Data dodania: 2024-04-25
Książka na maj
W dniach 8-15.05.2024 odbędzie się XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem "Biblioteka – miejsce na czasie". Zapraszamy wszystkich czytelników do wspólnego świętowania, program wydarzeń jest dostępny na stronie. Pracownicy Biblioteki PG przygotowali również specjalne zestawienie lektur na maj – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG, zapraszamy do przeglądania i wypożyczania.
Wypożyczalnia poleca:
Zachowania informacyjne człowieka w kontekście zjawiska epistemicznej bańki informacyjnej (2022)
Monika Krakowska
Zasadniczym celem rozważań przedstawionych w tej książce jest zaproponowanie nowego konceptu – epistemicznej bańki informacyjnej – stworzonego na potrzeby teoretycznych i empirycznych dociekań w obszarze zachowań informacyjnych. Koncepcja ta, charakteryzująca określone zjawisko w kontekście aktywności informacyjnych, poprzez wnikliwą analizę różnorodnych modeli, teorii i założeń ugruntowanych w interdyscyplinarnym ujęciu nauki o informacji, powinna otworzyć nową i szerszą perspektywę dla eksploracji zachowań informacyjnych. Ma być pewnego rodzaju metateoretycznym spoiwem łączącym różnorodne podejścia, m.in. społeczne, afektywne, kognitywne, a także stanowić wielowymiarowy element empirycznie rozwijanych badań dotyczących reakcji i interakcji człowieka z informacją. Stanowi zatem prolegomena do holistycznego, wieloaspektowego i harmonijnego, poprzez ujednolicenie i usystematyzowanie różnych aspektów zachowań informacyjnych, spojrzenia zarówno na wielowymiarowy obszar wybranego kierunku badań informatologii, jak i na wszelkie, dynamicznie ewoluujące zjawiska związane z ludzką sprawczością oraz procesami informacyjnymi podejmowanymi przez człowieka w infosferze.
Fragment wstępu.
Książka Moniki Krakowskiej jest ciekawym, pod wieloma względami nowatorskim opracowaniem problematyki, która chociaż na świecie ma bogate piśmiennictwo, to w literaturze polskiej reprezentowana jest nadal skromnie. Badania zachowań informacyjnych najczęściej mają charakter fragmentaryczny, stosunkowo niewiele jest natomiast koncepcji holistycznych, które umożliwiają ujęcie interakcji człowieka z informacją w szerokiej perspektywie różnych jej form i różnych czynników na nią oddziałujących. Taką koncepcję zaproponowała Monika Krakowska, co czyni jej książkę szczególnie cenną.
Z recenzji prof. dr hab. Barbary Sosińskiej-Kalaty.
Filia BPG: Architektura i Urbanistyka poleca:
Architecture for the books (2003)
Crosbie Michael
Architecture for the Books is a new, colourful compendium of the best in recent library design: from small community public libraries, to large commercial research libraries, and state-of-the-art university centres for information and socialising. The book includes large format plans, sections, diagrams, and extensive photographs of exteriors, interiors, and details of libraries throughout the world. A must-have book for designers and lovers of libraries.
A design manual libraries (2018)
Lushington Nolan
A handbook on the design and the planning of libraries - a particularly prestigious design task that underwent significant changes in recent years. Comprehensive contributions by experts from architecture and library science analyze specific aspects of the building type; a typology of some 40 exemplary international projects provides inspiration and a range of options.
Filia BPG: Chemia, Fizyka i Matematyka poleca:
Nowa teoria czasu. Punkt Janusa (2021)
Julian Barbour
"Historia jest ścieżką, która wije się przez przestrzeń kształtów" ‒ pisze Julian Barbour w swojej nowej opowieści o wszechświecie. Podążając tą ścieżką, nie dojdziemy, jak sugeruje większość teorii kosmologicznych, do smutnego końca, czyli śmierci cieplnej. Opowieść Barboura jest dowodem oświeconej nadziei, z którą ten znakomity brytyjski fizyk i kosmolog spogląda w daleką przyszłość. Wszechświat widziany jego oczami nie jest osuwaniem się w degradację i Wielkie Otępienie, a wielkim stawaniem się, dążeniem ku pięknu.
W wyjątkowej, naukowej, ale też zaskakująco osobistej książce Barbour zdaje relację z trwającego blisko pół wieku procesu budowania teorii, która podsuwa odpowiedź na pytanie o naturę czasu. W jego teorii kształtów kosmos jest względem owego czasu symetryczny. Żaden kierunek nie zostaje wyróżniony. Nie ma początku ani końca.
W swoich poszukiwaniach Barbour przemierza zapomniane terytoria nauki. Historia nie jest dla niego cmentarzem możliwości, a przestrzenią potencjalnie rewolucyjnych inspiracji. Również w tym sensie dla Juliana Barboura czas zdaje się istnieć inaczej, niż zwykliśmy sądzić.
Arcydzieło myśli naukowej - Lee Smolin.
