Numer 8/2021

Aktualności SAPG

Sprawozdanie z działalności SAPG i wybory władz na nową kadencję

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów PG działając w oparciu o postanowienia § 24 Statutu Stowarzyszenia zwołuje Walne Zebranie członków SAPG na dzień:

27 października 2021 r. godz. 11:30 – I Termin

27 października 2021 r. godz. 12:00 – II Termin

 w Audytorium Wydziału Chemicznego - sala 100 Chemia A, Kampus Politechniki Gdańskiej.

 

  Szczegółowe informacje  https://pg.edu.pl/sapg/aktualnosci

70 lat WETI. Rozpoczyna się rok jubileuszowy wydziału

 Głos zabrał także absolwent ETI Georgis Bogdanis. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska  Leszek Możdżer rozpoczyna koncert inaugurujący 70-lecie. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

Na zdjęciach: Przedstawiciel Absolwentów WETI Georgis Bogdanis. Leszek Możdżer, po zakończeniu koncertu.  Fot. Krzysztof Krzempek, PG

5 października 2021 świętowaliśmy inaugurację obchodów 70-lecia Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. To  początek wielu ciekawych wydarzeń, które wydział zaplanował w jubileuszowym roku akademickim.

Były życzenia od władz uczelni i wydziału, wystąpienia zaproszonych gości i przedstawiciela absolwentów. Spotkanie uświetnił koncert Leszka Możdżera, wybitnego pianisty jazzowego. Rodzice znanego muzyka są absolwentami wydziału i członkami Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej.

Cały rok akademicki 2021/2022 będzie obfitował w liczne wydarzenia naukowe, kulturalne i artystyczne związane z jubileuszem. Informacje będą sukcesywnie uzupełniane na dedykowanej stronie internetowej.

Organizatorzy Jubileuszu zapraszają wszystkich związanych z wydziałem – pracowników, studentów, absolwentów oraz sympatyków – nie tylko do udziału w wydarzeniach, ale także do aktywnego kształtowania rocznicowego roku.

Więcej informacji: https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/70-lat-weti-rozpoczyna-sie-rok-jubileuszowy-wydzialu

Nagroda dla Najlepszego Studenta PG wręczona studentce WFTiMS - Marcie Marszewskiej

 Marta Marszewska

Fot. Paulina Staniszewska/PG

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022, przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej wręczyli nagrodę dla Najlepszego Studenta Politechniki Gdańskiej. Wyróżnienie przyznano pani Marcie Marszewskiej, studentkce Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Fundatorem nagrody jest Politechniczny Klubu Biznesu PKB+, organizacja związana z środowiskiem absolwenckim naszej uczelni http://pkbplus.pl/ .

Mgr inż. Marta Marszewska jest studentką studiów II stopnia na kierunku Matematyka. Ukończyła także z wyróżnieniem studia na kierunku Inżynieria Biomedyczna specjalność Fizyka Medyczna na WFTiMS. Obecnie pracuje naukowo w grupie badawczej w Zakładzie Inżynierii Materiałowej Wielowymiarowych Detektorów Promieniowania Jonizującego, gdzie zajmuje się udoskonalaniem wielowymiarowej dozymetrii żelowej i badaniem uszkodzeń biologicznych powstałych w wyniku narażenia na promieniowanie. Badania mają prowadzić do lepszego planowania leczenia i weryfikacji radioterapii nowotworów.

Pani Marta Marszewska jest także autorką obiecujących publikacji, a wyniki swoich badań prezentuje na konferencjach naukowych. Znajduje także czas na wolontariat podczas wydarzeń naukowych promujących uczelnię, czy akcjach charytatywnych. W tegorocznej edycji Konkursu o nagrodę Czerwonej Róży będzie reprezentować Politechnikę Gdańską.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Więcej informacji: https://ftims.pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/nagroda-dla-najlepszego-studenta-pg-wreczona-studentce-wftims-marcie

Z życia Politechniki Gdańskiej

FarU na konferencji Infoshare w Gdańsku

Baner z napisem współpraca to rozwój

 

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU) zaprezentował osiągnięcia i możliwości najlepszych kół naukowych z uczelni zrzeszonych (GUMed, PG i UG) podczas największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej – Infoshare https://infoshare.pl/ .

Wśród zaprezentowanych projektów znajdowały się m.in.  proteza dłoni wykonana przy pomocy druku 3D, w pełni automatyczna łódź żaglowa, emulator starych gier automatowych, badania nad zastosowaniem aparatury EEG oraz biofeedbacku w prewencji i redukcji negatywnych konsekwencji uzależnienia od pracy, czy analiza krążących komórek guza (CTC).

Konferencja Infoshare to 2 dni wypełnione wystąpieniami ekspertów z polskich i zagranicznych firm oraz instytucji takich, jak: Twitter, Google, LPP, Spartez, T-mobile czy Amazon. Celem wydarzenia jest prezentacja oraz wymiana doświadczeń wśród specjalistów z branży biznesowej, nowych technologii oraz startup’ów.Wydarzenie miało miejsce w dniach 14-15 października br. w gdańskim AmberExpo.

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/faru-na-konferencji-infoshare-w-g

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej laureatami Konkursu o Nagrodę Siemensa

 Szara grafika z czarnym napisem Nagroda Siemensa

 

W XXVI Konkursie o Nagrodę Siemensa naukowcy z Politechniki Gdańskiej otrzymali dwa główne wyróżnienia – nagrodę za projekt badawczy oraz promocyjną za pracę doktorską. Wśród laureatów znaleźli się również absolwenci studiów I stopnia. Zwycięskie projekty, które odpowiadają na potrzeby rynku i gospodarki – poza atrakcyjną nagrodą finansową – uzyskują szansę na wdrożenie i zastosowanie w praktyce w ramach rozwiązań technologicznych firmy Siemens.

 

Nagrodę badawczą otrzymał zespół z Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego, w składzie; dr hab. inż. Grzegorz Szwoch, dr hab. inż. Józef Kotus, dr hab. inż. Piotr Szczuko, dr inż. Piotr Odya, dr inż. Karolina Marciniuk, mgr inż. Andrzej Sroczyński, mgr inż. Tomasz Śmiałkowski z WETI za pracę pt.: „Inteligentne autonomiczne znaki drogowe do adaptacyjnego sterowania ruchem pojazdów”.W kategorii Nagrody promocyjne, uhonorowany został dr inż. Piotr Dworakowski z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki za pracę doktorską pt.: „Modelowanie i analiza transformatora średniej częstotliwości dla potrzeb przekształtników energoelektronicznych”.

 

Od pięciu lat Nagroda Siemensa przyznawana jest także absolwentom w dziedzinie Elektrotechniki. W tej kategorii również zwyciężyli przedstawiciele Politechniki Gdańskiej - inż. Mateusz Breza i inż. Filip Grabowski z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej za pracę inżynierską pt. „Cyfrowy sterownik polowy przeznaczony do stacji DC”.

 

Więcej informacji: https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/naukowcy-z-politechniki-gdanskiej-laureatami-konkursu-o-nagrode-siemensa

Absolwenci

Prof. Kazimierz Darowicki Osobowością Roku 2021 na Politechnice Gdańskiej

Prof Darowicki trzymający zdjęcie PG
Fot. Krzysztof Krzempek/PG 

 

W uznaniu szczególnych zasług dla Uczelni w zakresie rozwoju i promocji nauki, edukacji, kultury, gospodarki oraz działalności publicznej Politechnika Gdańska honoruje pracowników oraz absolwentów Uczelni tytułem "Osobowości Politechniki Gdańskiej" .W 2021 roku tytuł „Osobowości Politechniki Gdańskiej” otrzymał Prof. Kazimierz Darowicki.

