Numer 6/2024

Aktualności SAPG

Dzień Absolwenta. Mury naszej Alma Mater ponownie gościły wiele pokoleń absolwentów .

rodzina PG

Zdjęcie Rodziny Politechnicznej. Fot. Krzysztof Krzempek/Pollitechnika Gdańska
 
22 czerwca 2024 w Dniu Absolwenta setki absolwentów odwiedziło naszą Uczelnię, uczestnicząc w spotkaniach wydziałowych, a następnie w głównej uroczystości  w Auli PG. Każdy wydział przygotował swój indywidualny program dla byłych studentów, w tym spotkania z dziekanami, zwiedzanie laboratoriów, wykłady okolicznościowe i konkursy. W południe wszyscy spotkali się w Gmachu Głównym na centralnej uroczystości i spotkaniu z władzami naszej Alma Mater. Gości powitał prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Serdeczne słowa do zebranych skierował także dr Jerzy Świniański, przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej.
 
Podczas uroczystości, po raz pierwszy w historii uczelni został wręczony tytuł Honorowego Profesora Politechniki Gdańskiej. Decyzją Senatu Politechniki Gdańskiej otrzymał go  prof. Zenon Jan Pudlowski, wybitny naukowiec, wspierający swoją wiedzą i autorytetem działania wielu uczelni na całym świecie. Zainteresowania laureata koncentrują się na poprawie jakości oraz metod nauczania inżynierów. Profesor Zenon Pudlowski odegrał znaczącą rolę w podnoszeniu poziomu badań i edukacji na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
W drugiej części uroczystości prof. Mirosław Wołoszyn, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki zaprezentował wydane właśnie pamiętniki autorstwa prof. Aleksandra Potyrały. To jeden z najbardziej zasłużonych naukowców Politechniki Gdańskiej, który w 1945 organizował Wydział Budowy Okrętów PG. Pamiętniki zostały wydane w 60. rocznicę jego śmierci.
W kolejnej części uroczystości około 400 osób, 50 lat po ukończeniu studiów otrzymało pamiątkowe medale Politechniki Gdańskiej jako „wyraz uznania za wieloletnią działalność zawodową i społeczną na chwałę naszej Alma Mater”.
Wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli następnie na plac przed Gmachem Głównym, gdzie w strugach deszczu odważni ustawili się do wspólnego zdjęcia. Pogoda nie dopisała, a parasole można było złożyć jedynie na parę chwil, ale niezależnie od tych przeciwności, pamiątkowa fotografia została wykonana.
Kulminacyjnym punktem dnia i całego święta uczelni był Jubileuszowy Koncert Plenerowy, który przyciągnął tłumy słuchaczy. Na scenie pojawiło się niemal 300 artystów. Artyści, pod batutą prof. Mariusza Mroza wykonali kantatę Carmina Burana.Utwór skomponował w 1937 r. niemiecki kompozytor Carl Orff. Wystąpiły połączone chóry Politechniki Gdańskiej, Poznańskiej i Warszawskiej oraz chóry dziecięce z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego i Opery Bałtyckiej oraz muzycy powiększonej o rozbudowaną sekcję instrumentów perkusyjnych i dwa fortepiany orkiestry Opery Bałtyckiej. 
Szczegółowa relacja oraz galeria zdjęć w Aktualnościach PG.

Dzień Absolwenta - Koncert z Bazuną i Gitarą

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, skrzypce, gitara i akordeon

Zespół FIFY 60. Fot. Janina Woszczyńska

W ramach Dnia Absolwenta w klubie Kwadratowa odbył się koncert Z BAZUNĄ I GITARĄ, w którym zaprezentowano koloryt pięciu dekad studenckiego turystycznego śpiewania, od  czasu gdy zaistniało na scenie. Zabrzmiały piosenki z dawnych lat jak i współczesne.

Szczególną wartością stały się aktualne adaptacje dawnych pieśni studenckiego szlaku. Politechniczne popołudnie z piosenką ukazało również niesłabnący potencjał piosenki, mnogość jej środków wyrazu. Nurt ten wciąż się rozwija, w ośrodkach w całej Polsce, w wielu muzycznych kierunkach i odcieniach. Dokonania śpiewającego kręgu publikowane są na radiowej antenie radiodanielka.pl     w audycjach poświęconych piosence. Liczni zgromadzeni w klubie słuchacze włączyli się aktywnie w śpiewanie dawnych turystycznych przebojów. Koncert ciekawie prowadził kol. Marek Skowronek prezentując Wykonawców z wdziękiem i dużą wiedzą.

