Numer 3/2025

Aktualności SAPG

Bądź z nami w Dniu Absolwenta w sobotę 7 czerwca 2025

Harmonogram Dnia Absolwenta

09:00 - 24:00    Otwarcie Parkingów PG dla Absolwentów.

09:00 - 16:00   Otwarcie namiotów informacyjnych i rejestracyjnych przed GG

10:00 – 20:00  Otwarcie sklepu z gadżetami PG oraz barów na terenie PG.

09:00 - 16:00   Otwarcie wystaw okolicznościowych
                        
Miejsce: korytarze Gmachu Głównego przy Auli.

10:00 - 12:45   Spotkanie z Rektorem i wręczenie medali z okazji 50-lecia ukończenia studiów

13:00 - 13:20   Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przed Gmachem głównym,

13:20 - 13:30   Zdjęcie Absolwentów i pracowników PG.
                       Miejsce: Plac przed Gmachem Głównym

14:00 - 16:00 Wydziałowe spotkania z Absolwentami:

15:00 - 18:00   Spacery po kampusie PG z przewodnikiem.

16:00 - 19:00   Projekcje filmu Zielony Atrament PG

16:00 - 21:00   Otwarcie Klubu Kwadratowa - Koncert „Z Bazuną i gitarą”

20:30 - 22:00 Plenerowy Koncert Jubileuszowy - „Straszny Dwór”
                     Miejsce: Plac przed Gmachem Głównym

Szczegóły oraz linki do formularzy zgłoszeniowych dostępne są na stronie Stowarzyszenia Absolwentów PG.

III Akademicki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rektora PG

 
II turniej

Zapraszamy na III  Akademicki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rektora PG, którego organizatorami są, podobnie jak w latach ubiegłych Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej i Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej.

To już trzecia edycja Akademickiego Turnieju Tenisa Stołowego, którego celem jest promocja Politechniki Gdańskiej oraz popularyzacja tej dyscypliny sportu wśród studentów, absolwentów i pracowników Politechniki Gdańskiej. Turniej odgrywa też istotną rolę integracyjną środowiska akademickiego oraz promuje zdrowy i aktywny tryb życia. W oparciu o frekfencję z turnieju z 2023-2024 organizatorzy spodziewają się udziału w Turnieju ok. 70 uczestników. Rozgrywki odbędą się w formule siglowej z podziałem na grupy wiekowe, w kategorii kobiet i mężczyzn. Organizatorzy zapewniają profesjonalne sędziowanie i halę sportową wyposażoną w 16 stołów, szatnie, prysznice etc. Będzie czynna kawiarenka, zawodnicy otrzymają talony na bespłatne napoje. Dla zwyciężców atrakcyjne nagrody.

Gdzie? Hala Sportowa MRKS Gdańsk, ul. Meisnera 1, 80-462.

Kiedy? 26.04.2025 (sobota), godz. 08:30 (rejestracja zawodników), 09:00 (rozpoczęcie gier)

Zapisy do 19.04.2025  https://forms.pg.edu.pl/01JNGJD9RJE7SAZDPKWGR7G6N6

Kontakt: Andrzej Gawrychowski andrzejgaw@poczta.onet.pl lub andrzej.gawrychowski@pg.edu.pl

UWAGA ABSOLWENCI WETI ! Piknik ETI i Dzień Absolwenta odbędą się w sobotę 31 maja 2025 roku

https://cdn.files.pg.edu.pl/eti/Wydzia%C5%82/Absolwenci/50-lat-1973/piknik_.jpg

Piknik ETI we Wróblówce. Fot. Materiały WETI

Dzień Absolwenta WETI  organizowany jest zawsze w dniu Pikniku ETI, czyli w ostatnią sobotę maja, tj. 31 maja 2025 roku. Podobnie jak w roku ubiegłym wypada wcześniej niż Święto Uczelni i Dzień Absolwenta PG, który zaplanowany jest 7 czerwca br.  Zjazd Absolwentów rocznika 1970-1975 zostanie zorganizowany także w tym dniu! 

