Numer 3/2023

Życzenia

Życzenia świąteczne

Rośliny na Wielkanoc: Które wybrać? Co warto o nich wiedzieć? - Porady w  INTERIA.PL

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragniemy życzyć Wam, drogie Absolwentki i Absolwenci oraz Waszym bliskim spokoju i radości. Niech nadchodzący czas przyniesie nam Wszystkim wiele pozytywnych zmian oraz optymistyczne spojrzenie w przyszłość.

Przewodniczący oraz członkowie Zarządu SAPG

Aktualności SAPG

Dzień Absolwenta Politechniki Gdańskiej

 

Zapraszamy wszystkich Absolwentów, przyjdźcie na naszą Alma Mater w sobotę 27 maja 2023 roku. Tego dnia nasze Stowarzyszenie organizuje Dzień Absolwenta.

W ramach wydarzenia  absolwenci będą mogli odwiedzić wydziały macierzyste, zwiedzić nowe laboratoria i spotkać się z kolegami ze studiów. A wszystkich połączy jedno spotkanie centralne zorganizowane z udziałem Rektora prof. Krzysztofa Wilde, w Auli PG w godz. ok. 12:15 - 14:00. W ramach spotkania wręczone zostaną dyplomy pamiątkowe oraz medale z okazji 50-lecia ukończenia studiów. Więcej informacji na naszych stronach.

Bieżące sprawy SAPG

Spotkanie z cyklu PG Network#TECHMeetup

30 marca 2023 o godz. 18:00 w AK PG Kwadratowa, odbędzie się nieformalne spotkanie przedstawicieli branży IT. Uczestnikami będą studentci, przedstawiciele kół naukowych i organizacji studenckich, przedstawiciele biznesu, pracownicy naukowi a także członkowie SAPG. Wydarzeniu towarzyszyć będą luźne wystąpienia w temacie "IT Trends T@lks" a także networking służący poznaniu i nawiązaniu kontaktów biznesowych. Agenda spotkania

W sobotę 15 kwietnia 2023, odbędzie się pierwszy Akademicki turniej tenisa stołowego o puchar Stowarzyszenia Absolwentów oraz Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej.

Zapraszamy studentów, pracowników i absolwentów Politechniki Gdańskiej. Odbędzie się w formule singlowej, w kategorii kobiety, mężczyźni, w trzech przedziałach wiekowych. 

Informacje o turnieju udziela p. Andrzej Gawrychowski, andrzejgaw@poczta.onet.pl.Turniej odbędzie się na Zaspie w Hali Sportowej MRKS Gdańsk – ul. Meissnera 1, 80-462 Gdańsk. Więcej informacji na stronie SAPG

Spotkanie klubu PKB+ i Zarządu SAPG z władzami Uczelni

W dniu 23 lutego 2023 odbyło się spotkanie Politechnicznego Klubu Biznesu i Zarządu SAPG z władzami Uczelni poświęcone dalszemu rozwojowi współpracy Alma Mater z firmami z sektora MŚP reprezentowanymi w klubie PKB+, w dziedzinie biznesu i kształcenia. 

Klub PKB+ działający przy Stowarzyszeniu Absolwentów  PG,  już od 22 lat wspiera  Uczelnię i społeczność Politechniki Gdańskiej. W spotkaniu ze strony Uczelni uczestniczył Rektor prof. Krzysztof Wilde oraz Prorektorzy prof. Dariusz Mikielewicz oraz prof. Mariusz Kaczmarek. Doświadczeniami ze współpracy z PG podzielili się między innymi kol. Robert Magiera, Prezes firmy SapceForest z branży kosmicznej oraz Prezes Bartosz Jakusz z branży metalowej i chemicznej.

Posiedzenie Zarządu SAPG

Na lutowym posiedzeniu Zarząd SAPG podjął dwie ważne uchwały:

  • Przyjęto propozycję treści pamiątkowej tablicy z okazji 55-lecia wydarzeń Marca’68. Inicjatywa upamiętnienia studenckich protestów w Marcu’68 została skierowana do władz Uczelni wspólnie przez Stowarzyszenie Absolwentów i Samorząd Studentów.
  • Przyjęto również nowe zasady gospodarki finansowej SAPG, w tym procedury porządkujące zasady organizacji i finansowania imprez i działalności statutowej SAPG.

Z życia Politechniki Gdańskiej

PG podpisała porozumienie o współpracy z National Taipei University of Technology

Podpisanie porozumienia o współpracy między Politechniką Gdańską i National Tajpei University of Technology w dniu 6 marca 2023. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Podpisanie porozumienia o współpracy między Politechniką Gdańską i National Tajpei University of Technology w dniu 6 marca 2023. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
W marcu br. Politechnika Gdańska gościła delegację z National Taipei University of Technology (Taipei Tech) – jednej z wiodących uczelni technicznych o światowej renomie. Podczas wizyty podpisana zotała umowa o współpracy dwustronnej.
 
Porozumienie pozwoli na realizację wspólnych projektów z zakresu inżynierii materiałowej, ochrony środowiska, elektrotechniki, mechatroniki, technologii informatycznych i medycznych oraz biotechnologii. Pracownicy naukowi obu uczelni będą mogli składać wnioski o granty na realizację wspólnych badań naukowych i projektów badawczych w najważniejszych dla partnerów obszarach tematycznych.
 
National Taipei University of Technology to założona w 1912 roku jedna z czołowych publicznych uczelni na Tajwanie kształcąca 13 tys. studentów na 19 wydziałach. Uczelnia jest silnym ośrodkiem współpracy nauki z przemysłem i biznesem. 10% prezesów i członków zarządu firm działających na Tajwanie to absolwenci Taipei Tech, a uczelnia każdego roku wspiera 25 nowych start-upów. Więcej informacji na stronie

Konkurs Czerwonej Róży 2023

Czerwona Róża napis
Czerwona Róża - nagroda prestiżowa z bogatymi tradycjami, przyznawana najlepszym studentom i kołom naukowym na Pomorzu od 1962 roku. Rozpoczęła się kolejna edycja  Konkursu  w kategorii „najlepszy student” i w kategorii „najlepsze koło naukowe” województwa pomorskiego.
 
Każda osoba studiująca na drugim stopniu kształcenia na Politechnice Gdańskiej, która uzyskała wysoką średnią ocen za wyniki w nauce, ma osiągnięcia naukowe albo sportowe lub artystyczne oraz jest aktywna społecznie i potrafi publicznie zaprezentować swoje osiągnięcia z okresu studiów wyższych, ma szansę zostać „najlepszym studentem” Politechniki Gdańskiej w 2023 roku i ubiegać się o laur Czerwonej Róży na etapie międzyuczelnianym. Koło naukowe działające w Politechnice Gdańskiej, za osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne lub społeczne w okresie ostatnich 3 lat może ubiegać się o miano „najlepszego koła naukowego” w Politechnice Gdańskiej  w 2023 roku i zostać kandydatem naszej uczelni na etapie międzyuczelnianym. Szczegóły konkursu na stronie

Przedszkole Politechniki Gdańskiej już od września 2023 roku

Przedszkole PG
Z myślą o potrzebach społeczności akademickiej, Władze naszej uczelni przekazały parter budynku DS 13 przy ul. Do Studzienki 34 na Przedszkole MegaMocni PG. 
 
Docelowo będzie tam mogła bawić się i rozwijać setka przedszkolaków. Dla potrzeb dzieci obiekt przeszedł całkowitą modernizację. Wszystkie przestrzenie są jasne i nowoczesne. Ponadto dzieci mogą spędzać czas we wspólnej sali aktywności. Przedszkole posiada ogrodzony plac zabaw podzielony na część rekreacyjną i ogród przedszkolny. Aktualnie trwają prace adaptacyjne oraz związane z wyposażeniem obiektu prowadzone przez operatora. Więcej szczegółów na stronie

Politechnika Gdańska na podium w konkursie Genius Universitatis 2023

Kolekcja gadżetów z płótna żaglowego.
Politechnika Gdańska zdobyła II i III nagrodę w ogólnopolskim konkursie Genius Universitatis, organizowanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. To konkurs oceniający kreatywność i pomysłowość działań promocyjnych szkół wyższych. PG zdobyło nagrody w dwóch z ośmiu kategorii: gadżet promocyjny i content marketing. Uznanie kapituły zdobyły: „żaglowa” kolekcja gadżetów oraz projekt „Świat Finansów”.
 
