Otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego na WIMiO | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-10-05

Otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego na WIMiO

cztery zdjęcia pokazujące wyposażenie laboratorium
Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D i maszyny współrzędnościowe to tylko niektóre z nowych sprzętów przekazanych przez firmę Mitutoyo, na których wkrótce będą pracować naukowcy i studenci. 12 października, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa odbędzie się uroczyste otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego.

Jedno z nowocześniejszych laboratoriów metrologicznych w północnej Polsce, które właśnie otwiera się na WIMIO, to wynik porozumienia o współpracy między Wydziałem Mechanicznym i firmą Mitutoyo Polska, podpisanym we wrześniu 2020r.

– Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach – wyjaśnia dr inż. Michał Dobrzyński z Instytutu Technologii Maszyn i Materiałów. To przede wszystkim dzięki jego staraniom udało się pozyskać wyposażenie pracowni.

W sumie w laboratorium, do dyspozycji będzie pięć nowoczesnych maszyn:

1. QUICK IMAGE – optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania
  2. QUICK VISION – optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów
  3. CONTRACER SV-C3200 – inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza. Dzięki temu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości..
  4. CMM Crysta-Plus M – manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny.
  5. Mitutoyo MiSTAR 555 – kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w hali produkcyjnej. Łączy zautomatyzowany pomiar z elastycznością, niezawodnością i łatwością obsługi.

Wspólne inicjatywy z branżą przemysłową

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego planują również cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej – Dzięki takim możliwościom sprzętowym mamy nadzieję na wspólne działania z firmami z branży przemysłowej z północnej Polski, poszerzanie kontaktów i wspólne inicjatywy  badawczo – rozwojowe ­– mówił Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydziału Mechanicznego.

Rozwój prac badawczych

Darczyńca – firma Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Mitutoyo Polska działa na polskim rynku od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne. Współrzędnościowe maszyny pomiarowe Mitutoyo są efektem ciągłego procesu doskonalenia technologii pomiarowych i udanego wdrożenia ich w licznych aplikacjach. Firma dostarcza urządzenia pomiarowe, które określają najwyższe standardy w metrologii, ergonomii, wydajności i zarządzaniu jakością, takie jak: współrzędnościowe maszyny pomiarowe, wizyjne systemy pomiarowe, urządzenia do pomiaru parametrów kształtu, urządzenia do pomiaru odchyłek okrągłości, optyczne przyrządy pomiarowe, mikrometry laserowe, przyrządy do badań twardości a także ręczne przyrządy pomiarowe. Firma Mitutoyo Corporation przekaże zarówno wyposażenie, jak i odpowiednie oprogramowanie, a także przeszkoli wyznaczone osoby – opiekunów poszczególnych maszyn.

– Chciałbym podkreślić że poza sprzętem laboratoryjnym i oprogramowaniem, które przekazujemy, firma Mitutoyo stoi otworem dla Politechniki Gdańskiej także w innych aspektach. Laboratoria, sprzęt  oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni, po to żeby mogły rozwijać się zaawansowane prace badawcze – podsumował Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, który jest także absolwentem Politechniki Gdańskiej.

Firma Mitutoyo wyposażyła Laboratorium Metrologiczne w sprzęt o wartości około 290 tys. euro.

Uroczyste otwarcie laboratorium odbędzie się we wtorek, 12 października, o  godz. 11:00 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa – w sali 023 (budynek nr 40)