Kraken wśród najszybszych komputerów świata | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-03

Kraken wśród najszybszych komputerów świata

Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Krzysztof Mystkowski/PG
Uruchomiony w minionym roku superkomputer Kraken Politechniki Gdańskiej znalazł się na prestiżowej liście 500 najszybszych maszyn na świecie. Jednostka znajduje się w serwerowniach Centrum Kompetencji STOS PG, a jej zasoby sieciowe i obliczeniowe pozwalają naukowcom prowadzić zaawansowane prace badawcze i skomplikowane symulacje.

Lista TOP500 to przygotowywane przez zespół niemieckich naukowców zestawienie najszybszych komputerów na świecie. Ranking przedstawiany jest dwa razy w roku i właśnie opublikowane zostało jego najnowsze wydanie. Kraken – super komputer Politechniki Gdańskiej – uplasował się na 154. miejscu rankingu.  

– Obecność na liście najszybszych komputerów świata bardzo nas cieszy. Jednak najważniejsze są możliwości, które stwarzają Kraken oraz nowoczesne centrum informatyczne, w którym nasz superkomputer się znajduje – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Wykorzystując jego ogromne możliwości obliczeniowe, możemy wspierać naukowców prowadzących badania w najróżniejszych dziedzinach – od inżynierii biomedycznej, przez budownictwo po badania nad rozwojem sztucznej inteligencji – a także świadczyć usługi dla samorządów czy lokalnych przedsiębiorstw.

Duża moc obliczeniowa w służbie nauki

Superkomputer Kraken znajduje się w Centrum Kompetencji STOS, która jest nową siedzibą Centrum Informatycznego TASK. Kraken ukryty jest pod ziemią i łączy siedem wyspecjalizowanych serwerowni. Może on działać zarówno w pojedynkę, jak również – w zależności od bieżących potrzeb – jako zespół superkomputerów.

Na liście TOP500 jednostka PG figuruje jako Kraken-Fregata. To najnowszy z klastrów obliczeniowych uczelnianego superkomputera, o mocy obliczeniowej 10,6 PFLOPS, co oznacza, że maszyna może wykonać przeszło 10 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Klaster zakupiony został w ramach projektu PRACE-LAB2 finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

W serwerowniach CK STOS PG funkcjonuje również klaster Tryton Plus o mocy 3,8 PFLOPS. Zatem pracując jako zespół superkomputerów moc obliczeniowa Krakena to nawet 14,4 PFLOPS. Taki wynik pozwoliłby superkomputerowi PG na miejsce wśród stu najlepszych maszyn na świecie, w okolicach 73. miejsca.

Jedna z serwerowni w Centrum Kompetencji STOS, w której pracuje superkomputer Kraken PG. Fot. Bartosz Bańka/PG


Kraken wspiera badania prowadzone w rozmaitych dziedzinach nauki i techniki. Wśród projektów, które prowadzone były na superkomputerze PG, znajdują się m.in.: modelowanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, konstruowanie bio-czujników, projektowanie skutecznych leków i szczepionek, czy generacja realistycznej struktury polikryształów. Z kolei wśród problemów technicznych wyróżnić można analizy wytrzymałościowe elementów konstrukcyjnych, ocenę trwałości zmęczeniowej konstrukcji okrętów, badania tomografii ultradźwiękowej w obiektach zabytkowych czy analizę bezpieczeństwa w podziemnych górniczych drogach transportowych. Kraken brał udział również w rozwoju AI. Na superkomputerze trenowane były modele językowe Qra, w pełni oparte o treści w języku polskim. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze właściwy proces trenowania w przypadku najbardziej złożonego z modeli został skrócony z kilku lat do około miesiąca.

Supernowoczesne centrum IT

Rozwój superkomputerów na Politechnice Gdańskiej jest możliwy dzięki powstaniu nowoczesnej infrastruktury, jaką jest Centrum Kompetencji STOS. W budynku znajdują się zarówno serwerownie, jak i przestrzenie do pracy dla naukowców i inżynierów. Sprzęt i dane są chronione przed ogniem, wodą, czy nawet polem elektromagnetycznym. Serwerownie spełniają wymagania tzw. TIER-u III z elementami IV – najwyższych możliwych poziomów zabezpieczeń dla centrów służących przechowywaniu danych.

Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Bartosz Bańka/PG


O superkomputerze Politechniki Gdańskiej, jego zastosowaniach oraz centrum, w którym się znajduje, można posłuchać w jednym z odcinków podcastu Radio Naukowe. Audycja powstała we współpracy z uczelnią, a jej gośćmi byli pracownicy CI TASK.

Posłuchaj na YouTube

802 wyświetleń