Współpraca nadmorskich uczelni. PG i Dokuz Eylül Üniversitesi podpisały umowę | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-05-20

Współpraca nadmorskich uczelni. PG i Dokuz Eylül Üniversitesi podpisały umowę

Podpisanie umowy
Umowę podpisali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. dr. Mahmut Ak, rektor Dokuz Eylül Üniversitesi.
Politechnika Gdańska zacieśnia więzy z innymi uczelniami. 8 maja 2024 r. prof. Krzysztof Wilde, rektor PG podpisał umowę ramową o współpracy z Dokuz Eylül Üniversitesi z tureckiego Izmiru. To istotny krok w dalszym rozwoju relacji między instytucjami oraz szansa na wymianę doświadczeń naukowych i edukacyjnych.

Podpisanie umowy miało miejsce w ramach oficjalnej delegacji, która odbyła się w dniach 8-9 maja 2024 roku. Do Izmiru udali się prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. Marek Dzida z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Sygnatariuszem ze strony Dokuz Eylül Üniversitesi był prof. dr. Mahmut Ak, rektor uczelni.

Podczas wydarzenia rektor Wilde przedstawił przegląd dotychczasowej współpracy obu uczelni, wyrażając przy tym otwartość na dalszą współpracę w ramach programu Erasmus+. Rektor PG zaprosił ponadto zainteresowane jednostki i personel do dyskusji nad przyszłymi edycjami konkursu na współpracę badawczą polsko-turecką. W drugiej części pierwszego dnia wizyty delegacja Politechniki Gdańskiej miała okazję odwiedzić odległy od centrum miasta kampus uniwersytecki.

W drugim dniu wizyty, delegacja odwiedziła Institute of Marine Science and Technology, gdzie miała miejsce prezentacja laboratoriów naukowych oraz statku badawczego. Następnie odbyło się spotkanie z kadrą naukową instytutu oraz przedstawicielami przemysłu, podczas którego omówiono kierunki współpracy naukowej i dydaktycznej między obiema uczelniami. Obie strony wyraziły zdeterminowanie do podejmowania wspólnych działań.

Ze strony tureckiej uczelni prof. Şükrü Beşiktepe (Oceanografia Fizyczna), zaproponował współpracę w obszarze odnawialnych źródeł energetyki morskiej i akustyki podwodnej, rekomendując przy tym organizację szkół letnich. Orhan Pehlivan, kierownik działu B+R w Sirena Marine, oświadczył, że jako partner przemysłowy są gotowi przeprowadzić wspólne projekty. Z kolei prof. Murat Gündüz zwrócił uwagę na wielodyscyplinarny charakter oceanografii i badań nad zanieczyszczeniami morskim oraz stwierdził, że współpraca w tym zakresie jest niezwykle ważna. Prof. Olgun Konur omówił korzyści zwiększenia wymiany polskich i tureckich  studentów oraz kadry w ramach program Erasmus+. Natomiast prof. Günay Çifçi (Geofizyka Morska) przedstawił zalety laboratorium geologii i geofizyki morskiej i zaproponował współpracę przy projekcie nowego statku badawczego dla tureckiego Uniwersytetu. Na zakończenie spotkania rektor Wilde podkreślił swoje zdeterminowanie do natychmiastowego rozpoczęcia współpracy obu uczelni. Prof. Gökdeniz Neşer stwierdził, że relacje z Politechniką Gdańską sięgają daleko wstecz, i w imieniu IMST podziękował rektorowi PG za wizytę w Izmirze.

Dokuz Eylül Üniversitesi został założony w 1982 roku. Uczelnia kształci ponad 63 tysiące studentów z całego kraju i niemal 2 tysiące studentów zagranicznych, łącznie ze 102 krajów całego świata. Została wybrana jako jedna z 20 pilotażowych uczelni przez Turkish Higher Education Council w 2018 roku, celem implementacji strategii internacjonalizacji. Dokuz Eylül Üniversitesi posiada m.in. 18 wydziałów obejmujących szeroki zakres dziedzin nauki, 10 szkół podyplomowych i instytutów, 49 centrów badawczych. W uczelni zatrudnionych jest ponad 3 tysiące pracowników naukowych, w tym licznych profesorów i adiunktów.