Numer 5/2024

Aktualności SAPG

Dzień Absolwenta i zjazdy jubileuszowe

 

22 czerwca 2024 spotykamy się na Dniu Absolwenta. Na uczestników zjazdów i spotkań na macierzystych wydziałach czeka wiele atrakcji w tym wystawy, koncerty czy spacery z przewodnikiem. Będzie też czynny sklep z pamiątkami politechnicznymi. Szczegółowy opis wszystkich wydarzeń związanych z Dniem Absolwenta i Świętem Uczelni znajduje się na stronie jubileuszu 120-lecia. Na tej samej stronie internetowej pojawią się niebawem informacje o zjazdach wydziałowych.

Spotkamy się również przed Gmachem Głównym, aby upamiętnić naszą obecność w tym dniu na zdjęciu Rodziny Politechnicznej - wszystkich uczestników wraz z władzami Uczelni. Tak intensywny dzień, pełen wrażeń i spotkań po latach zakończymy na jubileuszowym koncercie plenerowym słuchając niezwykłej kantaty scenicznej Carla Orffa pt. Carmina Burana.  Utwór wykonają chóry 3 uczelni: Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Poznańskiej, z udziałem chóru dziecięcego, orkiestry Opery Bałtyckiej oraz solistów.

III Turniej Golfa o Puchar Rektora na 120-lecie PG

Stowarzyszenie Absolwentów PG serdecznie zaprasza wszystkich miłośników golfa do udziału w trzeciej edycji Turnieju Golfa o Puchar Rektora na 120-lecie Politechniki Gdańskiej. Zawody odbędą się 8 czerwca 2024 na polu golfowym Tokary Golf Club.

Warunkiem udziału w Turnieju jest posiadanie aktualnej karty HCP PZG. Start Turnieju o godzinie 9:00. W tegorocznym Turnieju udział wezmą również studenci z nowo powstałego Akademickiego Klubu Golfowego Politechniki Gdańskiej. Szczegółowe informacje na stronie https://jubileusz.pg.edu.pl/ .

Z regulaminem  Turnieju można zapoznać się na stronie Tokary Golf Club.

Wyścig Smoczych Łodzi o Puchar Rektora



Zapraszamy na wyścig Smoczych Łodzi na Motławie. Spotykamy się 21 czerwca 2024  (piątek) nad Motławą na wysokości przystani MRKS w Gdańsku, aby kibicować reprezentantom naszej Uczelni.

Rywalizować będą załogi trzech uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Farenheita (Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański).  Smocze łodzie to wywodzące się z Chin widowiskowe drużynowe zawody, o tradycji sięgającej kilku tysięcy lat wstecz.
Wyścig Smoczych Łodzi o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej to ekscytujące i pełne emocji wydarzenie sportowe, które stanowi część obchodów Święta Uczelni i ma nieco inny, bardziej swobodny charakter. Więcej informacji na stronie SAPG.

List do Aktywnych i Uśpionych Agentów SARu

SAR – STUDENCKA AGENCJA RADIOWA - SWIGUJĄCE 3-MIASTO – JAZZ W TRÓJMIEŚCIE –  KOMPENDIUM WIEDZY  Studencka Agencja Radiowa – SAR to kronikarz codzienności, barometr  nastrojów, inspirator zdarzeń kulturalnych.

 

Kochani SAR-owcy!

Czas nieubłaganie leci, lat na przybywa i upłynęło już paręnaście lat od naszej ostatniego spotkania integracyjnego (Choinki), która miała miejsce w 2011 roku w Ostrzycach. Tak więc czas najwyższy na kolejne tradycyjne spotkanie w naszym SAR-owskim gronie ! Niniejszym ogłaszamy X Światowe Dni Studenckiej Agencji Radiowej, pod hasłem: "SAR for ever- czyli Zjazd Aktywnych i Uśpionych Agentów".

