Nowa przestrzeń miejska na Klinicznej i bramy zielonego kampusu | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2025-03-10

Nowa przestrzeń miejska na Klinicznej i bramy zielonego kampusu

kliniczna
Wizja zagospodarowania przestrzeni odzyskanej na cele miejskie w wyniku ewentualnej przebudowy obecnego Węzła Kliniczna, projekt frontu wodnego w Nowym Porcie oraz pomysł na rozwiązania architektoniczne na styku kampusu Politechniki Gdańskiej i Wrzeszcza to trzy konkursy przeznaczone dla studentów Wydziału Architektury. 6 marca poznaliśmy najlepsze projekty młodych urbanistów.  

Węzeł Kliniczna – nowa przestrzeń miejska

Studenci mieli za zadanie:

  • Przygotowanie koncepcji zagospodarowania obszaru obecnego węzła transportowego w kontekście planowanej likwidacji rozwiązania bezkolizyjnego oraz utworzenia nowego węzła przesiadkowego o charakterze metropolitalnym.
  • Opracowanie propozycji nowych formy zagospodarowania obszaru, zarówno w skali urbanistycznej jak i architektonicznej.
  • Przygotowanie propozycji rozwiązania architektonicznego kształtującego nową tożsamość obszaru.
  • Opracowanie koncepcji powiązań przestrzennych z obszarami bezpośrednio sąsiadującymi z planowanym nowym węzłem transportowym.

I miejsce

  • Zespół: Paulina Jesionowska, Dawid Grabski oraz Konrad Jasiewicz / projekt pt. “Brama do Wrzeszcza” / praca numer 239670/ nagroda 10 tys. zł

Nagrodzona praca jest spójną, konsekwentnie przeprowadzoną i czytelnie przedstawioną koncepcją realizacji nowej zabudowy w miejscu węzła komunikacji Kliniczna. Projekt jest bardzo trafną odpowiedzią na postawione w konkursie (niezwykle trudne) zadanie polegające na połączeniu ze sobą struktur miejskich o zróżnicowanej historii, funkcji i skali. Przedstawione rozwiązanie tworzy zwartą, miejską, wielofunkcyjną zabudowę. Projekt wyróżnia racjonalne gospodarowanie przestrzenią miasta, tworzenie atrakcyjnych przestrzennie ciągów zabudowy wzdłuż ulic i miejskich placów. Koncepcja umożliwia etapowe połączenie miejskiej struktury Wrzeszcza z terenami stoczniowymi. Zakres przekształceń funkcjonalnych i strukturalnych opracowania został właściwie poszerzony o zabudowę w kierunku Alei Zwycięstwa.

Czytelny i bezkolizyjny układ dróg i linii tramwajowych oraz kolejki SKM przy jednoczesnym klarownym układzie ciągów komunikacji pieszej i rowerowej tworzy bardzo zrównoważoną strukturę miejską z kulminacją zabudowy Nowego Centrum w rejonie przystanku SKM Gdańsk Politechnika. Zarówno skala jak również struktura i sposób kształtowania zabudowy pozwala na jej harmonijne wkomponowanie w istniejące otoczenie.

Ciekawa i atrakcyjna kompozycyjnie propozycja intensyfikacji zabudowy w rejonie centralnym wymaga przemyślenia pod względem jej skali i wzajemnych relacji z zabudową w rejonie ulicy Hallera i dawnego szpitala położniczego.

Praca prezentuje wysoki poziom warsztatowy oraz syntetyczny sposób przedstawienia koncepcji urbanistycznej. Jest to niezwykle wartościowy materiał analityczny do prac planistycznych nad stworzeniem w miejscu węzła komunikacyjnego fragmentu nowej dzielnicy – Bramy do Wrzeszcza.