 

Prof Kazimierz Darowicki pełni wiele odpowiedzialnych funkcji na Politechnice Gdańskiej, z którą związany jest od czasu ukończenia studiów na Wydziale Chemicznym. Jest Kierownikiem Katedry Elektrochemii, Korozji i Inżynierii Materiałowej na swoim macierzystym wydziale, koordynatorem Centrum Technologii Wodorowych PG oraz dyrektorem Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej.

 

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej serdecznie gratuluje tak ważnego wyróżnienia !

 

Wywiad z laureatem przybliżający jego osiągnięcia i zainteresowania https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/prof-kazimierz-darowicki-osobowoscia-roku-2021-na-politechnice-gdanskiej

Absolwentka Wydziału Chemicznego z nagrodą im. prof. Romualda Szczęsnego

 Na zdjęciu Eryka Mrotek

Fot. Materiały WCH

Mgr inż. Eryka Mrotek z Wydziału Chemicznego otrzymała nagrodę im prof. Romualda Szczęsnego za najlepszą pracę dyplomową z zakresu nowoczesnych technologii wykonaną na Politechnice Gdańskiej.

Nagroda została przyznana za pracę dyplomową magisterską pt. „Synteza i charakterystyka nanokompozytów na bazie TiO2 do fotokatalitycznej degradacji farmaceutyków w fazie wodnej”, wykonaną pod opieką dr hab. inż. Anny Zielińskiej-Jurek, prof. PG. Nagrodzona praca magisterska dotyczy badania metod fotokatalitycznego rozkładu pozostałości farmaceutyków w wodzie za pomocą syntezy i charakterystyki wybranych nanokompozytów na bazie dwutlenku tytanu (TiO2).

Stosowanie hybrydowych nanokompozytów wykazujących właściwości fotokatalityczne i magnetyczne umożliwia skuteczny rozkład trudno degradowalnych substancji chemicznych, jak i zmniejsza koszty procesu oczyszczania ścieków poprzez separację magnetycznych cząstek fotokatalizatora i ich ponowne wykorzystanie.

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/absolwentka-wydzialu-chemicznego-z-nagroda-im-prof-romualda-szczesnego

Absolwent Wydziału Architektury nagrodzony na 46.Festiwalu Filmów Fabularnych

Mat. prasowe/46. FPFF

Absolwent Wydziału Architektury naszej uczelni, pan Paweł Jarzębski jest twórcą scenografii do filmu "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Film ten otrzymał statuetkę "Srebrnych Lwów" na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni https://festiwalgdynia.pl/ , a nasz absolwent nagrodę indywidualną za najlepszą scenografię.(Nagrody Indywidualne - Najlepsza scenografia).

 

Film ten jest też polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej czyli popularnego "Oskara". Pan Paweł Jastrzębski jest także autorem scenografii do wielokrotnie nagradzanego w Polsce i za granicą filmu "Kamerdyner" oraz do uznanego przez środowisko filmowe thrillera „Układ Zamknięty”, a także do jednego z najpopularniejszych i najlepszych seriali ostatnich lat „Wataha”.

Warto dodać, iż swoją przygodę z filmem pan Paweł Jastrzębski rozpoczął właśnie od przygotowania scenografii do filmu „Licencja na zaliczanie” w reżyserii Pawła Czarzastego. Fabuła filmu opowiada o losach studentów i pracowników Wydziału Architektury PG, gdzie również kręcono zdjęcia.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesu w zdobyciu najbardziej prestiżowej nagrody w środowisku filmowym !

 

Sylwetka i osiągnięcia naszego absolwenta https://www.sfp.org.pl/osoba,29647,1,67677,Pawel-Jarzebski.html#opis

Współpraca

Otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego na WIMiO

Nowe laboratorium metrologiczne na WIMiO PG. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

Nowe laboratorium metrologiczne na WIMiO PG. Fot. Krzysztof Krzempek / PG

 

Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego. Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D i maszyny współrzędnościowe to tylko niektóre z nowych sprzętów przekazanych przez firmę Mitutoyo, na których wkrótce będą pracować naukowcy i studenci.

