Numer 1/2023

Aktualności SAPG

SAPG zaprasza

Absolwenckie spacery z przewodnikiem

Zapraszamy na Walentynkowy spacer po Gdańsku. Spotykamy się 12 lutego 2023 o godzinie 12:00. Miejsce spotkania i szczegóły wkrótce na naszej stronie i w mediach społecznościowych. Naszym przewodnikiem będzie Ewa Jaroszyńska, z którą spotkaliśmy się już na wyjątkowo ciekawym spacerze, który poświęcony był medycynie w dawnym Gdańsku. Tym razem też spodziewamy się anegdot, zagadek i niezwykłych faktów. Przyjdźcie z rodzinami i znajomymi.

Teatr Szekspirowski zaprasza

W ramach umowy z Teatrem Szekspirowskim dysponujemy pulą 30 biletów na monolog "My way" Krystyny Jandy, przygotowany z okazji jej 70 urodzin, który odbędzie się 19 marca o godz. 16:00 i 20:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim."My way" to opowieść o jej wczesnych latach, początkach kariery, przyjaciołach, budowie Teatru Polonia i Och-Teatru. Wspomnienia i aktualności w formie monologu scenicznego. Cena biletu: 160 zł. Rezerwacje należy składać mailowo na adres bow@teatrszekspirowski.pl oraz do wiadomości zuzanna.medygral@teatrszekspirowski.pl, w tytule należy wpisać bilety PG. Kasy czynne od 14:00, tel. 58 351 01 01.

Teatr Szekspirowski poleca wszystkim absolwentom koncerty i spektakle które odbędą się na przełomie lutego i kwietnia.  Informacje na stronie .

Dzień Absolwenta Politechniki Gdańskiej

Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią zapraszamy 27 maja 2023 na spotkania absolwentów na Uczelni i na wydziałach PG w ramach Dnia Absolwenta. Dodatkowe atrakcje i niespodzianki dla wszystkich zapewni odbywajacy się również w tym dniu Bałtycki Festiwal Nauki. Prosimy o zaznaczenie tej daty w Waszych kalendarzach. O szczególach powiadomimy wkrótce.

35 lat SAPG

W tym roku mija 35 lat od powołania naszego Stowarzyszenia z inicjatywy ówczesnego Rektora PG prof. Bolesława Mazurkiewicza. Uroczysta sesja oraz Walne Zgromadzenie członków SAPG odbędą się na przełomie maja i czerwca 2023 roku. O programie i dacie obchodów powiadomimy w kolejnym biuletynie i w mediach społecznościowych.

Witamy nowe władze Samorządu Studentów PG

Grupa ubranych elegancko osób.
Zarząd Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej kadencji 2023.  Fot. Mateusz Michalski
 
Nowy rok przyniósł zmiany w strukturach Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej. Od 1 stycznia 2023 roku organizacji przewodniczy Agnieszka Skotnicka z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, która przejęła stery od Jakuba Persjanowa. Powołano także nowych członków zarządu SSPG.
Agnieszka Skotnicka została trzecią kobietą w historii PG na tym stanowisku. Oprócz wyboru nowych władz SSPG posiedzenie Parlamentu było również okazją do przywitania nowych parlamentarzystów, którzy wybrani zostali podczas wydziałowych wyborów, jak i wręczenia oficjalnej przypinki Samorządu, którą od tego dnia mogą z dumą nosić. Pełen skład Zarządu SSPG
 
Kolegom z SSPG serdecznie gratulujemy i liczymy na dalszą, owocną współpracę ! .

Z życia Politechniki Gdańskiej

Politechnika Gdańska otrzymała 70 mln zł dofinansowania na rozwój infrastrukturalny

 
Na zdj. budynek przy ul. Sobieskiego 18. Fot. Maciej Buczeń/PG
Kompleksowa rewitalizacja należącego do Politechniki Gdańskiej historycznego gmachu przy ul. Sobieskiego 18 w Gdańsku będzie możliwa dzięki dofinansowaniu, które nasza uczelnia otrzymała od rządu RP.
 
Dotacja w kwocie70 mln złotych będą przeznaczona głównie na kompleksowy remont dwóch budynków położonych na działce 2,5 ha przy ul. Sobieskiego 18 w Gdańsku: zabytkowego gmachu o pow. 8,3 tys. m kw., który w grudniu 2021 r. Politechnika Gdańska nabyła od Uniwersytetu Gdańskiego (dawny Wydział Chemii UG) oraz dostosowania budynku pawilonu bibliotecznego do potrzeb Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności, a także zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego uczelni. Szczegóły na stronie

Uczelnie Fahrenheita z dofinansowaniem MEiN na dalsze działania konsolidacyjne

kółka z napisami
Zadanie pt. „Przygotowanie Uczelni Fahrenheita do utworzenia federacji” o akronimie „FarU2” będzie w całości finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa. To rozwinięcie działań podjętych w ramach pierwszego, już zrealizowanego przez Uczelnie Fahrenheita zadania w projekcie grantowym „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni”.
 
