiągną: 26. roku życia – w przypadku magistrantek, 32. roku życia – w przypadku doktorantek, oraz 40. roku życia – w przypadku habilitantek. Szczegóły dostępne są pod adresem https://www.gov.pl/web/nauka/loral-unesco-dla-kobiet-i-nauki--zglos-swoj-udzial Aplikacje do programu można składać przez stronę internetową: https://www.forwomeninscience.com  do 5 maja br.