III Turniej Golfa o Puchar Rektora PG i Akademia Golfa

puchary
Puchary rektora PG dla zwycięzców w III Turnieju Golfa. Fot. Tokary Golf Club
 
W ramach obchodów 120 Politechniki Gdańskiej, w sobotę, 8 czerwca 2024 roku odbyła się kolejna, już 3 edycja Turnieju Golfa o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej. Równocześnie z Turniejem, dzięki wsparciu z Santander Universidades została również zorganizowana Akademia Golfa dla wszystkich chętnych, którzy chcieli poczuć atmosferę tego pięknego sportu. którego Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Absolwentów PG. 
 
Na pięknym polu golfowym w Tokarach k. Gdańska rywalizowało 86 zawodników. W tym roku reprezentacja zawodników związanych z Politechniką Gdańską była zdecydowanie większa, niż w dwóch pierwszych edycjach, stąd organizatorzy zdecydowali się na stworzenie osobnych kategorii dla Absolwentów, Studentów oraz Pracowników/Wykładowców.
W kategorii Mistrz Politechniki - Student zwyciężyła Agnieszka Ścisk, na drugim miejscu Artur Żygadłowski, a na trzecim - Damian Damięcki. W kategorii Mistrz Politechniki - Absolwent zwyciężył Kamil Juszczyński, absolwent Wydziału ETI. Na kolejnych miejscach w tej klasyfikacji uplasowali się Janusz Boniecki i Marian Kempa (obaj absolwenci Budowy Maszyn).  W kategorii Mistrz Politechniki - Pracownik/Wykładowca zwyciężyła mgr Agnieszka Wróblewska (wykładowca na studiach podyplomowych WZiE), na drugim miejscu uplasował się dr Jakub Golik (również WZiE).
W kategoriach Politechnicznych oraz w kategorii głównej męskiej nagrody wręczał osobiście Rektor PG prof. Krzysztof Wilde. Dziękujemy JM Rektorowi PG za patronat i ufundowanie pucharów, Santanderowi za wsparcie Akademii, klubowi Tokary Golf Club oraz wszystkim sponsorom za wsparcie organizacyjne i finansowe, zdaniem uczestników bardzo udanej imprezy sportowej. Wyniki pozostałych czerech golfowych kategorii oraz galeria zdjęć znajdują się na stronie Tokary Golf Club oraz na stronie SAPG. Cieszymy się, że Turniej Golfa o Puchar Rektora PG na stałe zagościł w kalendarzu imprez sportowych naszej Uczelni. Szczególne podziękowania należą się kol. Jerzemu Kolczyńskiemu, który działając aktywnie w naszym Stowarzyszeniu po raz kolejny zorganizował wspaniałe zawody sportowe.

Zapraszamy na 52. Bazunę w Owidzu !

Jubileuszowy Piknik Koła Studentów Techniki Okrętowej KORAB

Jubileusz 100-lecia istnienia KSTO Korab
W sobotę 1 czerwca 2024 odbył się Jubileuszowy Piknik Koła Studentów Techniki Okrętowej Korab. Związek Studentów Polaków Techniki Okrętowej „Korab” było pierwszym polskim kołem naukowym założonym w lipcu 1924 roku przez grupę polskich studentów przedwojennej politechniki w Wolnym Mieście Gdańsku. Tradycja „Koraba” odrodziła się po wojnie, jako Koło Studentów Techniki Okrętowej Politechniki Gdańskiej Korab.
 
Głównym celem założycieli było zapewnienie sobie odpowiednich warunków do nauki, aby w przyszłości móc rozwijać przemysł stoczniowy w Polsce, która po 123 latach odzyskała dostęp do morza. Przez minione sto lat KORAB przeszedł wiele zmian, zarówno w zakresie działalności, jak i w warunkach, w jakich pracują jego członkowie. Obecnie studenci mogą realizować projekty o nieograniczonej różnorodności, korzystając z możliwości, o których poprzednie pokolenia mogły jedynie marzyć. Na jubileuszowym pikniku można było podziwiać dokonania członków KORABIA, takie jak rowery wodne, wodoloty solarne, rowery podwodne oraz zdalnie sterowane jachty. Absolwentkom i absolwentom, wszystkim zrzeszonym w KSTO KORAB gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Galeria zdjęć oraz wiecej informacji na stronie WIMiO.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Uroczysta Gala Jubileuszu 120–lecia PG

gala
Fot. Bartosz Bańka/PG  
 
Ambasadorzy PG to osoby, które w różny sposób wspierają naszą Uczelnię i przyczyniają się do jej ciągłego rozwoju. Tym zaszczytnym tytułem uhonorowano 69 osób, przyznając im statuetki i pamiątkowe medale podczas uroczystej Gali Jubileuszu 120-lecia powstania Politechniki Gdańskiej, która odbyła się 21 czerwca 2024 w budynku Olivia Star.  
 
