Książka na marzec | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-01

Książka na marzec

półka z książkami na korytarzu

"Książka na…" to wspólna akcja Biblioteki PG oraz Działu Promocji PG, w ramach której poszczególne czytelnie polecają kilka wyjątkowych lektur – książek wybitnie ciekawych, często wypożyczanych bądź gorących nowości. Każda z nich dostępna jest w Bibliotece PG. Lokalizację oraz dostępność każdego z egzemplarzy możesz sprawdzić, klikając w okładkę książki.

Wypożyczalnia poleca:

Myśli (1987)

Lucjusz Anneusz Seneka

 

Lucjusz Anneusz Seneka lub Seneka Młodszy (4–65 n.e.), rzymski myśliciel, pisarz, polityk i mówca, stanowi od wieków symbol stoickiej mądrości, której kanon współtworzą jego myśli. Fragmenty wybrane w tym tomie przez wybitnego filologa klasycznego Stanisława Stabryłę nie mają tylko charakteru efektownych sentencji, lecz często obejmują dłuższe wywody obrazujące charakter myślenia Seneki. Ten filozof wiódł ryzykowny, zakończony tragiczną śmiercią żywot w służbie osławionych rzymskich cesarzy Kaliguli i Nerona. Zginął z rozkazu tego drugiego, swojego wychowanka, najwyraźniej odpornego na jego nauki. Wiadomo też, że nierzadko przeczył swoim postępowaniem głoszonej przez siebie stoickiej moralności. Mimo to jego pisma zachowały dawny autorytet. Niniejszy wybór skupia się przede wszystkim na wypracowanym przez Senekę systemie etycznym. Podstawa etyki, osobista cnota, jest celem samym w sobie, a życiem ma rządzić „apatia” w stoickim sensie, uwolnienie się od namiętności w imię kultywowania cnoty i życia zgodnego z naturą, ponieważ natura nie zepsuła człowieka. Pisma etyczne tego myśliciela miały charakter terapeutyczny, służyły leczeniu duszy z ziemskich przypadłości, uczyły (zwłaszcza władców) łagodności, zwalczania gniewu i godzenia się z losem. Teksty zostały przełożone specjalnie do tego tomu, a trudność zadania tłumacza czytelnik może ocenić, konfrontując przekład z oryginalną wersją łacińską zamieszczoną w tym dwujęzycznym wydaniu.

Trzymajmy się, nie dajmy się. Wspomnienia (2011-2014)

Bolesław Kazimierz Mazurkiewicz

 

Autobiografia przybliża postać prof. Bolesława Kazimierza Mazurkiewicza - wybitnego specjalisty z zakresu budownictwa morskiego, naukowca, wykładowcy i rektora Politechniki Gdańskiej, zasłużonego dla polskiego żeglarstwa. Przez ponad 20 lat prowadził jedyną w Polsce specjalność związaną z budownictwem morskim. Wyróżniony godnością honoris causa uczelni polskich i zagranicznych, autor kilkuset publikacji na temat mechaniki gruntów i fundamentowania oraz budowli morskich i pełnomorskich. Sprawował wiele niezwykle ważnych, polskich i międzynarodowych, funkcji. Wielokrotnie odznaczany.
 
Książka prezentuje życie profesora w naukowej, jak i osobistej odsłonie, lecz przede wszystkim jest sagą rodową, ukazującą jego pochodzenie, dzieje przodków, wspomnienia dotyczące osób, które spotykał na swej drodze, a wszystko to okraszone fotografiami czy mapami istotnych w życiu profesora miejsc.
 
Publikacja składa się z czterech tomów: „Początki 1931-1956”, „Wzrastanie 1956-1981”, „Działanie 1981-2001” oraz „Działanie 2002-2011”.