Spotkanie odbędzie się w Chmielnie, w dobrze nam znanym Ośrodku Krefta ( https://krefta.pl/ ), w terminie 28-29 września br. Zarezerwowaliśmy już wstępnie 46 miejsc noclegowych w tym terminie, w pokojach 2-osobowych (14 miejsc) i w domkach 2-osobowych (32 miejsca).Przy większym zainteresowaniu można też wykorzystać domki 4-osobowe. Przyjazd 28 września ok. 12:00 a wykwaterowanie 29 września do godz. 16:00. Szczegółowy program Zjazdu opublikujemy w terminie późniejszym. Sumaryczne koszty pobytu (na osobę) to 330 zł. Koszty te zawierają: nocleg, 2 obiady, kolację grillową z obsługą przy ognisku (menu: "full wypas"), śniadanie oraz gratisowo miejscowe atrakcje . W zależności od liczby uczestników, być może uda się wynegocjować trochę niższe koszty. Zapraszamy do wspólnej zabawy i oczekujemy szybkich zgłoszeń udziału w Zjeździe. Zgłoszenia prosimy kierować na listę sar@largo.walor.torun.pl  lub / i na adresy: ryszard.slesinski@gmail.com  i  kisielewski@hexo.com.pl albo telefonicznie (lub SMS-em) pod numerem: 501-580-061 (R.Ślesiński) lub 501-062-800 (J.Kisielewski). Wysyłając zgłoszenie prosimy o podanie ilości osób i preferowanej kwatery (pokój 2-osobowy, domek 2-osobowy, domek 4 - osobowy). W przypadku rezerwacji noclegu w pokojach 2-osobowych i domkach 2-osobowych obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” .Prosimy o wstępne deklaracje udziału w Zjeździe najpóźniej do 31 maja włącznie. W tym terminie jest jeszcze możliwość zarezerwowania większej ilości miejsc noclegowych. Jeżeli do 31 maja zgłosi się mniej niż 46-ciu chętnych, to ilość miejsc będzie ograniczona do 46-ciu. Ostateczne zgłoszenia przyjmujemy najpóźniej do 16 sierpnia włącznie, a wpłaty prosimy dokonać najpóźniej do 30 sierpnia włącznie. Dane konta w mBanku, na które można wpłacać składkowe pieniążki na imprezę (przelew z dopiskiem „Choinka SAR”): Ryszard Ślesiński, mBank S.A., mBank Oddział Bankowości, nr konta:  69 1140 2004 0000 3302 2245 7416 Prosimy przekażcie tą informację i zdopingujcie też innych SAR-owców o RadioSAR-owców.

Z SAR-owskim pozdrowieniem - Rysiek „Śledź” Ślesiński i Józek „Kisiel” Kisielewski

Spotkanie z Markiem Biziukiem, redaktorem książki Życie studenckie na PG

Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, telewizor i tekst

Prof. Marek Biziuk i prof. Marek Skowronek Fot. Materiały Biblioteki PG

Ostatnie w tym roku akademickim spotkanie w ramach cyklu "Wieczory autorskie - spotkania historyczne" poświęcone było życiu studenckiemu na naszej Uczelni. Z Markiem Biziukiem, autorem publikacji  "Życie studenckie na Politechnice Gdańskiej" rozmawiał Marek Skowronek, wieloletni kierownik programowy OTPPS Bazuna.

Autor publikacji opowiadał o kulturze studenckiej w latach minionych i obecnie, nie stroniąc od anegdot i wspomnień z własnego życia. Niewątpliwą atrakcję dla wszystkich uczestników spotkania były wyświetlane na ekranie zdjęcia, ilustrujące omawiane tematy oraz utwory muzyczne, w wykonaniu artystów wywodzących się z naszej Uczelni.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkań za obecność na naszych wydarzeniach. Cykl "Wieczory autorskie - spotkania historyczne" będziemy kontynuować w kolejnym roku akademickim. Już teraz możemy poinformować, że naszym pierwszym gościem będzie dr Jan Daniluk, historyk, badacz i publicysta, pasjonat dziejów Gdańska i Sopotu. Zapraszamy !

