Na Politechnice Gdańskiej kochamy sport! | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-20

Na Politechnice Gdańskiej kochamy sport!

PG mistrzem AMP
Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i tym razem, rywalizacja w ramach AMP-ów toczyła się w 47 dyscyplinach. W mistrzostwach udział wzięły aż 124 uczelnie z całego kraju. Po wyrównanej walce nasza uczelnia po raz piąty z rzędu wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Dodatkowo PG uplasowała się na wysokim, trzecim miejscu w klasyfikacji medalowej.

Po zmianach regulaminowych, do klasyfikacji generalnej liczyło się jedynie 30 najlepszych rezultatów. To dodatkowo zmotywowało trenerów i studentów naszej uczelni, która kolejny rok z rzędu wystartowała we wszystkich dyscyplinach. Podobnym osiągnięciem może wykazać się jedynie Uniwersytet Warszawski oraz Akademia Górniczo–Hutnicza.

Nasi rywale wspięli się na wyżyny, a walka stała się bardziej wyrównana. Mimo to Politechnika Gdańska ponownie wywalczyła tytuł Akademickiego Mistrza Polski, jednocześnie zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji Uczelni Technicznych oraz trzecie w klasyfikacji medalowej.

– Na Politechnice Gdańskiej kochamy sport i myślę, że piąte z rzędu zwycięstwo w Akademickich Mistrzostwach Polski jest tego potwierdzeniem – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Kolejny tytuł mistrzowski to dla nas ogromna radość i duma, ale cieszy również fakt, że nasi studenci po raz kolejny wzięli udział we wszystkich proponowanych dyscyplinach. Widzimy ogromne zaangażowanie z ich strony, dlatego duży nacisk kładziemy na rozwój sportu akademickiego na naszej uczelni, m.in. inwestując w infrastrukturę. Gratuluję wszystkim zawodnikom i trenerom wywalczenia kolejnego mistrzostwa.

8 „pierwszych miejsc”

W klasyfikacji generalnej nasza uczelnia zdobyła 2096 punktów. Drugie i trzecie miejsca zajęły kolejno: Uniwersytet Warszawski (2063 pkt.) oraz Akademia Górniczo–Hutnicza z Krakowa (2029 pkt.).

W tym sezonie aż 8 naszych reprezentacji zajęło 1 miejsce w klasyfikacji generalnej. Byli to: badmintoniści, koszykarze 3x3, koszykarki 3x3, lekkoatletki, karatecy, trójboiści, biegaczki i biegacze przełajowi.

Z kolei na drugim stopniu podium stanęli reprezentanci i reprezentantki PG w ergometrze wioślarskim, koszykarze, lekkoatleci, siatkarki plażowe, strzelcy sportowy, tenisiści stołowi, unihokeiści, wioślarze i żeglarze. Natomiast na najniższym stopniu podium – zawodnicy startujący we wspinaczce sportowej.

Indywidualnie i drużynowo. 42 medale dla PG

W klasyfikacji medalowej ostatecznie zajęliśmy trzecie miejsce z dorobkiem 14 złotych, 17 srebrnych oraz 11 brązowych medali. Na ten wynik złożyły się złote medale drużynowe badmintonistów, koszykarek i koszykarzy 3x3 oraz indywidualne lekkoatlety Cezara Sidya w skoku wzwyż, trójboisty Kamila Lindstedt (83kg), trzy krążki Macieja Kowalewicza w konkurencjach karabinowych w AMP w Strzelectwie Sportowym, pływaczki Dominiki Molenda  (100 m motylem), przełajowców – Oliwii Paradowskiej (3km), Dariusza Boratyńskiego (9km) oraz sztafety mikst, „trójki” w aerobiku w składzie Kaja Kowalczyk, Aliaksandra Siruts, Sandra Wikarska i karateki – Michała Bąbosa (kumite -84kg).

Dorobek PG wzbogaciły srebrne medale drużynowe koszykarzy, tenisistów stołowych i unihokeistów oraz indywidualne lekkoatletów Jonasza Mertki (rzut oszczepem) i Tobiasza Butra (skok w dal), wioślarki Katarzyny Duda w „jedynce”, szermierza Piotra Borowca (floret), trójboistów – Miłosza Wróblewskiego (120kg), Marcina Statkiewicza (93 km) i Michaeli Kiełbasa (57kg), karateków – Natalii Kuzioła (kumite 55kg) i reprezentacji PG w kumite drużynowym, przełajowców – Wojciecha Serkowskiego oraz Daniela Kryzel , reprezentantki PG w ergometrze wioślarskim – Adrianny Czerwińskiej, siatkarek plażowych Justyna Tylutki i Martyna Kłoda oraz żeglarskiej załogi pod wodzą Patryka Kosmalskiego.

Wśród zdobyczy PG znalazły się również brązowe medale indywidualne lekkoatletów Radosława Stefaniaka (rzut młotem), Mateusza Helman (pchnięcie kulą), Pauliny Ligarskiej (pchnięcie kulą), strzelca Jakuba Kozłowskiego, karateków – Jana Szczepkowskiego (kumite -67kg), Filipa Pudlak (kumite -84), Jakuba Kułaga (kumite -75), Patryka Kobusa (kumite -84) oraz drużyny kumite oraz przełajowców – Sylwii Indeka (6km) i Krzysztofa Żygenda (4,5km).

Dodajmy, że w tym sezonie reprezentanci PG zdobyli także 26 złotych, 4 srebrne oraz 3 brązowe medale w klasyfikacji Uczelni Technicznych!

– Każde kolejne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej przychodzi nam coraz ciężej, jednak efekt, jaki osiągamy, jest coraz bardziej satysfakcjonujący. Mimo zmian regulaminowych i wzmocnień w składach rywali udało nam się wygrać po raz piąty z rzędu. Nie był to łatwy sezon, Uniwersytet Warszawski i AGH Kraków do końca starały się odebrać nam zwycięstwo, więc tym bardziej możemy być dumni z wyników osiągniętych przez nasze zawodniczki, naszych zawodników oraz trenerów – mówi Krzysztof Kaszuba, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PG. – Nie wiem czy uda nam się w kolejnym roku powtórzyć ten sukces, ale na pewno nie zamierzamy złożyć broni i będziemy walczyć o szóstą koronę – dodaje.

Rekordowy rok PG

Dla PG był to rekordowy sezon pod względem zdobyczy medalowych w AMP. Wyrównaliśmy nasze najlepsze osiągniecie z roku 2022 i zdobyliśmy 33 medale drużynowe w klasyfikacji uczelni technicznych.

Ponadto uczelnia ustawiła trudne do pobicia w przyszłości rekordy:

  • zdobyte medale drużynowe w klasyfikacji generalnej AMP – 19 (poprzednio 11 z roku 2020 i 2022)
  • zdobyte złote medale drużynowe w klasyfikacji generalnej AMP – 8 (poprzednio 7 z roku 2020)
  • zdobyte srebrne medale drużynowe w klasyfikacji generalnej AMP – 10 (poprzednio 4 z roku 2017, 2022 i 2023)
  • zdobyte złote medale drużynowe w klasyfikacji uczelni technicznych – 26 (poprzednio 16 w roku 2023)

Wielkie gratulacje dla zawodniczek, zawodników i sztabów trenerskich Politechniki Gdańskiej!

537 wyświetleń