Data dodania: 2024-05-29
Ponad 310 tys. odtworzeń. Naukowcy PG gościli w Radiu Naukowym
Smart cities, naukowe podejście do ścieków, diamentowe półprzewodniki, ekonomia konsumpcji czy… superkomputer Kraken. To tematy, które poruszane były podczas rozmów z naukowcami Politechniki Gdańskiej na przestrzeni pięcioodcinkowego cyklu w ramach współpracy z Radiem Naukowym. Uczelnia gościła na kanale pomiędzy 14 marca a 9 maja, a odcinki powstałe w ramach tej współpracy emitowane były w dwutygodniowych odstępach.
Tysiące odsłuchań w najpopularniejszych serwisach
Każdy z trwających około godzinę odcinków, publikowany był w popularnych, chętnie użytkowanych przez internautów serwisach streamingowych. Mowa o YouTube, gdzie Radio Naukowe ma blisko 180 tys. subskrypcji oraz Spotify, a także Appla Podcasts i Google Podcast. Audycje w dalszym ciągu są dostępne dla słuchaczy. Do tej pory na samym kanale youtube’owym Radia Naukowego odcinki powstałe we współpracy z PG przesłuchano łącznie niemal 165 tysięcy razy. Niewiele mniej, bo niespełna 147 tys. odtworzeń zanotowały serwisy podcastowe. Sumarycznie audycje z udziałem naukowców Politechniki Gdańskiej otworzono 310 tysięcy razy.
Największą popularnością cieszył się odcinek, którego gościem był prof. Krzysztof Zięba z Wydziału Zarządzania i Ekonomii, który na wszystkich platformach odtworzono aż 83 860 razy.
Pięć odcinków – pięć różnych zagadnień
Cykl odcinków we współpracy z Politechniką Gdańską pozwolił na poruszenie na antenie Radia Naukowego bardzo różnorodnych zagadnień, którymi zajmują się naukowcy PG. Gościem pierwszego z pięciu odcinków był prof. Robert Bogdanowicz z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki, który kieruje jedynym w Polsce zespołem, prowadzącym badania nad półprzewodnikowymi diamentami i możliwościami ich wykorzystania. Prof. Bogdanowicz opowiedział m.in. o sposobie ich wytwarzania oraz zastosowaniu – w diagnostyce medycznej nowej generacji, technologiach kosmicznych czy utylizacji problematycznych związków w oczyszczalniach ścieków.
YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts
Wątek ścieków pojawił się również w kolejnym odcinku serii, którego gościniami były prof. Aneta Łuczkiewicz i dr inż. Anna Remiszewska-Skwarek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska. Naukowczynie opowiedziały procesie oczyszczania ścieków oraz wykorzystywanych metodach i technologiach, a także o tym, jakie informacje możemy pozyskać analizując nieczystości.
YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts
Gościem kolejnego odcinka był wspomniany już prof. Krzysztof Zięba z WZiE. Głównym wątkiem audycji była ekonomia konsumpcji – system bardzo dla nas wygodny, który jednak – zdaniem naukowca – w dłuższej perspektywie prowadzi ludzkość do zguby. W audycji mogliśmy posłuchać m.in. o niedoskonałości PKB jako miernika dobrostanu oraz na czym polega „rozsmarowywanie” dobrobytu.
YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts
W rocznicę uruchomienia Krakena – superkomputera Politechniki Gdańskiej – która wypada 25 kwietnia, słuchacze Radia Naukowego mieli okazję wybrać się na wycieczkę w świat tych wyjątkowych maszyn. O zasadach ich działania, zastosowaniu oraz o samym Krakenie opowiedzieli dr inż. Piotr Orzechowski, mgr inż. Monika Pacek oraz mgr Bogusław Śmiech z Centrum Informatycznego TASK.
YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts
Cykl audycji zwieńczył odcinek, którego gościem był prof. Aleksander Orłowski z Wydziału Zarządzania i Ekonomii, ekspert w dziedzinie smart cities. Podczas rozmowy poruszane były właśnie zagadnienia związane z inteligentnymi i sprytnymi miastami. W audycji usłyszymy m.in. o technologiach i rozwiązaniach, które stosują miasta oraz o tym, jak mądrze zarządzać tego typu rozwiązaniami, by przynosiły one korzyści dla mieszkańców.
YouTube Spotify Apple Podcasts Google Podcasts
O Radiu Naukowym
Twórczynią Radia Naukowego jest Karolina Głowacka, od kilkunastu lat jedna z najlepszych i najpopularniejszych dziennikarek naukowych i popularyzatorek nauki w Polsce, znana przede wszystkim z licznych audycji, wywiadów i podcastów w radiu TOK FM. Kanał Radia Naukowego na YouTube ma obecnie 180 tys. subskrypcji. W maju, tuż po zakończeniu cyklu odcinków z PG, opublikowany został okrągły, 200. odcinek podcastu.
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG