Data dodania: 2023-03-16
Porozumienie o współpracy z polskim oddziałem grupy Carrier
Carrier jest wiodącym globalnym dostawcą bezpiecznych, zrównoważonych i inteligentnych rozwiązań w zakresie sterowania i automatyki budynków oraz łańcucha chłodniczego. Gdański oddział Carrier zarządza laboratorium badawczo-rozwojowym, w którym funkcjonuje Inkubator innowacji pod nazwą „Carrier i3 Labs”, w którym firma procesowo rozwija i testuje autorskie rozwiązania.
– Carrier ma ponad stuletnią tradycję we wdrażaniu nowatorskich rozwiązań. Tworzymy produkty w oparciu o innowacje rozwijane w naszych centrach R&D. W naszym gdańskim oddziale działamy w duchu kultury innowacyjności. Jest to zauważane w całej organizacji i zaowocowało otwarciem w 2022 roku pierwszego korporacyjnego inkubatora właśnie tutaj. Współpraca z Politechniką Gdańską, czyli czołową uczelnią techniczną w regionie, ma dla nas szczególnie istotne znaczenie, dostrzegamy wiele obszarów, które możemy rozwijać z silnym wsparciem kadry badawczej PG – komentuje Maciej Sobczyk, dyrektor Centrum R&D Carrier w Gdańsku.
Strony porozumienia zawarły umowę 14 marca 2023 r. Sygnatariuszami dokumentu byli: prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji Politechniki Gdańskiej oraz Maciej Sobczyk, dyrektor Centrum R&D Carrier i Marcin Ciszewski Senior HR Manager Carrier Polska i EMEA. Umowa została również parafowana przez obecnych na spotkaniu dziekanów trzech wydziałów PG.
Podpisane porozumienie otwiera drogę do współpracy firmy z pracownikami Politechniki Gdańskiej w zakresie prac badawczo-rozwojowych w takich obszarach jak: zrównoważony rozwój, gospodarka cyrkularna, redukcja CO2, czy neutralność emisyjności w kontekście rozwiązań dla budownictwa i rozwiązań przeciwpożarowych rozwijanych przez firmę Carrier.
Przygotowanie porozumienia po stronie Uczelni merytorycznie nadzorowała Agnieszka Kania, brokerka Innowacji z Centrum Transferu Technologii, zaś ze strony Firmy koordynował je Mateusz Mazur Główny inżynier w Carrier F&S.
– W toku rozmów, które odbywały się podczas przygotowań do zawarcia umowy wytypowaliśmy z firmą Carrier interdyscyplinarne obszary współpracy, które otwierają możliwości realizacji prac naukowych przez międzywydziałowe zespoły naukowe z Politechniki Gdańskiej. Zawarta umowa jest szansą nie tylko na pozyskanie nowych, ciekawych projektów B+R, badań zleconych, ale również doktoratów wdrożeniowych do Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej działającej na PG. Jeszcze w marcu planowane są pierwsze rozmowy potencjalnych doktorantów z Firmy z promotorami z wydziałów ETI, EiA i WIMiO – wyjaśnia Agnieszka Kania.
W spotkaniu uczestniczyli także, prof. Jacek Stefański, dziekan WETI, prof. Mirosław Wołoszyn, dziekan WEiA i prof. Marek Olesz, prodziekan ds. rozwoju WEiA, prof. Jacek Kropwinicki, prodziekan ds. rozwoju WIMiO oraz Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Technologii PG.