Prace projektowe będą realizowane do 30 czerwca br. przez grupy ekspertów pracujących w powołanych w tym celu zespołach: 
  • Zespół ds. działalności naukowej i ewaluacji dyscyplin naukowych
  • Zespół ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym i wdrożenia usługi „jedno okno kontaktowe FarU"
  • Zespół ds. bibliotecznych
Szczegóły projektu i zakres prac zespołów można sprawdzić na stronie

Politechnika Gdańska na czele polskich uczelni w rankingu GreenMetric

Zielona ziemia
W najnowszej edycji światowego rankingu UI GreenMetric World University Ranking Politechnika Gdańska zajęła 1. miejsce spośród polskich uczelni. To ranking, który bada zaangażowanie uczelni w zagadnienia związane ze środowiskiem naturalnym, przede wszystkim w zakresie infrastruktury, dbania o klimat i środowisko, transportu, zużycia wody i energii elektrycznej czy gospodarowania odpadami.
 
PG została nie tylko liderem wśród polskich uczelni, ale zajęła także wysoką pozycję w skali globalnej – na 1050 uczelni z 85 krajów, uplasowała się na 137 miejscu.Twórcy rankingu chcą zyskać obraz tego, jak dany uniwersytet reaguje na kwestie zrównoważonego rozwoju lub radzi sobie z nimi za pomocą polityki, działań i komunikacji. Liderem rankingu w tym roku okazał się Wageningen University (Królestwo Niderlandów). Politechnika Gdańska osiągnęła najwyższe w skali kraju noty w zakresie infrastruktury, energii, transportu oraz edukacji i badań.
Warto podkreślić, że na Uczelni został stworzony i jest wdrażany Plan Klimatyczny który określa cele i działania uczelni związane z ochroną środowiska i szeroko pojętą ekologią.

Absolwenci

Statkiem po marzenia na PG - wywiad z prof. Włodzimierzem Przybylskim

Prof. Włodzimierz Przybylski. Fot. Krzysztof Krzempek
Prof. Włodzimierz Przybylski. Fot. Krzysztof Krzempek
 
Profesor Włodzimierz Przybylski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa obchodzi 60-lecie pracy naukowo-dydaktycznej na Politechnice Gdańskiej.
 
Z tej okazji odbyło się uroczyste seminarium, w którym wzięli również udział, prof. Krzysztof Wilde, Rektor PG i prof. Andrzej Seweryn, Dziekan WIMiO. Wywiad z prof. Włodzimierzem Przybylskim o życiu studenckim i wieloletniej pracy na uczelni  oraz fotografie z jego prywatnego archiwum na stronie
 
Wywiad ukazał się w najnowszym numerze "Pisma PG"

Prof. Ewa Klugman -Radziemska wśród liderów innowacji i technologii

grafika tematyczna
Rzeczpospolita cyfrowa przyznała 25 wyróżnień przedsiębiorstwom, start-upom i naukowcom „za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii”. Jedną z nagrodzonych osób została prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska za opracowanie technologii odzyskiwania czystego krzemu ze zużytych modułów fotowoltaicznych.
 
Metoda opracowana przez zespół pod kierownictwem prof. Klugmann-Radziemską, pozwala na ograniczenie ilości odpadów i zmniejszenie zużycia cennych materiałów w procesach dalszej produkcji elementów fotowoltaiki. Opracowana technologia odzysku krzemu pozwoli ponownie wykorzystać go w produkcji ogniw PV. Sprawdziła się ona już w warunkach laboratoryjnych.  Trwają prace nad wdrożeniem metody  na skalę przemysłową.
 
Szczegóły można przeczytać na stronie

Kosmiczna reprezentacja PG w POLSA

przedstawiciele POLSY
Szymon Krawczuk, prof. Marek Muszyński, Martyna Czudec i Marcin Jasiukowicz podczas II studenckiej konferencji kosmicznej we Wrocławiu. Fot. arch. pryw.
 
