Szczęsny Romuald | Politechnika Gdańska

Treść strony

Szczęsny Romuald

Pracujący na rzecz gospodarki i społeczeństwa. 
Absolwent Wydziału elektroniki Politechniki Gdańskiej. Pracownik nauki, profesor, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG, kierownik Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych Politechniki Gdańskiej. Specjalista w dziedzinie symulacji komputerowej systemów energoelektronicznych i napędowych. Twórca pakietu symulacyjnego TCAD.

Romuald Szczęsny urodził się 7 lutego 1945 roku w Sudole koło Jędrzejewa. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Po maturze w 1962 roku rozpoczął studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, gdzie w 1968 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera elektronika w specjalności automatyka.

Po dyplomie rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Napędu Elektrycznego na Wydziale Elektrycznym macierzystej uczelni, z którą związał się do końca życia. Przeszedł tu kolejne szczeble kariery akademickiej – od asystenta (1968), przez starszego asystenta (1970), adiunkta (1977), adiunkta z habilitacją (1993), po profesora nadzwyczajnego Politechniki Gdańskiej (1994) i profesora nadzwyczajnego uczelni z tytułem profesora (2000).

Po wprowadzeniu na politechnice struktury instytutowej został starszym asystentem w Instytucie Elektrotechniki Morskiej i Przemysłowej na Wydziale Elektrycznym. W 1974 roku przebywał w ośrodkach naukowych we Francji. W 1975 otrzymał stypendium rządu francuskiego na staż naukowo-badawczy w Institut National Polytechnique de Toulouse. Na stażu przygotował rozprawę doktorską „Wybrane problemy modelowania cyfrowego układów energoelektronicznych”. Po doktoracie (1977) intensyfikuje aktywność naukowo-badawczą w zakresie modelowania i symulacji komputerowych systemów energoelektronicznych i napędowych oraz w pracach dla przemysłu. W 1979 roku decyduje się na pięcioletni kontrakt wykładowcy na uczelni USTO w Oranie (Algieria). Po jego zakończeniu (1984) kontynuuje pracę w Zakładzie Elektrotechniki Przemysłowej w Instytucie Elektrotechniki Morskiej i Przemysłowej. W 1993 roku na podstawie rozprawy „Symulacja komputerowa systemów przekształtnikowych” otrzymuje stopień naukowy doktora habilitowanego. Jako profesor wizytujący kilkakrotnie przebywa w Institut National Polytechnique de Toulouse (1992, 1995, 1996, 1997, 1998). Potwierdzeniem jego osiągnięć było przyznanie tytułu naukowego profesora w 1999 roku.

Dorobek naukowy prof. Romualda Szczęsnego obejmuje monografie „Symulacja komputerowa systemów przekształtnikowych” (1992) oraz „Komputerowa symulacja układów energoelektronicznych” (1999), ponad 90 publikacji, referaty, patenty i skrypty oraz wiele prac niepublikowanych. Aplikacyjnym rezultatem jego badań jest pakiet programów symulacyjnych TCAD, przeznaczony do analizy systemów energoelektronicznych i napędowych, który ugruntował jego pozycję jako wybitnego specjalisty w tej dziedzinie i twórcy szkoły naukowej. Wypromował 30 dyplomantów i dwóch doktorów.

W latach 1996–1999 pełnił funkcję prodziekana do spraw nauki Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (wyróżniał się sprawnym zarządzaniem działalnością naukową, co zaowocowało przyznaniem jednostce pierwszej kategorii) oraz dziekana w latach 1999–2000. Jednocześnie sprawnie kierował Katedrą Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych (1997–2000).

Był członkiem stowarzyszeń zawodowych: Institute of Electrical and Electronics Engineers, Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, Stowarzyszenia Elektroników Polskich oraz Sekcji Napędu Elektrycznego Komitetu Elektroniki Polskiej Akademii Nauk. Został wyróżniony wieloma nagrodami Rektora PG, Złotym Krzyżem Zasługi (1989), Nagrodą Ministerstwa Edukacji Narodowej (1999).

Zmarł 31 lipca 2000 roku w Gdyni.

W 2002 roku ustanowiono doroczną Nagrodę im. Profesora Romualda Szczęsnego, przyznawaną za najlepszą pracę dyplomową wykonaną w Politechnice Gdańskiej w zakresie nowoczesnych technologii.