II miejsce (ex aequo)

  • Zespół: Anna Białowska, Olga Tarnacka oraz Joanna Zajączkowska / praca nr 190401 / nagroda 6 tys. zł
Nagrodę przyznano za przemyślaną i spójną kompozycję urbanistyczną, która jest wynikiem wnikliwej analizy kontekstu urbanistycznego styku kilku dzielnic: Wrzeszcza, Aniołek i Młynisk. Projekt z sukcesem integruje się z istniejącą strukturą przestrzenną, jednocześnie wprowadzając nową jakość poprzez czytelne i funkcjonalne rozwiązania. W pracy doceniono propozycję programu użytkowego poprzez zróżnicowane usługi będące przedłużeniem kampusu międzyuczelnianego i stworzenie zwornika w postaci „Punktu Wrzenia”. Podkreślenia wymaga również wykreowanie zielonego ciągu pieszego, obudowanego usługami w parterach, integrującego w sposób naturalny studentów i mieszkańców, stającego się miejscem spotkań, a także łączącego zabudowę usługową z mieszkaniową w północno-wschodniej części opracowania. Zaletą pracy jest również nowatorskie spojrzenie na układ transportowy i zaproponowanie nowego przebiegu ulicy tzw. Nowej Hallera.

II miejsce

  • Zespół autorski: Juliusz Adamowicz, Tymoteusz Gzela oraz Maciej Hirsz / praca nr 230820 / nagroda 6 tys. zł
Praca uzyskała równorzędną II nagrodę z uwagi na jej walory kompozycyjne nowo projektowanej struktury zagospodarowania terenu obecnego węzła drogowego. W szczególności dotyczy to obszaru położonego w trójkącie pomiędzy dwoma trasami linii kolejowych. Autorzy w sposób przemyślany wykształcili zarówno sieć powiązań pomiędzy poszczególnymi fragmentami obszaru jak i kompozycję zabudowy obszaru od strony głównych ciągów ulicznych. Ponadto na podkreślenie zasługuje próba zachowania fragmentu konstrukcji estakad oraz powiązania ich z nowymi formalnymi architektonicznymi założenia, a także przemyślamy dobór funkcji poszczególnych partii założenia.

III miejsce (ex aequo)

  • Zespół: Emilia Przybysz, Piotr Warżała oraz Olga Wiszniewska / praca nr 152416 / nagroda 4 tys. zł
Praca doceniona za odwagę proponowanych rozwiązań przestrzennych oraz dbałość o właściwe połączenie obszarów położonych po przeciwnych stronach nasypu kolejowego i próbę ich scalanie poprzez tworzenie przestrzeni publicznych w poziomie terenu. Zaproponowana koncepcja urbanistyczna charakteryzuje się spójną formą i stylistyką przestrzenną oraz interesującą kompozycją, która w sposób zrównoważony wykorzystuje potencjał terenu. Szczególnie pozytywnie oceniono właściwe wyważenie proporcji między powierzchnią zabudowaną a niezabudowaną oraz wskaźniki osiągniętej powierzchni użytkowej. Zwrócono także uwagę na świadome dostosowywanie proponowanej funkcji obiektów do poziomu uciążliwości otoczenia wynikającego z podwyższonego poziomu hałasu komunikacyjnego. Pozytywnie oceniono zwrócenie uwagi na kwestie powiązań rowerowych oraz retencję wody. Doceniono także próbę wykorzystania pozostałości infrastruktury po dawnym Węźle poprzez stworzenie Centrum Kultury i nauki na relikcie wiaduktu. Istotna dla pozytywnej oceny pracy była także spójność graficzna zaprezentowanych plansz.

III miejsce

  • Zespół: Sandra Arim, Aleksandra Czyżewska, Karolina Bieńkowska oraz Gabriela Wysocka /praca nr 256821 / nagroda 4 tys. zł
W pracy jury doceniło przede wszystkim oryginalność zaproponowanych rozwiązań kompozycyjnych i funkcjonalno-przestrzennych (zarówno w skali urbanistycznej jak i architektonicznej), szczególnie w centralnej części założenia. Pozytywnie oceniono również próbę interesującej reorganizacji układu drogowego i szynowego oraz wyznaczenie kluczowych kierunków ciągów pieszych, promieniście rozchodzących się z centrum układu. Ważnym elementem pracy jest zaproponowany przebieg ścieżek pieszo-rowerowych, spinających najważniejsze fragmenty kompozycji urbanistycznej. Pozytywnie ocenionym elementem pracy jest także prawidłowe skomponowanie zieleni wysokiej, stanowiącej zgodnie z założeniem autorów naturalną barierę akustyczną dla hałasu komunikacyjnego. Praca w sposób odpowiedni realizuje główne cele konkursu jakimi są utworzenie na przedmiotowym obszarze nowego węzła przesiadkowego o charakterze metropolitalnym oraz stworzenie powiązań przestrzennych z obszarami bezpośrednio sąsiadującymi. Silną stroną opracowania jest dobry poziom warsztatowy przejawiający się czytelnym i profesjonalnym przedstawieniem koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.

