Zjawiska międzyfazowe, uczenie głębokie, architektura modernizmu oraz algorytmy i struktury danych będą tematami szkół letnich organizowanych przez poszczególne wydziały Politechniki Gdańskiej.
„Zjawiska międzyfazowe w teorii i praktyce” na Wydziale Chemicznym
Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej WChem PG we współpracy z koordynatorem sieci SURUZ – IKiFP PAN w Krakowie w dniach 24–28 czerwca zaprasza na zajęcia XIV Szkoły Letniej dla doktorantów oraz młodych pracowników nauki pt. „Zjawiska międzyfazowe w teorii i praktyce”. Jej celem jest poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w obszarze fizykochemii powierzchni oraz szeroko rozumianych zjawisk międzyfazowych, w tym otrzymywania i zastosowania surfaktantów i układów zdyspergowanych oraz micelarnych, a także otrzymywania nano- i mikrostruktur. Multidyscyplinarna tematyka będzie szansą na pogłębienie współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi w Polsce i za granicą. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.
Uczenie głębokie na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
Katedra Inżynierii Biomedycznej WETI PG organizuje w dniach 1–5 lipca 2. edycję Międzynarodowej Szkoły Letniej na temat sztucznej inteligencji, w szczególności uczenia głębokiego. Szkoła przygotowana została z myślą o doktorantach i pracownikach związanych z badaniami naukowymi. W ciągu pięciu dniu około 100 uczestników z 20 krajów zapozna się z wykładami oraz weźmie udział w szkoleniach przygotowanych przez ponad 20 ekspertów. Wśród wykładowców znaleźli się doświadczeni pracownicy akademiccy, jak i reprezentanci firm. Szkołę wspierają takie firmy jak Amazon, Intel, NVIDIA czy Kainos. Więcej szczegółów (w języku angielskim) można znaleźć tutaj.
„Gdynia, Lwów – architektura, ochrona, popularyzacja” na Wydziale Architektury
Wydział Architektury PG w dniach 3–12 lipca przygotowuje zajęcia w ramach Letniej Szkoły Modernizmu, zatytułowanej „Gdynia, Lwów – architektura, ochrona, popularyzacja”. Jej program ma na celu zapoznanie uczestników z problematyką badań, konserwacji i ochrony oraz popularyzacji architektury modernizmu. Tematyka będzie dotyczyła architektury okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także architektury powojennej, które prezentowane będą na przykładach z Gdyni i Gdańska oraz Lwowa. Uczestnicy spędzą pięć dni w Trójmieście oraz kolejnych pięć we Lwowie. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.
Algorytmy i struktury danych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
Katedra Algorytmów i Modelowania Systemów WETI PG w dniach 6–12 lipca organizuje 3. edycję Międzynarodowej Szkoły Letniej na temat algorytmów i struktur danych dla problemów optymalizacji dyskretnej. Szkoła przygotowana została z myślą o studentach i doktorantach zainteresowanych algorytmiką i teorią grafów, ale mogą w niej wziąć udział także inne osoby interesujące się tą tematyką. Program tworzy sześć 7-godzinnych minikursów poświęconych aktualnym zagadnieniom algorytmicznym, które będą prowadzone przez wybitnych ekspertów międzynarodowych. Więcej szczegółów (w języku angielskim) można znaleźć tutaj.