Kosmiczna reprezentacja PG w POLSA | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-01-11

Kosmiczna reprezentacja PG w POLSA

przedstawiciele POLSY
Szymon Krawczuk, Martyna Czudec i Marcin Jasiukowicz podczas II studenckiej konferencji kosmicznej we Wrocławiu. Fot. arch. pryw. 
Aż cztery osoby z Politechniki Gdańskiej reprezentują uczelnię w III kadencji działalności Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Martyna Czudec z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej jest także przewodniczącą Rady.

Rada Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej to twór doradczy działający w szeregach POLSA. Jest to interdyscyplinarne ciało doradcze Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, w skład którego wchodzą studenci polskich uczelni o zainteresowaniach związanych z rozwojem sektora kosmicznego. Cele Rady to między innymi integracja polskich studentów jak i promocja sektora kosmicznego wśród nich, inicjowanie przedsięwzięć skierowanych do studentów oraz zaangażowanie w rozwój tejże grupy.

Oprócz Martyny Czudec, w radzie zasiadają  Szymon Krawczuk, który w radzie działa od jej powstania i był jej pierwszym przewodniczącym, a także Marcin Jasiukowicz z WIMiO oraz Bartosz Rybacki z WCh.

–To właśnie uwagę wokół badań astrobiotechnologicznych staram się wnieść do rady studentów Polskiej Agencji Kosmicznej. Działając także w Polskim Towarzystwie Astrobiologicznym i Polskim Towarzystwie Rakietowym wszyscy wspólnie budujemy przyszłość nauki polskiego sektora kosmicznego – mówi Bartosz Rybacki.

Studenci spotykają się na regularnych obradach w siedzibach POLSY lub przy okazji większych kosmicznych wydarzeń takich jak konkurs łazikowy ERC (European Rover Challenge) czy SKK (Studencka Konfrencja Kosmiczna).

Plany na rok 2023

Martyna Czudec  i Marcin Jasiukowicz na rok 2023 planują wspólnie dwie inicjatywy, które połączą interesy dwóch reprezentowanych przez nich jednostek: POLSY oraz PG. Pierwszą z nich jest odwiedzenie okolicznych liceów - oboje pochodzą z Mazur - Martyna z Lubawy, a Marcin z Iławy, co czyni ich w zasadzie sąsiadami na mapie Polski.

–Uważamy, że powrót w mury szkoły, w której kiedyś sami marzyliśmy o kosmicznej przyszłości jest najlepszą motywacją dla młodszych koleżanek i kolegów. Pokażemy im, że da się w Polsce "zrobić kosmos", a my jesteśmy tego najlepszym przykładem – tłumaczy Martyna.

Iława jest także częstym punktem startowym balonów stratosferycznych, którymi w Kole SimLE zajmują się zarówno Marcin jak i wcześniej wspomniany Bartosz Rybacki. Ich badania odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej.

Kolejną wspólną inicjatywą łączącą tym razem kierowane przez Martynę i Marcina koła naukowe, kolejno AKN oraz SimLE jest organizacja kosmicznego wydarzenia na Politechnice Gdańskiej.

– Planujemy by wydarzenie takie odbyło wiosną 2023 r.  Miałoby ono łączyć konferencję naukową z targami, warsztatami, czy po prostu networkingiem "kosmicznych" studentów. Byłaby to też okazja do wstąpienia w branżę kosmiczną dla nowych, zainteresowanych tym studentów.

Wydarzenie to odbywające się zarówno pod szyldem PG jak i POLSA bez wątpienia przyciągnie sporo zainteresowanych. Dodatkowo, niepisanym planem jest, by stało się ono regularnym i na stałe zostało umieszczone w kalendarzu politechnicznych eventów.

Każdy z radnych POLSA służy pomocą w kwestii informacyjnej, czy projektowej branży kosmicznej. Ideą jest, by osoby te były swego rodzaju łącznikiem i oczywiście reprezentacją wszystkich studentów. W razie jakichkolwiek więc pytań Martyna, Szymon, Marcin oraz Bartosz z pewnością Wam na nie odpowiedzą.

327 wyświetleń