SimLE to koło naukowe zrzeszające i rozwijające skrzydła studentów całego trójmiasta, powstałe w 2013 roku na Politechnice Gdańskiej w odpowiedzi na głosy pracodawców, studentów oraz absolwentów uczelni wyższych. Dochodziły nas wieści, że świeżo upieczonym absolwentom brakuje umiejętności miękkich oraz praktycznego doświadczenia w zastosowaniu umiejętności twardych. Postanowiliśmy temu zaradzić!

Wierzymy, że praktyczne działania inżynierskie od koncepcji, aż po wykonanie i wdrożenie rozwiązania są najefektywniejszą drogą do przygotowania studentów do ich przyszłej kariery zawodowej czy naukowej. Zadaniem naszego Koła Naukowego jest kreowanie zespołów i wyposażenie ich w środki do rozwiązywania ciekawych problemów inżynierskich.

To co wyróżnia SimLE to profesjonalne podejście w działaniu – nasze projekty często mają charakter wdrożeniowy, blisko współpracujemy z przemysłem oraz biznesem. Doskonalimy nasze umiejętności organizując wydarzenia, spotkania z firmami, szkolenia, oraz najważniejsze – realizując innowacyjne projekty grupowe w zespołach interdyscyplinarnych. Dzięki tym działaniom członkowie naszej organizacji są lepiej przygotowani do pracy zawodowej oraz podnoszą swoją wartość w oczach przyszłego pracodawcy.

Aby potwierdzić naszą wartość, jako priorytet, stawiamy sobie wysoki poziom złożoności i innowacyjności naszych projektów. Nad ich rozwojem czuwają studenci zrzeszeni w projektach technicznych oraz w Dziale Biznesu.

W projekty techniczne realizowane przez SimLE czynnie zaangażowanych jest ponad 50 studentów PG, których wspierają przedstawiciele innych trójmiejskich uczelni. Dział projektów technicznych zajmuje się urzeczywistnianiem naszych pomysłów od nakreślenia pierwszych szkiców po wkręcenie ostatniej śrubki. Ich dzieła można zobaczyć w zakładce „Projekty”.

Dział Biznesu dba o to aby było za co je urzeczywistniać – nawiązuje kontakty i współpracę z firmami i instytucjami. Efekty ich działalności można zobaczyć w zakładce „Współpraca”. Studenci zrzeszeni w tym dziale szerzą dobry wizerunek organizacji oraz promują nasze projekty i wydarzenia. To oni stworzyli opis, który właśnie masz okazję czytać, a pozostałe efekty ich działalności można zobaczyć w mediach tradycyjnych, na portalach społecznościowych, konferencjach i przy każdej okazji, gdy spotkasz SimLE. Dział Biznesu, troszczy się także o to, aby cała organizacja działała jak dobrze nasmarowana maszyna.

 Zespół SimBa na konkursie European Rocketry Challange 2021 z rakietą R5.

 Eksperyment Stardust Microbiological Project w stratosferze nad Esrange Space Center we wrześniu 2021 roku.