Cztery osoby z Politechniki Gdańskiej reprezentują uczelnię w III kadencji działalności Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
 
W Radzie zasiadają: Martyna Czudec z WFTiMS, Przewodnicząca Rady, Szymon Krawczuk z WIMiO, który w radzie działa od jej powstania i był jej pierwszym przewodniczącym, a także Marcin Jasiukowicz z WIMiO oraz Bartosz Rybacki z WCh. Rada Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej to interdyscyplinarne ciało doradcze, w skład którego wchodzą studenci polskich uczelni o zainteresowaniach związanych z rozwojem sektora kosmicznego. Cele Rady to między innymi integracja polskich studentów jak i promocja sektora kosmicznego wśród nich, inicjowanie przedsięwzięć skierowanych do studentów oraz zaangażowanie w rozwój tejże grupy. Więcej informacji na stronie

Absolwent studiów licencjackich na WFTiMS wyróżniony prestiżową nagrodą z dziedziny informatyki kwantowej

Kamil Nalikowski przed Gmachem Głównym PG
Fot. Materiały WFTiMS
 
Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej (KCIK) nagradza co roku najlepsze, opublikowane w Polsce, prace z dziedziny informacji kwantowej. KCIK organizuje również otwarty, międzynarodowy konkurs i przyznaje Złotą Nagrodę za rozwiązanie jednego z otwartych problemów z dziedziny informacji kwantowej.
 
Jedną z nagród przyznawanych przez Centrum, jest Junior KCIK Award – przyznawana jest ona za najlepszą pracę licencjacką. W ostatnim roku drugie miejsce zajął Kamil Nalikowski  z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej za pracę „Non-Newtonian hiddenvariable models in quantum mechanics”.

Prace badawcze

Wyróżnienie Polskiej Akademii Nauk dla badaczek z PG

Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. inż. Agnieszka Bartoszek i dr inż. Izabela Koss-Mikołajczyk. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Co roku poszczególne wydziały Polskiej Akademii Nauk, nagradzają uczonych za ich wybitne osiągnięcia i twórcze prace badawcze. Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych przyznał wyróżnienie dla zespołu naukowego z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej w składzie: prof. dr hab. inż. Agnieszka Bartoszek, dr inż. Izabela Koss-Mikołajczyk, dr inż. Monika Kuczyńska za wybitne osiągnięcie badawcze mające na celu wyjaśnienie obserwacji, że żywność pochodzenia roślinnego zawierająca bioaktywne fitozwiązki o charakterze przeciwutleniaczy wykazuje lepsze działanie prozdrowotne niż te substancje wyizolowane z roślin. 
 
Badania polegały na porównaniu owoców i warzyw zawierających związki z grupy antocyjanów i betalain z tymi, które ich nie zawierają, a także z wyizolowanymi związkami. Wyniki badań wykazały, że matryca roślinna – czyli inne związki, które w tych roślinach się znajdują – w pewien sposób oddziałuje z tymi bioaktywnymi fitozwiązkami, sprawiając, że wykazują one aktywność biologiczną, natomiast wyizolowane fitozwiązki już niekoniecznie. Oznacza to, że spożycie suplementu diety zawierającego związki wyizolowane z konkretnego rodzaju owoców, nie przyniesie takich korzyści dla naszego organizmu, jak zjedzenie samego owocu.
Szczegółowe informacje można znależć tutaj

Magnetyczna farba, która ochroni przed patogenami i sama się oczyści

Doktorantka Izabela Malinowska i prof. Anna Zielińska-Jurek. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika GdańskaDoktorantka Izabela Malinowska i prof. Anna Zielińska-Jurek. Fot. Krzysztof Krzempek / PG

 

Mgr inż. Izabela Malinowska, doktorantka w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym,  opracowała materiały budowlane o właściwościach samoczyszczących, biobójczych i magnetycznych: farbę oraz gładź szpachlową. Wynalazek uzyskał ochronę patentową.

Efekt samoczyszczący farby polega na tym, że w kontakcie z zanieczyszczeniem dodatek fotokatalityczny w niej obecny rozkłada brud, tłuste zanieczyszczenia oraz niszczy patogeny chorobotwórcze. Aby aktywować właściwości samoczyszczące wystarczy sztuczne oświetlenie, ochrona biologiczna będzie aktywna nawet przy wyłączonym świetle. Związki cynku, obecne w opracowanej strukturze kompozytu tworzą tak silną barierę biologiczną, że patogeny nie rozwijają się na powierzchni, a obecne na niej szczepy bakterii szpitalnych są w krótkim czasie niszczone.

Prace zostały wykonane pod kierunkiem dr hab. inż. Anny Zielińskiej-Jurek, prof. PG

Więcej szczegółów i informacje o zastosowaniu wynalazku na stronie

Wydarzenia kulturalne, spotkania, konferencje

Centrum Nauki Experyment w Gdyni zaprasza na naukową noc walentynkową

Grafika promująca wydarzenie NaukoweLove Nocą. Na grafice napis NaukoweLove w formie neonu, obok duży napis NOCĄ, a niżej godziny 19:00-23:00 i data 10 lutego.