Dzień Absolwenta - Koncert w Kwadratowej

Program

Zapraszamy na koncert Z BAZUNĄ I GITARĄ w Dniu Absolwenta, 22 czerwca 2024 r. w ramach obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej. Na historycznej scenie kultowego Klubu Kwadratowa staną przedstawiciele trzech generacji piosenki - wszystkich dekad począwszy od lat 70-tych.

Na to szczególne popołudnie został przygotowany znany repertuar, który większość z uczestników Dnia Absolwenta będzie mogła z przyjaciółmi zanucić, wspominając radosne, beztroskie studenckie czasy. Lubiane, znane piosenki usłyszymy w wykonaniu oryginalnym, jak również we współczesnych adaptacjach twórców aktualnej sceny piosenki.

52 BAZUNA odbędzie się w tym roku w Owidzu

Bazuna 2018 « OTPPS Bazuna

46 Bazuna w Owidzu, rok 2018. Fot. Materiały OTPPS Bazuna

W dniach 28-30 czerwca 2024 w Owidzu, na terenie Grodziska odbędzie się 52 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA.

Na uczestników, oprócz spotkań z muzyką, czeka wiele atrakcji w tym Jarmark na Podgrodziu oraz Spływ na Bazunę. Niewątpliwym urozmaiceniem pobytu w Owidzu jest możliwość zwiedzenia położonego na wzgórzu słowiańskiego grodziska, u stóp którego znajduje się piękny amfiteatr. Bazuna gości w Owidzu po raz kolejny.

Więcej informacji na stronie OTPPS BAZUNA.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Politechnika Gdańska na liście Najlepszych Pracodawców „Forbesa”

Gmach Główny i kampus PG z lotu ptaka
Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
 
Magazyn „Forbes” po raz czwarty opublikował wyniki rankingu Najlepszych Pracodawców w Polsce – Poland’s Best Employers 2024. Politechnika znalazła się na wysokim, czwartym miejscu w kategorii „szkolnictwo i badania naukowe”. Magazyn Forbes Polska wraz z firmą badawczą Statista przeprowadził ankietę wśród 20 tysięcy pracowników zatrudnionych w Polsce, w celu wyłonienia najlepszych pracodawców 2024.
 
Podstawą oceny pracodawców były odpowiedzi udzielone w kwestionariuszu przez respondentów – osoby aktualnie aktywne zawodowo w Polsce. Ostateczna punktacja w rankingu obliczana jest podstawie licznych kryteriów. Ankietowani określali m.in. gotowość do polecania własnego pracodawcy, a także ocenili swoich pracodawców w ponad 40 indywidualnych aspektach. Szczegóły w Aktualnościach PG.

Młodzi naukowcy z PG stypendystami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

wyróżnieni naukowcy
 
Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej znaleźli się w gronie 100 laureatów 32. edycji konkursu w programie stypendialnym START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
 
Z Politechniki Gdańskiej w elitarnym gronie stypendystów programu START FNP znaleźli się: dr inż. Erwin Wojtczak z WILiŚ(dziedzina: budownictwo), dr inż. Jan Alfuth i mgr inż. Szymon Dudziak z WCH (inżynieria materiałowa) oraz dr inż. Bartosz Kamecki i mgr inż. Krystian Lankauf z WETI   (inżynieria materiałowa). Gratulujemy !
Sylwetki wyróżnionych naukowców oraz więcej informacji w Aktualnościach PG.

Regaty Rocznicowe o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej

jachty
 
Zapraszamy do udziału w Regatach Rocznicowych o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej w Żeglarstwie. Regaty zostaną rozegrane w niedzielę 2 czerwca 2024 r. , na wodach Zatoki Puckiej.
 
Zawodnicy i kibice spotkają się przy YC Rewa, ul. Koralowa 5, Rewa, 81-198 Kosakowo. Organizatorem zawodów jest Sekcja Żeglarska Politechniki Gdańskiej, przy współpracy z YC Rewa.
Szczegółowe informacje i program wydarzenia w Aktualnościach PG.

