Dodatkowe 2 mln zł na działania PG w Sojuszu ENHANCE | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-10-11

Dodatkowe 2 mln zł na działania PG w Sojuszu ENHANCE

Dodatkowe 2 mln na działania PG w Sojuszu ENHANCE
Politechnika Gdańska otrzymała prawie 2 mln zł na realizację projektu w ramach programu „Wsparcie Uniwersytetów Europejskich” Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Jego celem jest wzmocnienie uczelni w międzynarodowym sojuszu uczelni technicznych – ENHANCE Alliance. Projekt potrwa trwa lata – do końca września 2026 roku. Koordynatorem działań będzie Centrum Współpracy Międzynarodowej.

„Wsparcie Uniwersytetów Europejskich” to nowy program NAWA finansowany z Unii Europejskiej, którego celem jest wsparcie uczelni w tworzeniu i utrzymaniu międzynarodowych partnerstw akademickich jako uzupełnienie do działań podejmowanych w programie Erasmus+ [więcej o programie można przeczytać tutaj].

Obecnie 32 polskie uczelnie wchodzą w skład 30 sojuszy i to właśnie do nich był skierowany nowy program NAWA. Fakt, że powstał taki program świadczy o tym, jak ważnym dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (które powołało NAWA do życia) jest wzmacnianie polskich uczelni w międzynarodowych sieciach współpracy.

PG jako członek Uniwersytetu Europejskiego

Przypomnijmy: w listopadzie 2022 roku PG przystąpiła do Sojuszu  ENHANCE zrzeszającego wysoko klasyfikowane w rankingach międzynarodowych uczelnie techniczne z Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Włoch, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii oraz Polski (poza PG do Sojuszu należy także Politechnika Warszawska). Wśród partnerów stowarzyszonych są również uczelnie w Ukrainie.

członkowie Sojuszu ENHANCE: Politechnika WarszawskaTechnische Universität Berlin (Niemcy)RWTH Aachen University (Niemcy)Universitat Politècnica de València (Hiszpania)Politecnico di Milano (Włochy)Norwegian University of Science and Technology (Norwegia)Chalmers University of Technology (Szwecja)Delft University of Technology (Holandia)ETH Zurich (Szwajcaria)

W lipcu 2023 roku Sojusz ENHANCE otrzymał 14,4 mln euro na realizację projektu „ENHANCE+” będącego kontynuacją i jednocześnie rozszerzeniem dotychczasowych działań [więcej o tym można przeczytać tutaj].

Gdańsk i Warszawa z dofinansowaniem

Do pierwszej edycji programu NAWA „Wsparcie Uniwersytetów Europejskich” łącznie złożono 31 wniosków do oceny merytorycznej przeszło 27, spośród których do finansowania zostało zakwalifikowanych 19 projektów, w tym również projekt partnera PG w Sojuszu ENHANCE - Politechniki Warszawskiej.

- Wspólnie z Politechniką Warszawską konsultowaliśmy nasze projekty, tak były komplementarne i aby maksymalnie efektywnie wykorzystać dofinansowanie. Przykład Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej to jeden z zaledwie dwóch w Polsce, w którym dwie uczelnie są członkami tego samego sojuszu, tym bardziej musieliśmy więc dobrze przemyśleć nasze działania. Należy również podkreślić, że Projekt był konsultowany z zespołem ENHANCE na PG. – mówi Anna Modrzejewska, Kierownik Centrum Współpracy Międzynarodowej i Core Office ENHANCE na PG.

PG jeszcze silniejsza w ENHANCE

Głównym celem Projektu „Wzmocnienie potencjału Politechniki Gdańskiej w Sojuszu ENHANCE” jest umiędzynarodowienie uczelni poprzez realizację działań synergicznych i komplementarnych do inicjatyw dotychczas podejmowanych przez ENHANCE.

- Od samego początku jesteśmy aktywnym członkiem Sojuszu. Rektor PG, prof. Krzysztof Wilde pełni funkcję współprzewodniczącego Zarządu Sojuszu. Zaznaczyliśmy również mocno naszą obecność przy tworzeniu projektu ENHANCE+, na który Sojusz otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w lipcu ubiegłego roku. Politechnika Gdańska jest w nim odpowiedzialna za ważne zadanie związane z rozwojem zawodowym pracowników. Pozyskanie z NAWA finansowania na realizację Projektu oznacza, że będziemy mieć jeszcze większy wkład w działania ENHANCE. Przy czym chodzi nie tylko o dodatkowe środki, ale również fakt, że pokazaliśmy, jak strategicznie ważne jest dla nas partnerstwo w Sojuszu - dodaje Anna Modrzejewska.

Profesjonalizacja działań ENHANCE

W ramach Projektu „Wzmocnienie potencjału Politechniki Gdańskiej w Sojuszu ENHANCE" zrealizowane zostaną następujące działania:

• trzymiesięczne wyjazdy/przyjazdy studentów i doktorantów na praktyki lub badania naukowe na/z uczelni partnerskich Sojuszu ENHANCE;
  • rozwój działań Sojuszu ENHANCE w obszarze rozwoju zawodowego pracowników;
  • rozwój działań Sojuszu ENHANCE w obszarze zrównoważonego rozwoju;
  • spotkania członków poszczególnych zespołów działających w Sojuszu ENHANCE, w tym odpowiedzialnych za: kwestie IDE (Inclusion, Diversity, Equity), komunikację i współpracę naukową;
  • spotkania przedstawicieli Komitetu Sterującego, Biura Operacyjnego i koordynatorów uczelnianych odpowiedzialnych za zarządzanie działaniami Sojuszu ENHANCE;
  • szkoła letnia dla studentów na Politechnice Gdańskiej;
  • rozwój Certificate in Higher Education Teaching Programme oraz Certificate International for Employees.

Z działań zaplanowanych w Projekcie będą mogli skorzystać pracownicy bezpośrednio zaangażowani w działania na rzecz Sojuszu, jak i pozostali pracownicy administracyjni, naukowi i dydaktyczni oraz doktoranci i studenci.

Więcej informacji o Projekcie można znaleźć na stronie: www.pg.edu.pl/international/WsparcieUniwersytetówEuropejskich

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu mailowego pod adresem enhance@pg.edu.pl

Informacje o innych projektach realizowanych przez CWM można znaleźć na stronie internetowej: https://pg.edu.pl/international/umiedzynarodowienie/projekty