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 35 uczelni i osiem wydziałów. Łącznie nadesłano aż 103 prace, które walczyły o nagrody w ośmiu kategoriach. Politechnika Gdańska otrzymała II nagrodę w kategorii „gadżet promocyjny” za linię gadżetów wykonanych z płótna żaglowego. W kategorii „content marketing” III miejsce zajął przygotowany przez Wydział Zarządzania i Ekonomii projekt „Świat Finansów. Uczelnie szkołom – o finansach z NBP. Edycja II”. Konkurs Genius Universitatis ma na celu propagowanie nowoczesnych i nowatorskich praktyk oraz narzędzi marketingowych, stosowanych przez uczelnie przy wspieraniu rekrutacji na studia i promocji całej uczelni, bądź danego wydziału czy instytutu. Więcej informacji na stronie

Współpraca

Wspólna misja popularyzacji nauki – porozumienie Uczelni Fahrenheita i Hevelianum

Na zdjęciu: Fort Góry Gradowej

Prezentacja i promocja osiągnięć naukowych to część założeń porozumienia o współpracy podpisanego przez Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum. Wspólnie prowadzone działania będą dotyczyć przede wszystkim popularyzacji nauki oraz celów zrównoważonego rozwoju. Dokument porozumienia sygnowano 21 lutego 2023 w Wozowni Artyleryjskiej na terenie Hevelianum.
 
Efektów współpracy można się spodziewać już 28 maja podczas Pikniku Nauki Fahrenheita. Motywem przewodnim wydarzenia będą działania na rzecz poprawy jakości życia i kondycji naszej planety, opisane przez ONZ jako cele zrównoważonego rozwoju. Na Górze Gradowej stanie miasteczko naukowe. Na najmłodszych będzie czekać strefa zabaw. Na nieco starszych i ich rodziców – bogaty program umożliwiający odkrywanie nauki przez zabawę, m.in. wyjątkowe i interesujące pokazy naukowe. Obecność na Pikniku potwierdzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka. Organizatorzy zadbają m.in. o minimalizację zużycia plastiku i papieru. 
Więcej informacji na stronie: hevelianum.pl

Porozumienie o współpracy z polskim oddziałem grupy Carrier

Trzech elegancko ubranych panów podpisujących umowę
Od lewej: Marcin Ciszewski, senior HR manager Carrier Polska i EMEA, Maciej Sobczyk, dyrektor Centrum R&D Carrier w Gdańsku oraz prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji Politechniki Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Politechnika Gdańska podpisała porozumienie o współpracy ze spółką Carrier Fire & Security Polska, która jest częścią międzynarodowej grupy Carrier. 
 
Podpisane porozumienie umożliwi współpracę firmy z pracownikami Politechniki Gdańskiej w zakresie prac badawczo-rozwojowych w takich obszarach jak: zrównoważony rozwój, gospodarka cyrkularna, redukcja CO2, czy neutralność emisyjności. Gdański oddział Carrier zarządza laboratorium badawczo-rozwojowym, w skład którego wchodzi Inkubator innowacji pod nazwą „Carrier i3 Labs”.  Jest to również szansa na pozyskanie nowych, ciekawych projektów B+R oraz badań zleconych. Planowane są także doktoraty w Szkole Doktorskiej Wdrożeniowej działającej na PG. Więcej informacji na stronie

System Głuptak z PG na nowym niszczycielu min ORP Mewa

System Głuptak z PG na nowym niszczycielu min ORP Mewa
Na zdjęciu: ORP Mewa. Okręt został wyposażony m.in. w system obrony przeciwminowej opracowany na Politechnice Gdańskiej. Fot. Paweł Zariczny/PG
 
Do służby w Marynarce Wojennej wcielono ORP Mewa. To trzeci z serii nowoczesnych niszczycieli min wchodzących w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Nowa jednostka wyposażona jest w system obrony przeciwminowej Głuptak, który został stworzony na Politechnice Gdańskiej.
 