Startuje nowa edycja konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości

Jaskółki Przedsiębiorczości
3 czerwca 2024 roku upływa termin zgłaszania wniosków do organizowanego na Politechnice Gdańskiej  konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości. Inicjatywa skierowana jest do studentów i doktorantów uczelni, a także uczniów partnerskich szkół ponadpodstawowych, współpracujących z PG.
 
Konkurs Jaskółki Przedsiębiorczości polega na opracowaniu koncepcji produktu lub usługi o charakterze innowacyjnym. Przygotowany projekt należy zgłosić poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Zespoły, które dojdą do etapu finałowego, przedstawią swoje projekty w formie krótkiej prezentacji podczas gali, która odbędzie się 28 czerwca 2024 r. na Politechnice Gdańskiej. Dla najlepszych drużyn przewidziano nagrody finansowe oraz rzeczowe. W czasie trwania naboru do konkursu chętne osoby mogą wziąć w mobilnej grze terenowej na terenie kampusu PG.  Gra terenowa odbywa się przy wykorzystaniu autorskiej aplikacji  dostępnej na stronie pg.trzyzero.edu.pl. Nabór wniosków w konkursie oraz gra terenowa potrwają w dniach 14.05-03.06.2024 r.
Wszystkie informacje organizacyjne znajdują się na stronie Centrum Transferu Technologii PG.

Absolwenci

Absolwent PG na liście najbardziej obiecujących architektów Europy

 

Karol Domachowski, absolwent PG znalazł się gronie najbardziej obiecujących europejskich architektów poniżej 40 roku życia. Jest jednym z zaledwie dwóch Polaków, których nazwiska znalazły się na liście przygotowanej przez European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz Chicago Athenaeum.

Konkurs Europe 40 Under 40 prezentuje co roku czterdziestkę najlepiej zapowiadających się architektów w Europie. By otrzymać wyróżnienie w plebiscycie, kandydat musi mieć nie tylko mniej niż 40 lat, ale i wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie. W konkursie Europe 40 Under 40 nie ma podium – lista 40 najlepszych młodych architektów ogłaszana jest w porządku alfabetycznym – tyle, że nie według nazwisk architektów, lecz krajów. Kamil Domachowski jest architektem i absolwentem Politechniki Gdańskiej, który w 2014 roku założył firmę architektoniczną IFAgroup. Nasz absolwent ma w swoim dorobku wiele projektów domów jednorodzinnych oraz budynków publicznych, jest także współautorem koncepcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Najlepsze studenckie projekty badawcze na WETI

Dużo ludzi w rządku z dyplomami
I nagroda za najlepszy projekt badawczy; Patryk Kalkowski, Adam Glaza z opiekunem projektu, prof. Łukszem Kulasem oraz dr inż. Krzysztof Nowicki, prof. PG, prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia i prof. Jacek Stefański, dziekan WETI. Fot. Bartosz Bańka/PG
 
Urządzenia IoT wykorzystujące technologię blockchain i klasyfikator naturalności stylu tekstu, sprawdzający czy jest on autentyczny czy syntetyczny to dwa najlepsze projekty badawcze studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.
 
W ramach drugiej edycji projektów badawczych, która jest kontynuacją przedmiotu Projekt grupowy na studiach II stopnia na WETI z sukcesem zrealizowano niemal 80 projektów. Jury konkursu na „najlepszy projekt na WETI” przyznało cztery nagrody i dwa wyróżnienia dziekana, a firma SP Global nagrodziła „najlepszy projekt z dziedziny sztucznej inteligencji”. W tym roku nowością był udział studentów z międzywydziałowych studiów na kierunku inżynierii biomedycznej. Jeden projekt wyróżniono, a jeden otrzymał nagrodę dziekan Wydziału Chemicznego. Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz nagrodzonych projektach na stronie WETI.

Prace badawcze, konferencje naukowe

System TITAN naukowców WFTiMS w raporcie PARP

nerka
 
Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała raport, w którym znalazły się przykłady rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, o istotnym wpływie na rozwój społeczno-gospodarczy. Wśród nich znalazł się startup Radiato.ai (obecnie TheLion.AI), wykorzystujący AI przy diagnostyce guzów nerek. Firma została założona przez zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej.