Absolwenci mogą z własnej inicjatywy, przy współpracy z Wydziałem i Stowarzyszeniem Absolwentów PG zorganizować zjazd swojego rocznika w murach wydziału. Osoby zainteresowane udziałem w zjazdach absolwentów, bądź nawiązaniem współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej zachęcamy do pozostawienia kontaktu poprzez wypełnienie formularza, byśmy mogli na bieżąco informować o nadchodzących wydarzeniach, a także o działalności Uczelni i Stowarzyszenia. Aby zorganizować zjazd absolwencki prosimy wypełnić zgłoszenie zjazdu.

Wydziałowe spotkanie piknikowe ETI w 2025 roku odbędzie się we Wróblówce i będzie to ostatnia sobota maja, czyli 31 maja 2025 roku.

Będzie to już ostatnie spotkanie we Wróblówce, gdyż tradycyjne miejsce plenerowych imprez kończy swoją wieloletnią działalność. Piknik rozpocznie się o godz. 17:00 wspólną biesiadą oraz tańcami przy muzyce DJ-a , która potrwa do godz. 23:30. Możliwy będzie dojazd na miejsce pikniku oraz powrót autokarem, a szczegóły uczestnictwa znajdują na stronie Pikniku ETI

Wykład pt. Gdańszczanie wczoraj - dziś - jutro. Tożsamość w procesie zmiany.

Wykład

Stowarzyszenie Absolwentów PG  wraz z Biblioteką PG zapraszają na kolejny wykład historyczny pt. Gdańszczanie wczoraj, dziś i jutro. Prelekcję wygłosi dr Krzysztof Stachura z Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkajmy się w dniu W dniu 7 kwietnia 2025 o godz. 17:00 w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki PG. Wstęp wolny.

Gdańsk to miasto o bogatej i wielowarstwowej tożsamości, kształtowanej przez wieki przez różnorodne wpływy kulturowe, społeczne i polityczne.
Przyglądając się dynamice przemian społecznych i kulturowych w Gdańsku, dr Krzysztof Stachura odpowie m.in. na pytania: Jak zmieniało się postrzeganie gdańszczan na przestrzeni lat? Jakie czynniki wpływają na ich współczesną tożsamość? W jaki sposób może się ona kształtować w przyszłości?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką historii i współczesności Gdańska.

Nowy termin Turnieju Szachowego oraz Turnieju Brydża Sportowego.

 

Przewodnik szachowy. Jak grać i obstawiać szachy? - Blog STS  

Ruszają zapisy na nieodpłatne zajęcia brydża sportowego | Politechnika  Gdańska

 

Wszystkim zainteresowanym uczestnictwem w II Turnieju Szachowym o Puchar Rektora PG oraz II Turnieju Brydża Sportowego o Puchar Rektora PG przypominamy, że z przyczyn logistycznych ustalony został nowy termin w którym spotkają się uczestnicy turniejów. Będzie to sobota 31 maja 2025 roku. Szczegółowe informacje podamy wkrótce w naszych mediach społecznościowych.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej

Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej 2025. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

Dzień Otwarty Politechniki Gdańskiej 2025. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG

W pierwszy dzień wiosny 21 marca 2025 nasza Alma Mater otworzyła szeroko drzwi uczniom, nauczycielom i kandydatom na studia.  Kilka tysięcy uczniów szkół średnich z całego Pomorza, ale również spoza województwa odwiedziło Politechnikę Gdańską. Przybyło też wielu znamienitych gości.

Dzień Otwarty PG zawsze przyciąga tłumy zainteresowanych osób. To wyśmienita okazja aby zapoznać się z uczelnią, wydziałami i kierunkami studiów oraz szeroką ofertą kół naukowych. Można spotkać się ze studentami i wykładowcami, posłuchać wykładów,  przespacerować po kampusie i wczuć się w klimat środowiska studenckiego.