 

Jedno z nowocześniejszych laboratoriów metrologicznych w północnej Polsce, które właśnie otwiera się na WIMIO, to wynik porozumienia o współpracy między Wydziałem Mechanicznym i firmą Mitutoyo Polska , podpisanym we wrześniu 2020r. Naukowcy z Wydziału Mechanicznego planują również cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej.

 

Darczyńca – firma Mitutoyo https://www.mitutoyo.pl/pl_pl  jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Firma Mitutoyo wyposażyła Laboratorium Metrologiczne w sprzęt o wartości około 290 tys. euro.

 

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/otwarcie-nowoczesnego-laboratorium-metrologicznego-na-wimio 

Wydarzenia kulturalne, spotkania, wykłady

Wystawa prac naszej absolwentki dr hab. inż. Ireny Nowosz-Arkuszewskiej

Biblioteka Pilotów (ul. Pilotów 3) | WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA  PUBLICZNA w Gdańsku

W Gdańskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce jubileuszowa wystawa malarstwa naszej absolwentki dr hab. inż. Ireny Nowosz - Arkuszewskiej.

 

Pani Irena ukończyła studia magisterskie na Wydziale Chemicznym w 1955 roku, gdzie pracowała aż do emerytury jako nauczyciel akademicki. Wystawa jubileuszowa z okazji 90-lecia urodzin pani Ireny Nowosz-Arkuszewskiej miała się odbyć w zeszłym roku, ale z powodu ograniczeń kowidowych została przesunięta o rok.

 

W tym roku świętujemy 91. urodziny artystki.W latach 2007-2011 Irena Nowosz-Arkuszewska uczestniczyła w warsztatach plastycznych na Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Malarka zafascynowała się techniką tzw. PanPasteli, którą próbuje również łączyć z innymi technikami malarskimi, takimi jak pastele klasyczne, akwarele, tusz akrylowy i pasta akrylowa strukturyzująca. Prace namalowane po 2011 r. były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych.

 

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej składa szanownej Jubilatce serdeczne gratulacje i życzy wielu sukcesów w pracy twórczej!

Na WETI otwarto „Łącznik z poezją”

 Otwarto „Łącznik z poezją”

 

W dniu 30 września 2021 roku, na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej odbyło się uroczyste otwarcie "Łącznika z Poezją", czyli stałej ekspozycji twórczości lirycznej członków Studenckiego Klubu Dyskusyjnego DAIMONION oraz Gdańskiego Klubu Poetów, stanowiącej wspólną inicjatywę obu klubów.

 

Z twórczością można zapoznać się w łączniku między budynkami WETI A i WETI B. Inauguracji "Łącznika z poezją" towarzyszyło rozwieszanie "Poetyckiego prania", które będzie wisiało w łączniku przez miesiąc oraz w holu budynku WETI B. 

 

Więcej informacji https://eti.pg.edu.pl/strona-glowna/aktualnosci/2021-10/otwarto-lacznik-z-poezja

Muzyczne Listobranie

Na 27 listopada zaplanowane jest wydarzenie przyrodniczo-muzyczne online MUZYCZNE LISTOBRANIE. Jesienna pora dostarcza niekończących się inspiracji muzycznych. Posłuchajmy bogatej kolekcji utworów, w których jesienny pejzaż jest tłem, kolekcją barw odwzorowanych w słowa i dźwięki, harmonie i akordy. Listobranie to artystyczna inicjatywa - przegląd piosenki zainicjowany w roku 2000 przez Wiesława Zielonkę, w tym czasie kierującego ośrodkiem kultury w Mirosławcu, w tym środowisku działał zespół Polana. Kilka edycji pozostawiło dobre artystyczne wrażenie, w niezmiennej scenicznej dekoracji eksponującej jesienne liście. Ten nastrój chcemy przywrócić w naszym kolejnym jesiennym wydarzeniu, stanowiącym fragment programu obchodów pięćdziesiątych urodzin Przeglądu BAZUNA. Więcej informacji https://www.facebook.com/events/298435841743354