System informatyczny TITAN (Technology In Tumor ANalysis) – bo tak nazywa się system – wykorzystuje sztuczną inteligencję do oceny złośliwości guzów nerek na podstawie obrazów tomografii komputerowej (TK), osiągając skuteczność ponad 87 proc. Do celów stworzenia autorskiego modelu predykcyjnego, bazującego na metodach uczenia maszynowego, wykorzystano ponad 15 tys. obrazów tomografii komputerowej z niemal 400 przypadków medycznych. Dzięki systemowi, lekarze są w stanie uważniej przyjrzeć się takim guzom, skonsultować diagnozę z innymi specjalistami, bądź skierować pacjenta na dalsze badania. W skład zespołu który stworzył projekt TITAN, wchodzą mgr inż. Aleksander Obuchowski (absolwent WFTiMS), mgr inż. Barbara Klaudel (absolwentka WETI), mgr inż. Bartosz Rydziński (absolwent WFTiMS), mgr inż. Roman Karski (absolwent WFTiMS), lek. Mateusz Glembin (Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku), dr inż. Paweł Syty (WFTiMS), dr inż. Patryk Jasik (WFTiMS). Gratulujemy! 

Więceji informacji na stronie Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

15 Konferencja Kalorymetrii i Analizy Termicznej

15 Konferencja Kalorymetrii i Analizy Termicznej

W dniach 8-12 września 2024 r. odbedzie się w Zakopanem 15 Konferencja Kalorymetrii i Analizy Termicznej (CCTA15).

 Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Polskie Towarzystwo Kalorymetrii i Analizy Termicznej (PTKAT) oraz Towarzystwo Naukowe im. Stanisława Staszica. Konferencja CCTA15 poświęcona jest najnowszym osiągnięciom w dziedzinie charakterystyki termicznej materiałów, w tym ceramiki, metali i polimerów, ze szczególnym uwzględnieniem zielonej chemii i inżynierii środowiska.

Wszystkie informacje znajdują się na stronie Wydziału Chemicznego.

Współpraca

Politechnika Gdańska i Dokuz Eylül Üniversitesi rozszerzają współpracę

Podpisanie umowy
Umowę podpisali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. dr. Mahmut AK, rektor Dokuz Eylül Üniversitesi.


Politechnika Gdańska zacieśnia więzy z innymi europejskimi uczelniami. 8 maja 2024 r. prof. Krzysztof Wilde, rektor PG podpisał umowę ramową o współpracy z Dokuz Eylül Üniversitesi z tureckiego Izmiru.

Do Izmiru udali się prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. Marek Dzida z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Delegacja naszej uczelni odwiedziła laboratoria naukowe oraz statek badawczy w Institute of Marine Science and Technology. Istotnym punkyem wizyty było spotkanie z kadrą naukową Instytutu oraz przedstawicielami przemysłu, podczas którego omówiono kierunki współpracy naukowej i dydaktycznej między obiema uczelniami.

Szczegóły w Aktualnościach PG.

PG i OPEC zacieśniają współpracę

List intencyjny podpisali: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG (z prawej) oraz Wojciech Folejewski, prezes OPEC
List intencyjny podpisali: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG (z prawej) oraz Wojciech Folejewski, prezes OPEC
 
Politechnika Gdańska i gdyńskie Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (OPEC) zacieśniają współpracę w obszarze zielonej transformacji technologii energetycznych.
 
Zawarta umowa przewiduje m.in. organizację studenckich praktyk i staży, wspólne przedsięwzięcia oraz projekty badawcze. Postanowienia umowy obejmują także udostępnianie przez OPEC danych do prac dyplomowych związanych z energetyką, oraz zatrudnianie absolwentów z naszej uczelni. Szczegóły w Aktualnościach PG.

Politechnika Gdańska i Bechtel Polska podpisały list intencyjny

Trzech mężczyzn w garniturach.
Na zdjęciu od lewej: Leszek Hołda, prezes zarządu Bechtel Polska, Ramesh Balasubramanian, światowy ekspert ds. energetyki oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
 
Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z Politechniką Gdańską.
 
