Świętujemy Erasmus Days | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-10-20

Świętujemy Erasmus Days

Na zdjęciu widać dwójkę studentów
Już po raz piąty w całej Europie będziemy świętować Erasmus Days (14-16 października). Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej we współpracy z Erasmus Student Network Gdańsk przygotował z tej okazji działania w mediach społecznościowych z udziałem studentów z Polski i z zagranicy.

W 2020 roku w ramach obchodów Erasmus Days w 84 krajach odbyło się ponad 5000 wydarzeń - webinarów, wystaw, koncertów, dni otwartych i innych spotkań. Do tegorocznej edycji wydarzenia już zgłoszono ponad 3900 eventów organizowanych przez uczelnie wyższe, szkoły średnie i podstawowe oraz pozostałych beneficjentów programu Erasmus+ z całej Europy. Celem Erasmus Days jest promocja efektów programu i jego wpływu na rozwój edukacji i szkolnictwa wyższego w krajach UE oraz państwach partnerskich.

- Politechnika Gdańska uczestniczy w programie Erasmus, obecnie Erasmus+, od 1998 roku. W tym czasie z możliwości zagranicznych wyjazdów i przyjazdów na studia, praktyki czy szkolenia skorzystało kilka tysięcy studentów i pracowników Politechniki Gdańskiej oraz naszych, ponad 600 uczelni partnerskich. Program Erasmus+ to jednak nie tylko mobilności międzynarodowe, ale też choćby bezpłatne kursy języka angielskiego dla pracowników uczelni prowadzone przez Centrum Języków Obcych oraz działalność Erasmus Student Network Gdańsk, które wspiera studentów Erasmusowych na PG – mówi Maria Doerffer, Koordynator Uczelniany Programu Erasmus+.

Mimo niepewnej sytuacji epidemicznej, w ostatnim kwartale 2021 roku chęć wyjazdu w ramach programu Erasmus+ zadeklarowało jak dotąd 17 pracowników PG - to sukces mając na uwadze, że w ubiegłym roku o tej porze podobnych wyjazdów w ogóle nie odnotowano. Coraz więcej jest też mobilności studenckich – w semestrze zimowym 118 studentów Politechniki Gdańskiej wyjechało na zagraniczne studia i praktyki. Politechnika Gdańska przyjęła też w tym roku akademickim ponad 230 studentów Erasmusowych m.in. z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Niemczech, Francji, Słowenii czy Turcji.

Zobacz spot promujący tegoroczną edycję Erasmus Days

Studenci o Erasmus+

W ramach Erasmus Days Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej we współpracy z Erasmus Student Network Gdańsk przygotowuje cykl materiałów foto i video z udziałem studentów, które zostaną opublikowane w mediach społecznościowych. Polscy studenci, którzy skorzystali z programu Erasmus+ podzielą się swoimi doświadczeniami ze studiowania za granicą w okresie pandemii, podpowiedzą, czym się kierować wybierając uczelnię oraz opowiedzą… o swoich kulinarnych zaskoczeniach w trakcie pobytu Erasmusowego. Z kolei obcokrajowcy, którzy studiują na Politechnice Gdańskiej w ramach programu Erasmus+, opowiedzą o swoich krajach, szczególnie o tym, co może najbardziej interesować studentów planujących wyjazd na zagraniczne studia – życiu studenckim, kosztach utrzymania i o tym, co warto zwiedzić (a o czym nie przeczyta się w oficjalnych przewodnikach). W promocji wydarzenia DMWA i ESN Gdańsk wesprą Dział Promocji oraz Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej.

Zachęcamy do śledzenia w dniach 14-15 października mediów społecznościowych (Facebooka oraz Instagrama) Politechniki Gdańskiej, DMWA, ESN Gdańsk oraz SSPG.

Oficjalna strona obchodów Erasmus Days: https://www.erasmusdays.eu/