Sport

Biblioteka PG współorganizatorem I regat WIMiO 2021

Fot. Jacek Sikora/PG
 
W dniach 17-19 września 2021 r. odbyły się na Jeziorze Wdzydzkim pierwsze regaty Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (WIMiO), czyli połączonych wydziałów Mechanicznego i OiO: REGATY WIMiO 2021. Obecna formuła to kontynuacja regat cyklicznie organizowanych przez były Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa. Do tradycji powoli przechodzi fakt, iż Biblioteka PG kolejny raz znalazła się w gronie organizatorów, wraz Wydziałem IMiO, Wydziałową Radą Studentów IMiO i Samorządem Studentów PG. W trakcie trwania regat, uczestnicy mając do dyspozycji czternaście jachtów klasy OMEGA, rywalizowali w poszczególnych biegach o trzy puchary „politechniczne”: Puchar Dyrektora Biblioteki PG, Puchar Dziekana Wydziału IMiO,Puchar Rektora PG. Dodatkowo w niedzielę odbył się bieg o Puchar Apollo Sails.

 Relacja z regat  https://pg.edu.pl/biblioteka-pg/aktualnosci/

Komunikaty

LivingLab zaprasza na wykłady online prowadzone przez naukowców z PG

Szara grafika z napisem wykłady online

Interdyscyplinarna grupa badawcza LivingLab na Politechnice Gdańskiej zaprasza na wykłady online, prowadzone przez naukowców z PG, które odbędą się podczas sieci naukowej Living Lab InnoRenew.

 

18 listopada 2021 wykłady poprowadzą dr inż. Agata Sommer oraz dr inż. Szymon Mania z Wydziału Chemicznego. Dr Agata Sommer przedstawi budowę nanomateriałów na bazie celulozy bakteryjnej, natomiast dr Szymon Mania prześledzi i zaprezentuje sposób pozyskiwania biopłynów do obróbki drewna klejonego.

Z kolei 9 grudnia 2021, kolejny wykład poprowadzi dr  inż. Roksana Licow z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.  Wykład dotyczyć będzie sygnałów wibroakustycznych do diagnostyki elementów infrastruktury kolejowej, m.in.: podkładów drewnianych i maszyn roboczych.Wykłady będą prowadzone w języku angielskim.

 

Więcej informacji https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-10/livinglab-zaprasza-na-wyklady-online-prowadzone-przez-naukowcow-z-pg 

Międzyuczelniana Akademia Kompetencji - zapraszamy do udziału w projekcie.

Na zdjęciu widoczna jest informacja o warsztatach oraz po prawej stronie zdjęcie rąk osób układających puzzle.

 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Biurami Karier czterech pomorskich uczelni zaprasza do udziału w projekcie MAK – Międzyuczelniana Akademia Kompetencji Edycja I Rok akademicki 2021/2022.

W cyklu 3 warsztatów on-line pt.: „Kompetencje dla rynku pracy”. przedstawiona zostanie specyfika rynku pracy, jak być ciekawym dla pracodawcy oraz dowiesz się jak zapewnić zawsze tę samą jakości i utrzymać koszty na stałym poziomie, a także nabędziesz umiejętności wewnętrznego uporządkowania firmy (5S) oraz dowiesz się jak zorganizować stanowisko pracy.

 Szczegóły  https://pg.edu.pl/biuro-karier/2021-10/miedzyuczelniana-akademia-kompetencji-zapraszamy-do-udzialu-w-projekcie

Kalendarium

3 listopada–4 listopada
https://www.topkorab.org.pl/korab-cemt-young-2021/

Międzynarodowa Konferencja PostGradMarTec 2021

2 edycja Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców i Inżynierów aktywnych w sektorze Technologii Morskich PostGradMarTec 2021, będąca kontynuacją zeszłorocznej KORAB CEMT Young 2020.