Poza możliwością zapoznania się z ofertą wszystkich wydziałów, poznaniem działalności kół studenckich, uczniowie mieli do wyboru szereg wykładów, pokazów i warsztatów przygotowanych przez studentów i naukowców, spacer z przewodnikiem po historycznej części kampusu, grę terenową, pokaz tańca i wiele, wiele innych atrakcji. Na nauczycieli czekały warsztaty i spotkania przy kawie z pracownikami Centrum Nowoczesnej Edukacji, gdzie mogli porozmawiać m.in. o metodyce, rozwoju i wymienić się doświadczeniami. Nagrodzono też najlepsze technika i licea z województwa pomorskiego.

Szczegółowe informacje oraz zdjęcia w Aktualnościach PG.

Uroczyste posiedzenie Senatu PG z okazji promocji akademickich

Uroczyste posiedzenie Senatu PG
 
Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji promocji akademickich. Na zdjęciu: Władze Uczelni. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Gdańskiej rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde przyjął w poczet profesorów Politechniki Gdańskiej naukowców i naukowczynie uczelni. Wręczone zostały również promocje na stopnie doktora habilitowanego i doktora oraz nagrody „Dyplom Roku”. W ramach wydarzenia wręczona została nagroda „Dyplom Roku”. To wyróżnienie Rektora PG dla autorów najlepszych prac dyplomowych magisterskich, obronionych na każdym z wydziałów w 2024 roku.
 
Uroczystość odbyła się w środę 5 marca w Auli Politechniki Gdańskiej. Udział w niej wzięli prof. Krzysztof Wilde, rektor PG wraz z kolegium rektorskim, przedstawiciele Senatu PG, władz wydziałów, samorządu studentów, a także zaproszeni goście. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej. Promocje akademickie otrzymało łącznie ponad 100 osób, które swój tytuł lub stopień uzyskały w 2024 roku.
Szczegółowe informacje w Aktualnościach PG.

Politechnika Gdańska i Akademia Muzyczna podpisały list intencyjny

dwóch rektorów
Prof. Ryszard Minkiewicz, rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG 
 
Rektorzy Politechniki Gdańskiej i Akademii Muzycznej w Gdańsku podpisali list intencyjny o wzajemnej współpracy w zakresie kształcenia oraz rozwijania kontaktów akademickich i realizacji projektów łączących sztukę i naukę.

Porozumienie o współpracy między dwoma uczelniami będzie dotyczyć przede wszystkim:

  • wymiany doświadczeń w zakresie działalności artystycznej i naukowej
  • realizacji projektów studenckich, w tym współpracy kół naukowych obu uczelni
  • prowadzenia wspólnych zajęć fakultatywnych oraz projektów technologiczno-badawczych
  • prowadzenia działalności artystyczno-naukowej, w tym realizacji nagrań
  • wzajemnego korzystania z infrastruktury

W spotkaniu uczestniczyła także prof. Bożena Kostek z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, która jest kierownikiem Laboratorium Akustyki Fonicznej. Dzięki inicjatywie współpracy pracownicy naukowi i studenci obu uczelni będą mogli m.in. prowadzić wspólne projekty badawcze w z zakresu akustyki, przetwarzania dźwięku czy technologii muzycznych. 

Dwa razy podium dla Politechniki Gdańskiej w konkursie Genius Universitatis

ludzie
Od lewej: Alina Guzik, Joanna Czerska, Mateusz Dobrzyński, Agata Cymanowska, Wanda Stompór oraz Barbara Kuklińska. Fot. mat. pryw. 
 
Konkurs Genius Universitatis ma na celu propagowanie nowoczesnych i nowatorskich praktyk oraz narzędzi marketingowych, stosowanych przez uczelnie przy wspieraniu rekrutacji na studia i promocji całej uczelni, bądź danego wydziału czy instytutu.
 
XII edycja „Genius Universitatis” na najbardziej kreatywne pomysły i realizacje marketingowe uczelni rozstrzygnięta. Jury konkursu, organizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, dwukrotnie doceniło Politechnikę Gdańską. Nasza Uczelnia została wyróżniona nagrodami za film oraz gadżet promocyjny. Film „Piękna, nowoczesna i z charakterem” oraz „Fabryka managerów. Nasi studenci samodzielnie produkują gadżety WZIE podczas zajęć z Zarządzania Produkcją” zdobyły w swoich kategoriach II miejsca.
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Rozpoczął się Konkurs Czerwonej Róży

czerwona

Statuetka Czerwonej Róży trafia do rąk wybitnych i najbardziej wyróżniających się studentów oraz kół naukowych, które realizują z sukcesem innowacyjne, ciekawe badania i projekty. Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze poszczególnych uczelni, wskazując po jednym kandydacie w każdej kategorii.

