Pudlowski Zenon Jan | Politechnika Gdańska

Treść strony

Pudlowski Zenon Jan

Honorowy Profesor Politechniki Gdańskiej (2024). 
Dyrektor organizacji World Institute for Engineering and Technology Education z siedzibą w Melbourne (Australia) oraz profesor wizytujący Słowackiego Uniwersytetu Technologicznego w Bratysławie (Słowacja). Wybitny specjalista skupiony na działaniach skierowanych na poprawę jakości i metod nauczania inżynierów w Polsce, Europie i na świecie. Przyczynił się i nadal przyczynia do podnoszenia poziomu badań i edukacji na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz w wielu uczelniach Europy, Azji, Australii i Afryki.

Zenon Jan Pudlowski (Pudłowski) urodził się 23 maja 1943 roku w Pruchniku. Jest absolwentem Technikum Łączności im. Obrońców Poczty Gdańskiej w Krakowie (19571962). W 1962 roku rozpoczął studia dzienne na Wydziale Elektrotechniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którą ukończył w 1968 roku otrzymując tytuł magistra inżyniera w specjalności elektrotechnika. W roku 1979 uzyskał tytuł doktora na Wydziale Filozoficzno-Historycznym (pedagogika) Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W latach 1969–1976 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Technologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W latach 1976–1979 był pracownikiem naukowym Instytutu Kształcenia Zawodowego w Warszawie, Oddział w Krakowie, a od 1979 do 1981 adiunktem w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W grudniu 1980 roku wyjechał do Wiednia, następnie w marcu 1981 do Sydney w Australii, a obecnie mieszka w Melbourne. W latach 1981–1993 pracował na Oddziale Elektrycznym Wydziału Inżynierii, Uniwersytetu Sydneyskiego w Australii.

W 1992 roku odegrał kluczową rolę w utworzeniu Międzynarodowego Wydziału Inżynierii Politechniki Łódzkiej, którego był dziekanem założycielem (1992–95) i profesorem (zaocznie) (1992–1999). Został także mianowany honorowym dziekanem Wydziału Inżynierii na Narodowym Uniwersytecie Technicznym w Doniecku na Ukrainie (1995).

W latach 1994–2009 był profesorem nadzwyczajnym, profesorem i dyrektorem Międzynarodowego Centrum Edukacji Inżynierskiej UNESCO (UICEE) na Wydziale Inżynierii Uniwersytetu Monash w Clayton, Melbourne, Australia, a w latach 1994–1998 prodziekanem (edukacja inżynierska) Wydziału Inżynierii. W swojej pracy zawodowej pełnił szereg honorowych funkcji profesorskich w takich uczelniach jak Aalborg Uniwersity w Danii (2002-2007), na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Monash (2009–2014) czy też w College of Engineering and Engineering Technology w Northern Illinois University w DeKalb, Illinois, USA (2013–2016).

Zainteresowania naukowe Zenona J. Pudlowskiego obejmują analizę obwodów, maszyny i aparaturę elektryczną, wdrażanie technologii komputerowej w elektrotechnice, inżynierię oprogramowania, metodologię edukacji inżynierskiej i szkolenia przemysłowego, psychologię i pomiary edukacyjne, a także ludzkie aspekty komunikacji w inżynierii. Dotychczasowe osiągnięcia zostały opublikowane w książkach i podręcznikach oraz w ponad 350 artykułach naukowych, w recenzowanych czasopismach i materiałach konferencyjnych.

Profesor Zenon J. Pudlowski jest członkiem Światowej Fundacji Innowacji (WIF) w Wielkiej Brytanii, a do 2012 roku był członkiem Institution of Engineers w Australii. Jest członkiem rad redakcyjnych uznanych czasopism: International Journal of Engineering Education, International Journal of Technology and Engineering Education oraz Botswana Journal of Technology. Jest założycielem Australasian Association for Engineering Education (AAEE), gdzie był pierwszym wiceprezesem i dyrektorem wykonawczym oraz  Australasian Journal of Engineering Aducation (AJEE), gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego (1989–1997).