Wystawa wszystkich prac z konkursu ”Węzeł Kliniczna - nowa przestrzeń miejska” odbędzie się w dniach 8 - 11 kwietnia 2025 r. w holu przed Biblioteką w Gmachu Głównym PG (parter).

Zobacz galerię nagrodzonych projektów na gdansk.pl

Bramy zielonego kampusu

Celem studenckiego konkursu urbanistyczno - architektonicznego “Bramy Zielonego Kampusu” było opracowanie koncepcji zagospodarowania nowej strefy na styku kampusu Politechniki Gdańskiej i zabudowy mieszkaniowo - usługowej Górnego Wrzeszcza. Granice obszaru konkursowego wyznaczały ulice: Do Studzienki (od zachodu), Siedlicka (od wschodu), Fiszera (od północy) oraz Traugutta (od południa).

Nadesłano 12 prac, przy czym jedną z nich sąd konkursowy wykluczył z oceny, ponieważ nie uwzględniała planowanego przebiegu linii tramwajowej.

I miejsce

  • Zespół: Wiktoria Szepeta i Stanisław Sudnowski/ praca pt. Tkanka innowacji / numer identyfikacyjny 103707

Pierwszą równorzędną nagrodę przyznano za dobrze przemyślany, oryginalny projekt poprawy jakości przestrzeni publicznej kampusu Politechniki Gdańskiej w sposób wzbogacający funkcjonowanie dużego obszaru dzielnicy Wrzeszcz.

Obie bramy do kampusu zostały rozwiązane jako czytelnie skomponowane place integrujące przystanki planowanego tramwaju oraz nowe powiązania drogowe i piesze między uczelnią a miastem.

Pracę doceniono szczególnie za dbałość o błękitno-zieloną infrastrukturę, zarówno w zakresie znacznego zwiększenia jej udziału, jak i jakości oraz różnorodności rozwiązań. Idea centralnego placu ze swobodnie uformowanym zielonym przekryciem łączy potencjał stworzenia wielofunkcyjnego budynku o atrakcyjnym programie oraz otwartej zielonej przestrzeni rekreacyjnej, przy czym oba te elementy są cenne zarówno dla społeczności akademickiej jak i dla mieszkańców Wrzeszcza.

I miejsce ex aequo

  • Zespół autorski: Paulina Slas oraz Magdalena Witkowska/praca pt. "Przebudzenie" / numer identyfikacyjny 105182

Praca uzyskała równorzędną I nagrodę z uwagi na niezwykle uporządkowany, dojrzale zaprojektowany, a zarazem kompletny charakter proponowanej struktury urbanistycznej. Podkreślić także należy dążenie autorów do dopełnienia przestrzeni w możliwie dużym stopniu nową zabudową, co jednak nie burzy harmonii rozwiązania i nie wpływa negatywnie na odbiór całości założenia.

Autorzy zaproponowali czytelnie podkreślone dwa nowe wejścia na teren kampusu PG, a zarazem dokonali reinterpretacji centralnej części jego zachodniej strony - placu przed gmachami Wydziału ETI. Na podkreślenie zasługuje także wykorzystanie elementów zarówno zieleni, jak i wody w kształtowaniu przestrzeni publicznych obszaru, przy czym główne place i rejony przystanków tramwajowych zyskały nieco więcej otwartej przestrzeni, klarownie jednak ujętej w ramy zabudowy i zieleni.

W konsekwencji odczytać można intencje autorów - wykreowanie struktury o prawdziwie miejskiej, zróżnicowanej strukturze, przesłaniającej nieco nadmiernie monumentalny charakter niektórych budynków kampusu PG.