Filia na Wydziale Architektury poleca:

Mniej znaczy lepiej (2022)

Jason Hickel

 

O tym, jak odejść od wzrostu gospodarczego i ocalić świat.
To nie jest książka o nieuniknionej zagładzie. To książka o nadziei. Łącząc wiedzę z różnych dziedzin – historii, ekonomii, antropologii, filozofii i nauk ścisłych – Jason Hickel kreśli błyskotliwą analizę kapitalizmu (z odświeżającym spojrzeniem na jego historię) i proponuje wizję alternatywnego rozwoju, zrywającego z obłędem ciągłego wzrostu. Pisze o tym, jak przejść od gospodarki zorganizowanej na zasadzie dominacji i eksploatacji do takiej, która opiera się na globalnej sprawiedliwości i wzajemnej wymianie korzyści ze światem przyrody. Pokazuje słabość modnych i uznawanych za progresywne idei, jak choćby Nowego Zielonego Ładu. Co najważniejsze jednak, proponuje wiele konkretnych rozwiązań, które pomogłyby zbudować postkapitalistyczną gospodarkę. Wiele z nich jest już – w mikroskali – testowanych na różnych polach, nawet w naszym otoczeniu. Książka Hickla jest jak haust świeżego powietrza – pozwala zacząć myśleć w nowy sposób o problemach, z których dotąd nie widzieliśmy wyjścia.

Filia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki poleca:

Kwanty nie dla każdego (2018)

Art Hobson

 

Sądzisz, że Wszechświat jest zbudowany z cząstek - bardzo małych okruszków materii, takich jak neutron, proton, czy elektron? Wierzysz, że kot Schrödingera - bohater słynnego eksperymentu myślowego genialnego, austriackiego fizyka - jest żywy i martwy jednocześnie, dopóki ktoś nie zajrzy do pudła, w którym go zamknięto wraz z trucizną? Jesteś przekonany, że - tak jak uczono cię w szkole - foton jest zarazem cząstką i falą? Jeśli tak, "Kwanty dla każdego" zmienią twoje życie, pokazując, że wszystko to nie jest do końca prawdą. Teoria kwantowa może wydawać się dziwna, ale nie jest wcale zagadkowa i można o niej opowiedzieć zrozumiałym językiem, a także w prosty sposób wyjaśnić wszystkie paradoksy. Poza tym jest po prostu piękna. Książka Arta Hobsona pozwoli ci zachwycić się Wszechświatem takim, jakim go opisuje teoria kwantów; takim, jakim jest on naprawdę.

Filia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska poleca:

Mosty w dziejach Polski (2017)

Jan Biliszczuk

 

Książkę Profesora Jana Biliszczuka można traktować jako encyklopedię polskiego mostownictwa na przestrzeni dziejów. Zawiera bogaty materiał fakto- i ikonograficzny. Wszystkie opisy mostów są zilustrowane dobrej jakości zdjęciami. Ale są to nie tylko opisy mostów z poszczególnych epok, książka ukazuje także bogate tło historyczne ich powstawania. Zawarta jest w niej również encyklopedyczna wiedza o zasadniczych pojęciach mostownictwa (materiały, systemy konstrukcyjne, pomost, podpory, fundamenty, izbice, kesony itp.), przedstawione są sylwetki wybitnych twórców obiektów mostowych w skali światowej i polskiej, pokazane są znaczące firmy parające się budową mostów, wreszcie wymienieni są ludzie – projektanci, wykonawcy i inwestorzy, którzy stoją za tymi znaczącymi dziełami aktywności ludzkiej.

Filia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawna Filia Mech.):

Samochody marzeń: Porsche (2005)

Sigmund Walter, Thomas Agethen

 

Ciekawa, bogato ilustrowana seria Samochody marzeń przedstawia samochody, będące obiektem marzeń niejednego miłośnika motoryzacji. W serii dostępne są książki prezentujące następujące modele:

  • Jaguar
  • Lamborghini
  • Maserati
  • Ferrari

Samochody marzeń: Porsche zawiera chronologiczny przegląd wszystkich produkowanych seryjnie modeli Porsche (w okresie od roku 1948 do roku 2008) z uwzględnieniem podziału na serie: począwszy od najstarszej 356, poprzez 914, 924/944/968, 911, 928, Boxster, Cayman, a skończywszy na samochodach SUV należących do serii Cayenne. Książka obejmuje zwięzłe opisy, dane techniczne i ciekawe kolorowe zdjęcia aż 143 modeli Porsche. W opisach modeli, oprócz danych technicznych i faktów, zamieszczono również ciekawostki dotyczące np. produkcji czy ceny samochodu.
 
Lektura przeznaczona jest dla wielbicieli samochodów sportowych, miłośników motoryzacji oraz wszystkich zainteresowanych samochodami Porsche.