Uroczystości rozpoczęły się od powitania gości przez prof. Krzysztofa Wildego, rektora PG. JM Rektor przedstawił zgromadzonym zarys historii Politechniki Gdańskiej na przestrzeni 120 lat, zaznaczając jakim przełomowym momentem dla uczelni i środowiska akademickiego było wejście Polski do Unii Europejskiej i jak bardzo wsparcie unijne przyczyniło się do rozwoju PG. Zaprezentował najnowsze osiągnięcia PG w wielu dziedzinach nauki, wzrost pozycji w rankingach międzynarodowych i ogólnopolskich oraz to, jak przez ostatnie dwadzieścia lat, dzięki wielu inwestycjom, zmienił się politechniczny kampus. JM Rektor przedstawił gościom dalsze plany związane z całkowitą rewitalizacji  przestrzeni frontowej  kampusu PG od ulicy Narutowicza, wzdłuż ulicy Brackiej i aż po ulicę Siedlicką. Druga część Gali poświęcona była wręczeniu statuetek i medali osobom, które otrzymały tytuł Ambasadora Politechniki Gdańskiej. Wręczone zostały statuetki alegorii nauki oraz specjalne statuetki okolicznościowe z muszlą. 
Szczegóły uroczystości wraz z listą Ambasadorów PG  w Aktualnościach PG.

Rektor mianował prorektorów na kadencję 2024-2028

Na zdj. od lewej: prof. Dariusz Mikielewicz, prof. Mariusz Kaczmarek, prof. Barbara Wikieł, rektor prof. Krzysztof Wilde, prof. Justyna Kucińska-Lipka, prof. Janusz Nieznański.
Na zdj. od lewej: prof. Dariusz Mikielewicz, prof. Mariusz Kaczmarek, prof. Barbara Wikieł, rektor prof. Krzysztof Wilde, prof. Justyna Kucińska-Lipka, prof. Janusz Nieznański.
Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
 
Prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej wręczył akty powołań prorektorkom i prorektorom na kadencję 2024-2028. Pięcioro prorektorów-elektów formalnie stanowiska obejmie 1 września 2024 roku.
Prorektorzy w kadencji 2024-2028
Szczegóły w Aktualnościach PG.

Dziekani Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024-2028

Dziekani z rektorem PG

Od lewej: prof. Małgorzata Gawrycka - WZiE, prof. Ewa Wojciechowska - WILiŚ, prof. Jacek Gębicki - WCh, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Paweł Możejko - WFTiMS,  prof. Jakub Szczepański - WA, prof. Mariusz Deja - WIMiO, prof. Jacek Szczepański - WETI, prof. Wirosław Wołoszyn - WEiA.

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG mianował dziekanów na kadencję 2024-2028. Uroczystość wręczenia powołań odbyła się 5 czerwca w Sali Senatu. Dziekani-elekci odebrali nominacje, natomiast formalnie stanowiska obejmą od 1 września 2024 r. Dziekani w kadencji 2024-2028:

Szczegółowe informacje w Aktualnościach PG.

Prace badawcze, konferencje naukowe

Kraken wśród najszybszych komputerów świata

Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
 
Uruchomiony w minionym roku superkomputer Kraken Politechniki Gdańskiej znalazł się na prestiżowej liście 500 najszybszych maszyn na świecie. Jednostka znajduje się w serwerowniach Centrum Kompetencji STOS PG, a jej zasoby sieciowe i obliczeniowe pozwalają naukowcom prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje.
 
Lista TOP500 to przygotowywane przez zespół niemieckich naukowców zestawienie najszybszych komputerów na świecie. Ranking przedstawiany jest dwa razy w roku i właśnie opublikowane zostało jego najnowsze wydanie. Kraken – super komputer Politechniki Gdańskiej – uplasował się na 154. miejscu rankingu. Kraken ukryty jest pod ziemią i łączy siedem wyspecjalizowanych serwerowni. Może on działać zarówno w pojedynkę, jak również – w zależności od bieżących potrzeb – jako zespół superkomputerów. Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Studenci PG zdobyli złoto w 45. Finale Światowym Odysei Umysłu w USA

studenci
Finał Odysei Umysłów na Iowa State University i zwycięska drużyna Politechniki Gdańskiej. Fot. mat. pryw. 
 