Centrum Naukowe Experyment w Gdyni zaprasza na nocne wydarzenie "NaukoweLove Nocą" .Organizatorzy wraz z uczestnikami będą starali się odpowiedzieć na pytanie: Co takiego skrywa noc, że potrafi skłonić nas i przyrodę do romantycznych uniesień ?

W trakcie spotkania, w strefie Kosmicznych Energii spojrzymy na niebo i poznamy historie miłosne związane z konstelacjami. W strefie Sensualności Pozawzrokowej sprawdzimy czyj głos jest dla nas atrakcyjny i czy nasz nos potrafi "wywąchać" naszą partnerkę/partnera. Będzie także Przyroda nocą, gdzie posłuchamy głosów miłosnych zwierząt i odkryjemy, jakie zwierzę jest najbliższe naszej sensualności. Organizatorzy przygotowali też wykłady popularnonaukowe przy poczęstunku i napojach. Wydarzenie dedykowane jest dla osób 18+.

48. Zjazd Fizyków Polskich na WFTIMS PG

plaża i logo zjazdu
W dniach 1-7 września 2023 roku, na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG odbędzie się 48. Zjazd Fizyków Polskich. Wydarzenie będzie kontynuacją spotkań fizyków polskich, zapoczątkowanych Zjazdem Założycielskim Polskiego Towarzystwa Fizycznego w 1920 roku i pierwszym Zjazdem Fizyków Polskich w 1923 roku w Warszawie.
 
Zjazd w Gdańsku będzie wyjątkowy, ponieważ wypada w setną rocznicę pierwszego historycznego Zjazdu, a jednocześnie w 40 rocznicę powołania Wydziału Fizyki na Politechnice Gdańskiej. Podobnie jak poprzednie edycje, będzie on okazją do spotkania naukowców z różnych gałęzi fizyki i dziedzin pokrewnych, nauczycieli fizyki, przedstawicieli przemysłu i instytucji finansujących badania naukowe oraz ich wdrożenia, jak również studentów, uczniów i amatorów - pasjonatów fizyki.
Zjazdowi będą towarzyszyły liczne imprezy dodatkowe, takie jak konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej, kiermasz książek fizycznych, bazar dobrych praktyk oraz wystawy.
 
Po szczegóły zapraszamy na stronę: https://event.mostwiedzy.pl/event/14/

Komunikaty

Centrum Transferu Technologii zaprasza na cykliczne konsultacje

Centrum Transferu Technologii | Politechnika Gdańska
Siedziba Centrum Transferu Technologii PG, Aleja Zwycięstwa 27. Fot. Materiały CTT
 
Centrum Transferu Technologii zapraszamy pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów na konsultacje, które w roku 2023 będą odbywały się cyklicznie w każdy pierwszy czwartek miesiąca.
 
W ramach konsultacji można dowiedzieć się m.in.: jak skutecznie nabyć i ochronić wyniki prac intelektualnych powstałych w ramach projektów badawczych np. od studentów i doktorantów, jak określić biznesowe ramy współpracy z firmami przy realizacji grantów konsorcjalnych, jak wyznaczać realne do osiągnięcia wskaźniki projektów w zakresie ich komercjalizacji.
W tym samym czasie na Dni Otwarte zaprasza również Szkoła Startup. Propozycja skierowana jest przede wszystkim do osób, które posiadają pomysł rozwiązania problemu lub potrzeby rynkowej, jak również chcących dołączyć do zespołu, który już taki pomysł rozwija.
 
Kontakt:email: ctt@pg.edu.pl lub tel. 58 348 66 40

Wybierz studia II stopnia na PG.

Gmach Główny Politechniki GdańskiejFot. Materiały promocyjne, Dział Promocji PG
 
Trwa rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia. Na chętnych czeka niemal 3000 miejsc na 37 kierunkach.
 
Na studiach stacjonarnych II stopnia Politechnika Gdańska przygotowała przeszło 2600 miejsc na 37 kierunkach. Z kolei na chętnych podjęcia studiów niestacjonarnych czeka około 180 miejsc na 3 kierunkach. PG oferuje także możliwość studiowania w języku angielskm. Aż 9 kierunków na studiach II stopnia prowadzonych jest właśnie w tym języku. Lista wszystkich kierunków na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia dostępna jest TUTAJ Rekrutacja jest prowadzona za pośrednictwem systemu eRekrutacja i potrwa do 6 lutego 2023 roku.