Regionalna Biblioteka Nanotechnologii (filia Biblioteki PG na WCh i WFTiMS) poleca:

Planeta Bałtyk (2021)

Andrzej Kruszewicz, Joanna Pawlikowska

 

"Co my tak naprawdę wiemy o Bałtyku? Czy nasza wiedza nie ogranicza się przypadkiem do nieco powierzchownego traktowania „naszego morza”? Autorzy przygotowali dla nas książkę wyjątkową, pełną zaskakujących faktów, rozmów z ekspertami, pozwalającą na uzyskanie odpowiedzi na pytania zarówno bardzo poważne, ale i nieco zabawne:
 
Czy łatwiej spotkać w Polsce niedźwiedzia czy morświna? Kiedy Bałtyk stanie się jeziorem? Dlaczego dorsz jest rybą polityczną? Kim są bałtyccy czyściciele piasku? Czemu Bałtyk jest świetnym, ale niedocenianym miejscem do nurkowania? Która ryba wyciągnięta z wody buczy i sapie?
 
Bałtyk to region o unikalnym znaczeniu. Ekosystem, który zadziwia i fascynuje. Bałtyk i jego wybrzeże to coś więcej niż kąpielisko, to istny kosmos, miejsce życia niezwykłych istot, o których istnieniu wielu z nas nie ma pojęcia. Pora więc odkryć, co się dzieje na lądzie, w wodzie i w piasku."

Otchłań. Ukryte życie oceanów i grożące mu niebezpieczeństwa (2022)

Helen Scales

 

"Marzymy o odkryciu nowych galaktyk. Fantazjujemy o życiu, które może istnieć na pobliskich planetach. Tymczasem tuż obok nas, pod powierzchnią oceanów, znajduje się świat, o którym wciąż wiemy bardzo niewiele. Nic dziwnego – jest to świat ciemny, lodowaty i niegościnny, w którym na człowieka pozbawionego wyrafinowanych zabezpieczeń czeka tylko śmierć.
 
Dzięki Helen Scales możemy zanurzyć się w tę tajemniczą otchłań, nie opuszczając bezpiecznego zacisza własnego domu. Staniemy tam oko w oko ze zwierzętami o najczarniejszej na świecie skórze i wabiącymi swe ofiary oszałamiająco kolorowym pokazem świetlnym. Spotkamy cuchnące ryby, przerażająco żarłoczne organizmy, stworzenia pławiące się we wrzącej, przesyconej truciznami wodzie i tańczące włochate kraby.
 
Otchłań to świadectwo istnienia ukrytego przed naszymi oczami, fascynującego świata pełnego niezliczonych i niewyobrażalnych form życia, a także przestroga przed nadmierną eksploatacją oceanów i dramatyczny apel o ich ochronę."

Filia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii poleca:

Sztuka inteligentnego kłamstwa. Ci, którzy kłamią zachodzą w życiu najdalej (2013)

Ute Ehrhardt, Wilhelm Johnen

 

Kłamstwa umacniają miłość, utrwalają przyjaźń, cementują kontakty zawodowe.
 
Nie chcesz urazić przyjaciółki i chwalisz jej koszmarną sukienkę. Śmiejesz się z dowcipów szefa, choć uważasz, że są beznadziejne. Z różnych powodów nie mówisz partnerowi prawdy. Okłamujesz siebie – i umacniasz w ten sposób poczucie własnej wartości.
 
Małe kłamstwa mogą nam przynieść w życiu korzyści! A nawet więcej: jakość naszego związku, sukces zawodowy, nasze zdrowie i szczęście są ściśle związane z naszą umiejętnością inteligentnego kłamania. Bycie zawsze szczerym przysporzyłoby nam wielu problemów.
 

  • Dlaczego wierzysz kłamstwom?
  • Czy chcesz być okłamywana?
  • Czy kłamstwo może być miłością?
  • Czy kobiety kłamią lepiej?
  • Czy można okłamywać siebie samego?
  • Jak rozpoznać kłamstwo?
Autorzy bestsellerów Ute Erhardt i Wilhelm Johnen nauczą cię, jak właściwie obchodzić się z nieprawdą. Pokażą ci, że niekiedy kłamstwo bywa niezbędne w kontaktach międzyludzkich, a miłość i szczęście w życiu są zależne od umiejętnego posługiwania się prawdą. Ten, kto kłamie, zachodzi w życiu dalej niż człowiek szczery do bólu.
418 wyświetleń