Drużyna studentów z Wydziału Architektury w składzie: Patryk Karpiński, Zuzanna Kośnik, Aleksander Kulewski, Iga Kęsicka oraz Łukasz Krasucki zdobyła złoty medal w 45. Finale Światowym Odysei Umysłu w USA w problemie zatytułowanym „Struktura z Kosmosu” w IV grupie wiekowej. Trenerem grupy była Agnieszka Armatyńska z Działu Kształcenia.
 
W Finałach Światowych na Iowa State University w dniach 21-26.05.2024 wzięło udział ponad 700 drużyn z całego świata w tym 32 drużyny z Polski. Polacy wrócili do kraju z 10 medalami (4 złote, 4 srebrne, 2 brązowe) i właśnie jeden z nich - złoty medal - zdobyła drużyna PG. Projekt każdej drużyny jest oceniany kompleksowo, liczy się tu wiele kryteriów, m.in.: kreatywność i skuteczność rozwiązań, sposób podejścia do wymogów zadania, prezentacja na scenie, scenariusz występu i wiele innych.  Niecodzienność rozwiązania opierała się na zaadaptowaniu w przedstawienie wieloznaczności wyrazu gwiazda. Gratulujemy naszej drużynie i jej trenerce zwycięstwa w tak prestiżowym konkursie !
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Rybitwa i Zimorodek. Autonomiczne pojazdy nawodne naszych studentów.

pojazd wodny
 ASV Rybitwa.  Fot. mat. SimLE
 
SeaSentiel to program, w którym studenci koła naukowego SimLE kształcą się w dziedzinie pojazdów autonomicznych poprzez proces projektowania i budowy Autonomicznych Pojazdów Nawodnych (ASV) z zamiarem stworzenia w pełni autonomicznej, niezawodnej, modułowej platformy o dalekim zasięgu.
 
Zespół programu składa się z 37 osób, studentów z Wydziałów Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, Elektrotechniki i Automatyki oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. W lutym tego roku w Sarasocie na Florydzie, zespół wziął udział w konkursie autonomicznych pojazdów nawodnych RoboBoat 2024. Reprezentanci naszej uczelni pokazywali skonstruowany przez siebie pojazd o nazwie ASV Rybitwa i zajęli 7 miejsce poprawiając swój wynik z RoboBoat 2023.  W chwili obecnej trwają prace nad projektem nowego pojazdu - ASV Zimorodek. ASV Rybitwa służy natomiast jako platforma testowa, na której studenci mogą sprawdzać swoje oprogramowanie. Pierwsze wodowanie Zimorodka przewidziane jest pod koniec 2024 roku.
Szczegóły  w Aktualnościach PG.

Współpraca

Ponad 310 tys. odtworzeń. Naukowcy PG gościli w Radiu Naukowym

Pięć audycji z naukowcami Politechniki Gdańskiej, pięć różnych, ciekawych zagadnień i przeszło 310 tysięcy odtworzeń w najpopularniejszych serwisach streamingowych. To efekt współpracy PG z Radiem Naukowym – najpopularniejszą stacją radiową na YouTube specjalizującą się wyłącznie w popularyzowaniu nauki.
 
Smart cities, naukowe podejście do ścieków, diamentowe półprzewodniki, ekonomia konsumpcji czy… superkomputer Kraken. To tematy, które poruszane były podczas rozmów z naukowcami Politechniki Gdańskiej na przestrzeni pięcioodcinkowego cyklu w ramach współpracy z Radiem Naukowym. Sumarycznie audycje z udziałem naukowców Politechniki Gdańskiej otworzono 310 tysięcy razy. Największą popularnością cieszył się odcinek w którym prof. Krzysztof Zięba z Wydziału Zarządzania i Ekonomii opowiadało ekonomii konsumpcji. Na wszystkich platformach odcinek ten odtworzono aż 83 860 razy.
Więcej informacji i linki do audycji w Aktualnościach PG.

W drodze po komputer kwantowy dla Gdańska. Porozumienie PG z IQM Quantum Computers

dwóch panów
Mikko Välimäki, prezes zarządu IQM Quantum Computers oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Bartosz Bańka/PG
 
Politechnika Gdańska chce, by Gdańsk stał się jednym z nielicznych ośrodków akademickich w Europie wyposażonych w komputer kwantowy. Uczelnia podpisała w tym celu memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie komputerów kwantowych.
 