II miejsce

  • Zespół: Michał Glapiak i Jarosław Grzeszczyk / praca pt. Trójkąt innowacji/ numer identyfikacyjny 103514
Jurorzy dostrzegli w zaproponowanej koncepcji klarowną i spójną wizję powiązania sąsiadującej przestrzeni miejskiej z kompleksem Politechniki. Na uwagę zasługuje rozwiązanie wejść na teren kampusu. Ruch pieszy kierowany jest w stronę reprezentacyjnych bram, w bliskim sąsiedztwie przystanków tramwajowych, zlokalizowanych jednak tak, by nie kolidowały z jego przebiegiem. Praca stara się wykazać możliwości inwestycyjne terenu. Proponowana nowa zabudowa, uzupełnia zastaną strukturę i wykorzystując walory istniejących obiektów, wprowadza pożądany ład do obecnie zdezintegrowanej przestrzeni zachodniej części kampusu. Proponowany program użytkowy oparty na Trójkącie kultura - nauka - rekreacja wyczerpuje oczekiwane walory funkcjonalne zespołu. W dyskusji sądu konkursowego geometryczny układ zieleni budził wątpliwości schematyzmem, utrudniającym należyte funkcjonowanie. Z drugiej jednak strony układ taki zręcznie porządkuje przestrzeń i sprzyja wykształceniu oczekiwanej spójności.

III miejsce

  • Zespół: Aleksandra Krupa i Julia Lupa / praca pt. Studzienka powiązań / numer identyfikacyjny 222222
Praca nagrodzona za przemyślaną i spójną kompozycję urbanistyczną, która jest wynikiem wnikliwej analizy kontekstu urbanistycznego Wrzeszcza. Projekt z sukcesem integruje się z istniejącą strukturą przestrzenną, jednocześnie wprowadzając nową jakość poprzez czytelne i funkcjonalne rozwiązania. Szczególnie doceniono rozwiązanie stref wejściowych od ulic Fiszera i Traugutta, które nie tylko są atrakcyjne, ale także funkcjonalnie łączą się z centralnym placem, tworząc czytelny i intuicyjny układ komunikacyjny. Centralny plac pełni funkcję serca nowej przestrzeni, stając się naturalnym miejscem spotkań i integracji dla studentów i mieszkańców. Atutem pracy jest także wprowadzenie pierzejowej zabudowy wzdłuż ulic Do Studzienki i Traugutta, co wzmacnia śródmiejski charakter tego obszaru.

Wystawa wszystkich prac z konkursu ”Bramy Zielonego Kampusu” odbędzie się w dniach 10 - 14 marca 2025 r. w holu przed Biblioteką w Gmachu Głównym PG (parter).

Zobacz galerię nagrodzonych prac na gdansk.pl

Front wodny Nowego Portu

Przedmiotem konkursu były tereny portowe przy ujściu Martwej Wisły w dzielnicy Nowy Port, a jego celem przedstawienie nowej wizji jako atrakcyjnej i dostępnej przestrzeni o wielofunkcyjnym charakterze, harmonijnie wpisanej w nadwodny charakter miejsca. Projektanci musieli tak zaplanować nową nadwodną przestrzeń publiczną, by stanowiła przedłużenie układu urbanistycznego dzielnicy Nowy Port. A wszystko to przy założeniu, że funkcje portowe znikną z tej przestrzeni i zostaną przeniesione na inne obszary.

W konkursie nie przyznano I miejsca.