Bechtel to firma z ponad 120-letnią tradycją, specjalizująca się w złożonych projektach infrastrukturalnych o ogromnej skali. To także druga największa firma budowlana w Stanach Zjednoczonych. Politechnika Gdańska jest kolejną polską uczelnią po Politechnice Warszawskiej, z którą Bechtel nawiązał bliższą współpracę.  Przez ostatnie 70 lat Bechtel zaprojektował, zbudował, lub świadczył usługi budowlane dla 150 elektrowni jądrowych na całym świecie, dostarczając ponad 76 tys. megawatów nowej mocy wytwórczej w energetyce jądrowej. Więcej w Aktualnościach PG.

Wydarzenia, spotkania, koncerty

Finał XIII edycji Konkursu Wiem na Bank - indeks na WZiE

lau
 
Do udziału w 13. edycji Konkursu zgłosiło się, aż 27 szkół z różnych województw, łącznie 225 uczniów z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się 12 uczestników, którzy uzyskali najwyższy wynik w teście z wiedzy o ekonomii, przedsiębiorczości i bankowości.
 
Konkurs „Wiem na bank – Indeks na WZiE” organizowany jest przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej przy współpracy z partnerem strategicznym - II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu. Jego głównym celem jest wzrost wiedzy ekonomicznej i jej wykorzystania w życiu codziennym poprzez zapoznanie się z zagadnieniami dotyczącymi polityki monetarnej i fiskalnej państwa, zarządzaniem przedsiębiorstwem oraz znajomość instytucji i usług finansowych. Dwóm uczestnikom o najwyższej punktacji w Konkursie przyznano tytuł "Laureata", który jest ważny przez dwa lata i umożliwia przyjęcie na zasadach preferencyjnych na studia prowadzone na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
Lista zwycięzców oraz więcej szczegółów na stronie Wydziału Zarządzania i Ekonomii.

Relacja z promocji książki prof. Aleksandra i Aleksandry Kołodziejczyków

Prof. Aleksander i Aleksandra Kołodziejczyk. fot. Tytus Caban, Biblioteka PG
 
23 kwietnia 2024 r. w Auli PG odbyła się - zorganizowana przez Bibliotekę PG - promocja książki Państwa prof. Aleksandra i Aleksandry Kołodziejczyków zatytułowanej "Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne, tom 2".
 
Wydarzenie przyciągnęło liczne grono uczestników, wśród których obecni byli m.in. prof. Mariusz Kaczmarek, Prorektor ds. kształcenia, Rektorzy PG poprzednich kadencji, prof. Piotr Stepnowski, Rektor UG, a także inni znamienici goście. Chętni mogli zakupić egzemplarz wraz z dedykacją, wpłacając datki do puszki z przeznaczeniem na wsparcie studenta PG, pana Filipa Cudnocha, który zmaga się z ciężką chorobą.
Publikację "Substancje groźne, niebezpieczne i pożyteczne, tom 2" można nabyć w e-sklepie PG. Szczegółowa relacja ze spotkania na stronie Biblioteki PG.

Komunikaty

Nabór w programie ESA Spark Funding Poland

Rusza program ESA Sparkling Fund
 
Po raz pierwszy w Polsce startuje trzyletni program ESA Spark Funding, w ramach którego będzie możliwe uzyskanie bezzwrotnego finansowania w wysokości 75.000 euro, na tworzenie i komercjalizację produktów i usług wykorzystujących technologie kosmiczne.
 
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) jest organizacją międzyrządową wspierającą rozwój badań i tworzenie technologii kosmicznych, które mogą być zastosowane w kosmosie oraz w użytku ziemskim. Polska jest członkiem ESA od 2012 roku. Wnioskodawca może ubiegać się o 75.000 euro bezzwrotnego wsparcia. Projekt należy zrealizować maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Nabór ma charakter ciągły, a terminy ewaluacji określane są na stronie internetowej Programu.  Szczegółowe informacje na stronie Centrum Transferu Technologii.