14 lutego na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, z udziałem najwyższych władz wojskowych, uroczyście podniesiono biało-czerwoną banderę na niszczycielu min ORP Mewa. Politechnika Gdańska we współpracy z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej dostarczyła na ORP Mewa opracowany na naszej Uczelni system OPM Głuptak. Ten system obrony przeciwminowej znajduje się także na pozostałych dwóch niszczycielach: ORP Albatros i ORP Kormoran  Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności PG od wielu lat jest producentem tych systemów na potrzeby Sił Zbrojnych. Głuptak w wersji modułowej znajduje się także na wyposażeniu innych okrętów, w tym ORP Drużno.

Wydarzenia kulturalne, spotkania, konferencje

Książka na marzec

półka z książkami na korytarzu

"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy można sprawdzić, klikając w okładkę książki. Lista polecanych książek na stronie 

Jacht „Mazurek” trafił do Narodowego Muzeum Morskiego

S/Y MAZUREK - na sprzedaż | www.jachtoldtimer.pl

Fot. Źródło www.jachtoldtimer.pl

Legendarny jacht „Mazurek”, na którym kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat, został kupiony przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Jednostka nie znajdzie się jednak w muzealnym magazynie, ale ma dalej pływać. 

„Mazurek” jest jednym z niewielu istniejących jachtów, które trwale zapisały się w historii światowego żeglarstwa. Na nim bowiem Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w latach 1976-1978 samotnie opłynęła świat. Był to nie tylko trzeci samotny, polski wokółziemski rejs, ale przede wszystkim pierwszy w dziejach, który zrealizowała kobieta. Kpt. Krystyna Chojnowska -Liskiewicz (1936-2021)była absolwentką naszej Alma Mater. Ukończyła Wydział Budowy Okrętów i całe życie była zaangażowana w działalność Akademickiego Klubu Morskiego. 

W grudniu 2022 roku, dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół NMM, s/y „Mazurek” został własnością Muzeum. Nowy nabytek ma pozostać w czynnej służbie na rzecz wychowania morskiego i edukacji żeglarskiej. Stanie się tak, gdyż zasłużona jednostka wciąż znajduje się w dobrym stanie technicznym. „Mazurek” będzie brał udział w imprezach żeglarskich oraz służył dzieciom, młodzieży i muzealnym załogantom w podnoszeniu żeglarskich umiejętności.

Więcej informacji na stronie

Komunikaty

Naukowy Zjazd Wiosenny Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego

grafika tematyczna

Naukowy Zjazd Wiosenny Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego jest ogólnopolską konferencją cykliczną, organizowaną od ponad 25 lat. Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia ogólnochemiczne, jak również te z pogranicza chemii i biologii, medycyny, technologii chemicznej, fizyki oraz nanotechnologii.Tegoroczny Zjazd odbędzie się w dniach 3-7 maja 2023 roku w Centrum Edukacji Geologicznej UW, w niezwykle urokliwym mieście województwa świętokrzyskiego – Chęcinach (okolice Kielc).

Konferencja skierowana jest do studentów, doktorantów oraz młodych naukowców z całej Polski. W trakcie Zjazdu będzie można wysłuchać wykładów od wiodących naukowców z polskich uczelni wyższych, a także reprezentantów firm współpracujących z SMPTChem. Udział w konferencji umożliwi również nawiązanie nowych kontaktów oraz wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami konferencji.

Więcej informacji https://zjazdy.smptchem.pl/  

Otwarcie konkursu - nagroda Jamesa Dysona 2023

Właśnie ruszyły zapisy do tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, której przyświeca promocja  zrównoważonego rozwoju. Młodzi inżynierowie mogą już teraz zgłaszać swoje projekty, również te stworzone dla dobra naszej planety.
Najlepsze wynalazki to takie, które w zrozumiały i inteligentny sposób rozwiązują rzeczywiste problemy wpływające na stan naszej planety. W 2021 roku nagrodę w kategorii Zrównoważonego Rozwoju otrzymał Plastic Scanner zaprojektowany przez Holendra Jerry’ego de Vosa, absolwenta kierunku Industrial and Product Design. Plastic Scanner to poręczne urządzenie, które wystarczy przyłożyć do powierzchni plastikowej, aby dowiedzieć się, z jakiego tworzywa sztucznego jest wykonana. Wynalazek rozpoznaje różne rodzaje plastiku za pomocą podczerwieni, wykorzystując promieniowanie podczerwone o dyskretnych częstotliwościach.