II miejsce

  • Zespół: Sabina Barczyk, Gabriela Cichy, Beniamin Hejden oraz Karol Adamowicz / praca pt. New H / numer identyfikacyjny 129741
Praca w przemyślany i właściwy sposób uwzględnia trudny kontekst otoczenia oraz wprowadza połączenia pomiędzy projektowaną a istniejącą strukturą. Zaproponowana koncepcja przetwarza istniejącą tkankę poprzemysłową oraz poportową, swoiste DNA miejsca. Wizja rozwoju zakłada rozwiązanie dla obu obszarów projektowych, a na szczególną uwagę zasługuje odwołanie do zasad zrównoważonego rozwoju, między innymi: przewagi ruchu pieszego, uspokojenie ruchu kołowego, uwzględnienie obszarów biologicznie czynnych, wprowadzenie tzw. terenów „gąbek”. Praca przedstawia konsekwentne rozwiązanie, klarowny układ urbanistyczny, a także proporcjonalne i czytelne wnętrza urbanistyczne. Istotnym elementem nowoprojektowanego założenia jest podkreślenie centrum na zakończeniu basenu portowego, a także wykorzystanie przestrzeni Aquatorium, adaptacja części istniejącej zabudowy oraz harmonijne jej wkomponowanie w nowy układ przestrzenny. Na uwagę zasługuje też odpowiednia proporcja pomiędzy terenami uszczelnionymi a biologicznie czynnymi, np. zaproponowanie przestrzeni rekreacyjnych pomiędzy obiektami kubaturowymi zgodnie z zasadami miasta odpornego.

II miejsce (ex aequo)

  • Zespół: Maria Ławrenow, Kornelia Krajdocha oraz Artemii Verbov /praca pt. Scandi Gate/ numer identyfikacyjny 994728
Praca doceniona ze względu na uwzględnienie aspektów społecznych oraz ekonomicznych, umiejętnie przełożonych na tkankę urbanistyczną. Wpisuje się to w zasady szeroko pojętej rewitalizacji obszarów zdegradowanych, gdzie działania przestrzenne łączą się z tzw. działaniami „miękkimi”, uwzględniającymi właśnie warstwę społeczno-ekonomiczną. Na uwagę zasługuje również spójność pracy - od etapu analiz, poprzez założenia w warstwie koncepcyjnej, po finalne rozwiązania detalu. Podział projektowanych kwartałów wynika z istniejącego układu przestrzennego (nie jest mechaniczny), a także z zastanego kontekstu miejsca, jednocześnie odwołuje się do istniejącej tkanki. Praca uwzględnia również działania oraz funkcjonowanie przestrzeni o różnych porach roku, wprowadza też testowane rozwiązania. Znaczenie ma również: poszukiwanie przestrzennych połączeń z dzielnicą Nowy Port, właściwa skala kwartałów, a także lokalizacja wielofunkcyjnej przestrzeni na wodzie ( lodowisko/ basen/ scena) oraz wyznaczenie przestrzeni dla portu/przystani/ tramwaju wodnego. Istotnym walorem pracy jest również graficzna prezentacja pomysłu, przedstawiona w czytelny i atrakcyjny sposób.

III miejsce

  • Zespół: Dominika Czyrnek, Natalia Noszczak oraz Mateusz Łańcucki / praca o numerze identyfikacyjnym 070225

III miejsce (ex aequo)

  • Zespół: Hanna Skoworotko, Anna Pachaly, Aleksander Wyczyński oraz Anna Suchecka/ praca pt. “Bateria”/ numer identyfikacyjnym 897540
Jury doceniło w tej pracy szczególnie decyzje projektowe autorów prowadzące do zachowania istniejących obiektów, w tym hali poportowej, a także wprowadzenie czytelnej kompozycji urbanistycznej. Projektowane nabrzeże wyróżniono charakterystyczną skalą zabudowy, a także w umiejętny sposób zaprojektowano dominanty architektoniczne, które wzajemnie się równoważą. Cechą charakterystyczną założenia jest również wyodrębnienie placu, jako głównej przestrzeni publicznej, a także duża intensywność zabudowy zrównoważona poprzez tereny rekreacyjne oraz świadome kształtowanie wysokości projektowanej zabudowy. Atutem pracy jest również jej przedstawienie graficzne, które odpowiada założeniom koncepcyjnym.

Wystawa wszystkich prac z konkursu “Front wodny Nowego Portu” odbędzie się w dniach 14 - 18 kwietnia 2025 r. w holu przed Biblioteką w Gmachu Głównym PG (parter).

Zobacz galerię nagrodzonych projektów na gdansk.pl

Podczas uroczystości finału konkursów prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska i zarazem kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej przypomniał, że tradycja współpracy Gdańska z uczelnią w zakresie organizacji konkursów dla przyszłych architektów i urbanistów ma już kilkanaście lat.

mat. przygotowany na podstawie informacji gdansk.pl

487 wyświetleń