 

Liczy się wysoka średnia ocen, ale także aktywność pozanaukowa, osiągnięcia w dziedzinach społecznej, sportowej i artystycznej. W konkursie mogą brać udział studenci studiów drugiego stopnia oraz koła naukowe. Na etapie uczelnianym wyłaniany jest zwycięski student oraz zwycięskie koło naukowe, którzy przechodzą do II etapu międzyuczelnianego. 

Pierwszy raz statuetkę Czerwonej Róży wręczono młodym laureatom w 1962 roku. W dawnym studenckim klubie „Żak” powstało Stowarzyszenie Czerwonej Róży, które organizuje konkurs do dziś.

Szczegółowe informacje na stronie Działu Spraw Studenckich.

Współpraca

Współpraca PG i Orlenu. Nowatorskie konstrukcje do budowy linii wysokiego napięcia.

Spółka Orlen Projekt wspólnie z Politechniką Gdańską, opracowała dwa typy innowacyjnych konstrukcji do budowy linii wysokiego napięcia. Dzięki zastosowaniu mniejszej ilości stali są one lżejsze, tańsze i mniej obciążające środowisko niż dotychczasowe rozwiązania. Licencję na wykorzystanie nowatorskich konstrukcji słupów energetycznych będą mogli zakupić wszyscy Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD) w Polsce, jak również biura projektowe, które budują i modernizują linie na rzecz OSD. 
 
We wtorek 4 marca 2025 r. odbyła się uroczysta wymiana dokumentów między Politechniką Gdańską a firmą Orlen Projekt S.A. Zawarta umowa dotyczy realizacji wspólnego projektu pt. "Nowatorskie konstrukcje specjalnego przeznaczenia jedno- i dwutorowych słupów dla linii wysokich napięć wraz z układem łączności zasilanym bezpośrednio z linii wysokiego napięcia" (akronim PYLON II). W ramach projektu Orlen odpowiadał za zaprojektowanie konstrukcji, natomiast Politechnika Gdańska za wykonanie układu łączności i zasilania stacji bazowej. Zaprojektowane  słupy energetyczne zajmują  o wiele mniej miejsca niż te dotychczas stosowane, co ma szczególne znaczenie w przypadku umiejscowienia infrastruktury energetycznej na prywatnych działkach. Zaproponowane konstrukcje skracają czas potrzebny do budowy nowych linii, z uwagi na szybszy i łatwiejszy montaż poszczególnych elementów. Również w przypadku uszkodzenia infrastruktury energetycznej jej odbudowa będzie dużo łatwiejsza i szybsza. System wyposażony zostanie w układy umożliwiające jego prace przez określony czas, w przypadku braku zasilania z linii wysokiego napięcia oraz możliwość wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych tj. paneli fotowoltaicznych.
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Poszukiwanie tańszej metody produkcji „zielonego wodoru”

Mariusz Szkoda
Dr inż. Mariusz Szkoda. Fot. materiały PG
 
Dr inż. Mariusz Szkoda z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz dr hab. Anna Ilnicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu chcą opracować innowacyjny sposób syntezy stabilnych katalizatorów na bazie azotków.
 