Obecnie jest redaktorem naczelnym czasopism naukowych: Global Journal of Engineering Education (GJEE) oraz World Transactions on Engineering and Technology Education (WTE&TE). Był członkiem kolegiów redakcyjnych: International Journal of Electrical Engineering Education (1993–2005) i European Journal of Engineering Education (1993–2005). Był założycielem Międzynarodowej Grupy Współpracy ds. Edukacji Inżynierskiej (ILG-EE), jej sekretarzem w latach 1989–2006, a w latach 2006–2008 jej przewodniczącym.

W latach 1992–2000 był członkiem Międzynarodowego Komitetu ds. Edukacji Inżynierskiej UNESCO (ICEE). Przewodniczył i organizował wiele międzynarodowych konferencji i spotkań. Na przykład, był akademickim organizatorem drugiej Światowej Konferencji Edukacji Inżynierskiej i generalnym przewodniczącym Kongresów Wschód-Zachód na temat edukacji inżynierskiej. Był dyrektorem generalnym Międzynarodowego Kongresu Dziekanów Inżynierii i Liderów Przemysłu UNESCO w 1995 roku oraz dyrektorem generalnym Światowego Kongresu Edukacji Inżynierskiej.

Za działalność naukową i organizacyjną został wyróżniony wieloma odznaczeniami i tytułami. Otrzymał inauguracyjny medal AAEE za wybitne zasługi dla edukacji inżynierskiej (Australazja) (1991) oraz został odznaczony Orderem Egipskiego Syndykatu Inżynierów za „wkład w rozwój edukacji inżynierskiej na poziomie krajowym i międzynarodowym” (1994).

Został wyróżniony godnością i tytułem doktora honoris causa kilku uniwersytetów. W 1996 roku Donieckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Doniecku na Ukrainie, w uznaniu wkładu w międzynarodową edukację inżynierską, w 1998 roku w Glasgow Caledonian University w Glasgow, w Szkocji, w dziedzinie technologii, a w 2008 roku w Kingston University w Londynie w Anglii, w dziedzinie inżynierii. W 1997 roku został wybrany na członka Ukraińskiej Akademii Nauk Inżynieryjnych. W 2002 roku otrzymał tytuł profesora honorowego Politechniki w Tomsku w Rosji. Jest wymieniony w 14 encyklopediach Kto jest kim, w tym w wydawnictwie Marquis Who’s Who. W 2009 roku został mianowany wiceprzewodniczącym rady gubernatorów Akademii Nauki i Technologii Wspólnoty Narodów ds. Badań Naukowych (C-STAR) z siedzibą w Chennai w Indiach.

Profesor Zenon J. Pudlowski posiada zasługi dla uczelni regionu Morza Bałtyckiego. Stworzył koncepcję i zorganizował pod egidą UNESCO International Centre for Engineering Education UICEE kilka serii seminariów, które odbywały się cyklicznie w latach 19972007. Jeden z cykli tych spotkań, organizowany przez wiele lat funkcjonował pod nazwą Baltic Region Seminar on Engineering Education (BRS-EE), a seminarium to dwukrotnie zorganizowano w Gdyni (2001 i 2005).

Działalności Profesora Pudlowskiego przyświeca także misja promowania uczelni z Polski, w tym dokonań polskich naukowców i dydaktyków. Działania Profesora skierowane są na wzmocnienie badań i jakości edukacji w Politechnice Gdańskiej, w szczególności na Wydziale Architektury współpracującym ściśle od 2018 roku z World Institute for Engineering and Technology Education w siedzibą w Melbourne. Zenon J. Pudlowski przeprowadził szereg seminariów dotyczących metod prowadzenia badań, dokumentowania rezultatów i ich rozpowszechniania w publikacjach naukowych. Nie do przecenienia są także inicjatywy Profesora służące promowaniu imienia Politechniki Gdańskiej w świecie. Organizowane przez WIETE cykliczne konferencje w Europie, np. w Atenach, Bratysławie, Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie – wszystkie współafiliowane przez Politechnikę Gdańską, przyciągają licznych gości z Europy i świata, a tym samym przyczyniają się do umacniania znakomitej międzynarodowej rozpoznawalności Uczelni i Wydziału.

Doceniając działalność Profesora, Senat Politechniki Gdańskiej, w styczniu 2024 roku, podjął uchwałę o nadaniu Zenonowi Janowi Pudlowskiemu tytułu Honorowego Profesora Politechniki Gdańskiej.