Filia BPG: Elektronika, Telekomunikacja i Informatyka poleca:
Digitalizacja w systemach automatyki SIMATIC. Teoria, przykłady, ćwiczenia (2023)
Artur Nowocień
Z pamięci papieru do pamięci komputera
Współczesnym przemysłem rządzi... informatyka. Ta dziedzina stale się rozwija i zagarnia pod swoje skrzydła kolejne sektory ― od produkcji, przez logistykę i księgowość, po dystrybucję i sprzedaż. Tyle teorii. W praktyce zaś często się okazuje, że podczas gdy otoczenie biznesowe i technologie pędzą naprzód, systemy stosowane w przemyśle zostają nieco z tyłu. Głównym celem, jaki przyświeca autorowi tej publikacji, skierowanej przede wszystkim do automatyków i programistów sterowników PLC, jest odczarowanie pojęcia digitalizacji i udowodnienie, że technologie, które się w nie wpisują, nie są wcale zarezerwowane dla specjalistów IT. W rzeczywistości wszyscy stosujemy je na co dzień, tylko w okrojonej formie.
W książce poruszane są takie tematy jak podstawowe założenia czwartej rewolucji przemysłowej, cyberbezpieczeństwo, mechanizmy informatyczne implementowane na poziomie konwencjonalnych urządzeń automatyki, internet rzeczy, chmury obliczeniowe, systemy brzegowe, a także technologie, które wyznaczają przyszłość automatyki przemysłowej. Każdy rozdział składa się z dwóch części: teoretycznej, zawierającej omówienie podstawowych zagadnień, które należy przyswoić, aby móc świadomie korzystać z danej technologii, i praktycznej, prezentującej jej implementację przy użyciu powszechnie stosowanych komponentów automatyki.
Filia BPG: Elektrotechnika i Automatyka poleca:
Data Science i uczenie maszynowe (2017)
Marcin Szeliga
XXI wiek to czas sztucznej inteligencji. Nie tylko tej specjalistycznej, która kieruje samochodami, tłumaczy języki naturalne czy szuka leku na raka, ale również uniwersalnej, rozwiązującej zadania z różnych dziedzin. Ten przełom zawdzięczamy splotowi trzech zdarzeń: rozwojowi technologii przechowywania i przetwarzania danych, nowej metodzie naukowej (data science),oraz uczeniu maszynowemu, w szczególności znacznemu postępowi w zakresie głębokiego uczenia maszynowego.
Książka przedstawia uczenie maszynowe w ujęciu praktycznym. Przeprowadzając opisane w niej eksperymenty data science poznamy zastosowanie reguł statystycznych i algorytmów uczenia maszynowego do rozwiązywania konkretnych problemów. Takie podejście oznacza, że studenci informatyki oraz specjaliści — analitycy, informatycy i bazodanowcy — zdobędą nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również umiejętność jej praktycznego wykorzystania w codziennej pracy.
Filia BPG: Inżynieria Lądowa i Środowiska poleca:
Innowacyjne wyzwania techniki budowlanej. 63. Konferencja Naukowa Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitetu Nauki PZITB (2017)
Szczepan Gapiński
Książka między innymi dla studentów wyższych uczelni technicznych pogłębiających wiedzę z zakresu budownictwa i inżynierii środowiska. Publikacja poświęcona tematyce budownictwa spełniającego wymagania zrównoważonego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych wyzwań techniki budowlanej.
Filia BPG: Inżynieria Mechaniczna poleca:
Pojazdy hybrydowe i elektryczne w praktyce warsztatowej. Budowa, działanie, podstawy obsługi (2022)
Torsten Schmidt
Pojazdy hybrydowe i elektryczne w praktyce warsztatowej to fachowy, bogato ilustrowany poradnik, zawierający opisy budowy i działania hybrydowych i elektrycznych układów napędowych stosowanych w pojazdach.
Opisano w nim między innymi:
- cechy pojazdów hybrydowych i elektrycznych oraz zarys ich rozwoju
- poszczególne rodzaje hybrydowych układów napędowych
- napęd elektryczny i napęd z ogniwami paliwowymi pojazdów zasilanych wodorem
- sposób działania każdego rodzaju układu napędowego
- budowę i działanie układu wysokiego napięcia jako całości oraz poszczególnych jego elementów
I wiele innych…
Część praktyczną książki poświęcono obsłudze pojazdów hybrydowych i elektrycznych zasilanych wysokim napięciem oraz podano wskazówki dotyczące obsługi baterii wysokonapięciowych. Książka stanowi pożyteczne źródło wiedzy dla inżynierów i specjalistów zajmujących się tematyką pojazdów hybrydowych, jak i pasjonatów nowoczesnych samochodów.
Filia BPG: Zarządzanie i Ekonomia poleca:
Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią (2017)
Tomasz Besta, Natasza Kosakowska-Berezecka
Książka Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi. którzy się od nas różnią nieprzypadkowo została nazwana przewodnikiem. Zawiera bowiem wiele użytecznych informacji, które niczym drogowskazy pomagają sprawnie się poruszać w otaczającym nas świecie. Spotykamy w nim ludzi, którzy różnią się od nas pod względem płci, pochodzenia, kultury, języka, poglądów politycznych, tożsamości seksualnej i wielu, wielu innych rzeczy.
Różnorodność może stanowić źródło dobrych, wzbogacających doświadczeń, ale może też być przyczyną licznych nieporozumień, frustracji i konfliktów (niekiedy bardzo groźnych). Niezależnie od tego, czy budzi to w nas zachwyt, czy przerażenie, świat po prostu jest zróżnicowany. Oczywiście możemy zamknąć oczy i potykać się co krok o jakąś różnicę, raniąc przy tym siebie i innych. Możemy jednak zapytać o drogę tych, którzy gruntownie zbadali teren relacji między ludźmi i wiedzą, jak pokonać bariery pomiędzy "naszymi" a "obcymi".
-
2024-12-18
Świąteczny czas życzeń