Celem projektu jest efektywna i ekonomiczna produkcja wodoru. Wodór jest jednym z najbardziej obiecujących nośników energii, wykorzystywanym m.in. w transporcie samochodowym, morskim i szynowym. W przyszłości może znaleźć także zastosowanie w gospodarstwach domowych. Aby jednak wodór mógł stanowić ekologiczną alternatywę dla paliw kopalnych, konieczne jest jego pozyskiwanie w sposób niskoemisyjny. Jedną z najlepszych metod produkcji wodoru jest elektrochemiczne rozszczepienie wody, czyli elektroliza. Proces ten wymaga stabilnych katalizatorów, które obecnie opierają się na drogich i trudno dostępnych pierwiastkach, takich jak platyna, iryd czy ruten. W ramach projektu poszukiwane są alternatywne katalizatory na bazie azotków metali, które mają potencjał dorównania platynie pod względem efektywności, jednocześnie będąc znacznie tańszymi.  Projekt realizowany jest we współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Gdańskiej. 
Więcej informacji na stronie Wydziału Chemicznego.
108 wyświetleń

Absolwenci

Jubileusz 95. urodzin byłego Dziekana WEiA, prof. Ludwika Referowskiego

Referowski
Prof. Ludwik Referowski, fot. materiały WEiA
 
W dniu 7 marca 2025 r. odbyła się uroczystość Jubileuszu 95. Urodzin byłego Dziekana Wydziału Elektrotechniki i Automatyki , prof. Ludwika Referowskiego. Wśród gości obecni byli m.in. przedstawiciele władz uczelni, władz wydziału pracownicy wydziału, przedstawiciele Stowarzyszenia Elektryków Polskich  Obecni byli także goście zaproszeni przez Jubilata oraz rodzina.
 
Na spotkanie przybyli także laureaci Nagrody Dziekana Ludwika Referowskiego - prestiżowej nagrody przyznawanej corocznie przez Fundację Sapientes et Audentes Fortuna Iuvat , której założycielem jest Dziekan Ludwik Referowski. Celem fundacji jest wspieranie wybitnych absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej'. Jubilat otrzymał wiele życzeń, listów gratulacyjnych oraz podarków, w tym bukiet złożony z 95 róż oraz grafikę, przedstawiającą Dziekana Ludwika Refrowskiego przed głównym budynkiem wydziału, autorstwa studentki Wydziału Architektury PG, pani Ulyany Saviankovej.  Nie obyło się bez tradycyjnego 200 lat, które odśpiewali wszyscy obecni oraz tortu, ufundowanego przez Laureatów Nagrody Dziekana Ludwika Referowskiego. Szczegóły uroczystości na stronie Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.
 
Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej składa czcigodnemu Jubilatowi  życzenia wszelkiej pomyślności !

Prof. Dorota Kamrowska-Załuska laureatką Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

foto
Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Prof. Dorota Kamrowska-Załuska, związana z Katedrą Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej otrzymała nagrodę ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej.
 
Prof. Dorota Kamrowska-Załuska jest wieloletnia kierowniczką  Studiów Podyplomowych Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej „Projektowanie przestrzeni i zarządzanie”. Odbyła staże badawcze w kilku instytucjach badawczych w tym Massachusetts Institute of Technology (2013). Urbanistka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym, jak również w rozmaitych projektach partycypacyjnych i badawczych zorientowanych użytkowników. Jej zainteresowania badawcze to rola sztucznej inteligencji i wielkich zbiorów danych w planowaniu przestrzennym, kwestie miejskie i wymiar terytorialny polityki spójności UE, innowacje społeczne i partycypacja, inteligentne, zrównoważone miasta i obszary metropolitalne.
 
Więcej informacji na stronie Wydziału Architektury.

Nagrody w konkursie dla młodych architektów

Na Politechnice Gdańskiej odbyło się uroczyste rozstrzygniecie trzech konkursów architektonicznych – „Front wodny Nowego Portu”, „Węzeł Kliniczna – nowa przestrzeń miejska” oraz „Bramy Zielonego Kampusu” – skierowanych do studentów architektury. 