Komputer kwantowy, w połączeniu z ogromną mocą obliczeniową  superkomputera „Krakena”, może dać gdańskiemu środowisku naukowemu wielkie możliwości rozwoju. Zbudowanie na Pomorzu takiego komputera będzie świetną płaszczyzną do współpracy naukowców Politechniki Gdańskiej z liderami światowego rynku nowoczesnych technologii. Nasza uczelnia zajęłaby wysoką pozycję na mapie europejskich ośrodków akademickich używających najnowocześniejszych technologii i aktywnie wspierających ich rozwój. Z kolei dla fińskiego IQM umowa z PG jest kontynuacją strategii ekspansji koncernu na rynkach międzynarodowych. Firma IQM obecnie koncentruje się na wprowadzeniu na rynek rozwiązań kwantowych dla przedsiębiorstw, instytucji badawczych i środowisk akademickich. W przypadku umowy z PG efektem wspólnej pracy obydwu podmiotów ma być m.in. opracowanie nowatorskich, spersonalizowanych rozwiązań w medycynie, kryptografii i sztucznej inteligencji.
Więcej szczegółów w Aktualnościach PG.

Wydarzenia, spotkania, koncerty

„Accelerating Science” – 70-lecie CERN. Wystawa multimedialna na PG.

zdjęcie wnętrza wystawy

Zlokalizowany pod Genewą CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych – to największy ośrodek badawczy fizyki cząstek na świecie, który w tym roku obchodzi 70-lecie powstania. Założony w 1954 roku CERN szybko stał się światowym liderem w dziedzinie badań podstawowych i wzorcem współpracy międzynarodowej.

Obecnie CERN łączy naukowców ponad 100 narodowości, w tym Polaków. W 2021 roku, obchodziliśmy 30-lecie pełnego członkostwa Polski w CERN.  Z okazji tych dwóch okrągłych rocznic na Politechnice Gdańskiej będziemy gościć wyjątkową wystawę „Accelerating Science”, która w całości poświęcona  jest laboratorium CERN. Na wystawie można będzie zobaczyć strefę Big Bang, opowiadającą o historii wszechświata, strefę cząstek, w której pokazana została budowa materii i jej najmniejsze elementy, których odkrycie i zbadanie możliwe było dzięki największym na świecie eksperymentom przeprowadzonym w największym na świecie laboratorium. W gabinecie fizyki teoretycznej można dowiedzieć się co to jest antymateria, poznać tajemnicę ciemnej materii, czy zrozumieć czym jest grawitacja. Wystawa przenosi odwiedzających w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych i niezwykle wysokich energii. Na wystawie wykorzystano animacje, filmy wideo i media interaktywne, aby zainspirować i zachwycić cudami nauki i technologii. Wystawa prezentowana będzie w dniach od 22 lipca do 23 sierpnia 2024 tylko w dni robocze w godzinach 10:00-15:00 na Dziedzińcu im. Daniela Gabriela Fahrenheita Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Wstęp jest wolny.

Więcej informacji na stronie WFTiMS.

Książka na wakacje 2024

Książka na wakacje - Pokaż, jak Twoja książka spędza lato!

Biblioteka PG zaprasza do wypożyczania publikacji naukowych, popularnonaukowych, beletrystyki, a także do udziału w fotograficznej zabawie konkursowej pn. "Książka na wakacje. Pokaż, jak Twoja książka spędza lato!".

Zabawa zaczęła się 10 czerwca i potrwa do 11 października br. i skierowana jest do wszystkich członków społeczności akademickiej.

Szczegóły konkursu na stronie Biblioteki PG.

Sport

Politechnika Gdańska po raz piąty Akademickim Mistrzem Polski.

PG mistrzem AMP
W Akademickich Mistrzostwach Polski udział wzięły 124 uczelnie wyższe z całej Polski. Rywalizowano w 47 dyscyplinach. Po wyrównanej walce nasza uczelnia po raz piąty z rzędu wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Dodatkowo PG uplasowała się na wysokim, trzecim miejscu w klasyfikacji medalowej.
 
Po zmianach regulaminowych, do klasyfikacji generalnej liczyło się jedynie 30 najlepszych rezultatów. To dodatkowo zmotywowało trenerów i studentów naszej uczelni, która kolejny rok z rzędu wystartowała we wszystkich dyscyplinach. Podobnym osiągnięciem może wykazać się jedynie Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Górniczo–Hutnicza. Mimo wyrównanej walki, Politechnika Gdańska ponownie wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski, jednocześnie zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji Uczelni Technicznych oraz trzecie w klasyfikacji medalowej. Gratulujemy  i czekamy na ponowne zwycięstwo w roku 2025 !
Szczegóły w Aktualnościach PG.