Konkurs zatytułowany Bramy Zielonego Kampusu dotyczył terenów wokół Politechniki Gdańskiej. Celem było opracowanie koncepcji zagospodarowania nowej strefy na styku kampusu Politechniki Gdańskiej i zabudowy mieszkaniowo - usługowej Górnego Wrzeszcza. Granice obszaru konkursowego wyznaczały ulice: Do Studzienki (od zachodu), Siedlicka (od wschodu), Fiszera (od północy) oraz Traugutta (od południa). Na konkurs wpłynęło 12 prac. Przyznano dwie równorzędne I nagrody, które otrzymali:

  • Zespół autorski: Wiktoria Szepeta i Stanisław Sudnowski/ praca pt. Tkanka innowacji / numer identyfikacyjny 103707
  • Zespół autorski: Paulina Slas oraz Magdalena Witkowska/praca pt. "Przebudzenie" / numer identyfikacyjny 105182

Galeria nagrodzonych projektów oraz informacje o wynikach wraz z uzasadnieniami komisji konkursowej w Aktualnościach PG.

Konkursy, konferencje naukowe, targi

Konkurs o nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego

konkurs szczęsnego
Ruszyła 24. edycja konkursu o nagrodę im. prof. Romualda Szczęsnego. Mogą w niej wziąć udział absolwenci Politechniki Gdańskiej, autorzy prac dyplomowych, które zostały obronione w 2024 r., uzyskały ocenę bardzo dobrą i charakteryzują się innowacyjnością.

Do konkursu można zgłaszać prace dyplomowe (inżynierskie i magisterskie), które uzyskały ocenę bardzo dobrą, dotyczą nowoczesnych technologii i charakteryzują się wysokim stopniem innowacyjności.

Termin nadsyłania prac: 30 kwietnia 2025 r. 

Zgłoszenia powinny być składane elektronicznie na adres katarzyna.urbanowicz@pg.edu.pl

Centrum Transferu Technologii zaprasza na Intellectual Property & Innovation Days

IP_and_Innovation Day na Politechnice Gdańskiej
Centrum Transferu Technologii zaprasza w dniu 3 kwietnia 2025 r. na wydarzenie poświęcone innowacyjności, ochronie własności intelektualnej i komercjalizacji wyników badań naukowych na Politechnice Gdańskiej. Udział jest bezpłatny, uczestników obowiązuje rejestracja. 
 
Wydarzenie na PG jest częścią trwających w dniach 1-3 kwietnia 2025 r. Intellectual Property & Innovation Days. Jest to wspólna inicjatywa przygotowana przez Centra Transferu Technologii trzech Uczelni Fahrenheita. W programie wydarzenia znajdują się wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania, konsultacje z ekspertami – w tym z przedstawicielami firm, którzy są otwarci na współpracę ze światem nauki oraz pracownikami Centrów Transferu Technologii. 
Szczegółowe informacje, formularz zgłoszeniowy oraz harmonogram wydarzeń na stronie Centrum Transferu Technologii.

Masz pomysł na innowację? Wystartuj w konkursie Jaskółki Przyszłości

Jaskółki Przyszłości
 
Rozpoczął się nabór do konkursu Jaskółki Przyszłości. To inicjatywa, która rozwija kreatywność, wspiera innowacyjność i przedsiębiorczość, a także zachęca do tworzenia nowatorskich rozwiązań technologicznych, biznesowych oraz społecznych. Nabór trwa do 13 kwietnia 2025 r.
 
Konkurs organizowany jest przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2) i skierowany jest do studentów i doktorantów naszej uczelni oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, współpracujących z PG.

Na czym polega konkurs?

  • Opracuj zarys koncepcji na innowacyjny produkt lub usługę.
  • Zgłoś swój pomysł przez formularz elektroniczny
  • Najlepsze zespoły awansują do finału, gdzie zaprezentują swoje projekty przed ekspertami na Gali Finałowej 29 maja 2025 r.

Formularze zgłoszeniowe oraz szczegóły konkursu w Aktualnościach PG.

Konferencja. Spektroskopia, nauka o danych i uczenie maszynowe.

plakat informujący o konferencji

Vrije University w Brukseli zaprasza wszystkich zainteresowanych na konferencję ML4Spec2025. Udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny.

Jest to wydarzenie łączące ekspertów ze spektroskopii, nauki o danych i uczenia maszynowego. To niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z nowoczesnymi metodami analizy danych spektroskopowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Poruszane będą zagadnienia związane z zaawansowanymi technikami klasyfikacji i modelami predykcyjnymi opartymi m.in. na danych uzyskiwanych za pomocą spektroskopii FTIR, Ramana, XAS, XPS i XRF. Wykłady wygłoszą czołowi specjaliści, prezentowane będą też najnowsze osiągnięcia tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny.

Program konferencji, lista zaproszonych wykładowców i wszelkie szczegóły organizacyjne dostępne są na stronie: https://ml4spec25.sciencesconf.org/

Termin rejestracji upływa 30 kwietnia 2025!

Wydarzenia, spotkania, koncerty

Dobrze się składa! Spotkanie puzzlomaniaków w Bibliotece PG

Dobrze się składa! Spotkanie puzzlomaniaków w Bibliotece PG

 Biblioteka Politechniki Gdańskiej zaprasza wszystkich studentów i pracowników Politechniki Gdańskiej na  spotkania puzzlomaniaków w Czytelni Gmachu Głównego.


To doskonała okazja, aby zrelaksować się i poznać innych miłośników puzzli. Chcemy, aby przestrzeń Biblioteki była nie tylko miejscem do nauki, ale także miejscem integracji i kreatywnego odpoczynku. Proponujemy:

  • Wspólne układanie puzzli 500 lub 1000-elementowych – każdy wybierze zestaw, od którego chce zacząć.
  • Możliwość wymiany puzzli – przynieś swój zestaw i wymień się z innymi uczestnikami lub wypożycz go na czas wydarzenia.
  • Jeśli chętnych będzie więcej, podzielimy się na drużyny i wprowadzimy element grywalizacji

Pierwsze spotkanie miało miejsce 14 marca w Czytelni Gmachu Głównego. Wstęp wolny – nie trzeba się wcześniej rejestrować. Więcej informacji na stronie Biblioteki PG.

Kolejne edycje odbędą się w dniach  6 czerwca 2025, 10 października 2025, 16 grudnia 2025.

Komunikaty

Studia podyplomowe na WZiE - rozwój, renoma, nowe możliwości

Jak zapisać się na studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania?

Na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG prowadzona jest rekrutacja na studia podyplomowe. Programy studiów dostosowane są do aktualnych trendów rynkowych i prowadzone są przez doświadczonych wykładowców i praktyków, co pozwala zdobyć konkretne kompetencje, poszerzyć wiedzę oraz nawiązać wartościowe kontakty.
 
Rekrutacja jest prowadzona na kierunki:

  • Lean Six Sigma Black Belt-produkcja i usługi,
  • Manager HR,
  • Rachunkowość i finanse,
  • Sztuczna inteligencja i automatyzacja procesów biznesowych w ujęciu technicznym.
  • Kadry i płace, specjalista ds. kadr i płac
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

Badania i innowacje MŚP finansowane z funduszy europejskich dla Pomorza

Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza do składania wniosków w ramach konkursu skierowanego do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) , którego celem jest jest udzielenie dofinansowania projektom z zakresu działalności badawczo-rozwojowej.  Wnioski  można składać do 9 maja 2025 roku. Finansowanie zapewnia Program Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, który  jest jednym z narzędzi realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030. 

Wsparcie unijne skupia się przede wszystkim na sferze gospodarczej, cyfryzacji, energetyce, środowisku, transporcie oraz edukacji, rynku pracy i włączeniu społecznym. Dotacja może być przeznaczona wyłącznie na  realizację prac badawczo-rozwojowych, rozwój infrastruktury m.in . zakup wyposażenia, w tym aparatury badawczej, sprzętu i urządzeń laboratoryjnych. Minimalna wysokość subsydium wynosi 800 000,00 PLN. Szczegółowe informacje oraz formularze dostępne są na stronie Agencji Rozwoju Pomorza.

Wnioskodawcami mogą być wyłącznie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa  w ewentualnych partnerstwach z poniższymi podmiotami:

  • Przedsiębiorstwa z kategorii MŚP.
  • Duże przedsiębiorstwa.
  • Inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
  • Instytucje otoczenia biznesu.
  • Izby gospodarcze.
  • Jednostki naukowe.
  • Organizacje badawcze.
  • Ośrodki innowacji.
  • Uczelnie.