Numer 7/2024

Aktualności SAPG

Nasze Stowarzyszenie otrzymało 120 000 zł na projekt wspierający studentów


Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej otrzymało dofinansowanie 120 000 zł na wsparcie studentów Politechniki Gdańskiej w roku akademickim 2024/2025. Dzięki temu wsparciu realizowany jest projekt P2ETARDA, skierowany do studentów I roku. Jest  to wkład naszego Stowarzyszenia w tworzenie wielopokoleniowej społeczności akademickiej  PG.

Z czego składa się projekt P2ETARDA?

  • Zajęcia dodatkowe z matematyki i fizyki (3 godziny lekcyjne w tygodniu przez 2 miesiące),
  • Materiały pomocnicze z przedmiotu matematyka i fizyka, dostępne do pobrania po zalogowaniu się na portal eNauczanie PG,
  • Sesje indywidualne treningu mentalnego dla ok. 50 studentów,
  • Warsztaty treningu mentalnego dla 5 grup studentów,
  • Warsztaty/wykłady prowadzone przez ekspertów - absolwentów PG zrzeszonych w Stowarzyszeniu Absolwentów PG.  

 Więcej informacji na stronie SAPG.

Zjazd absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Automatyki

Zjazd
W dniu 22.06.2024 r., w trakcie obchodów Dnia Absolwenta Politechniki Gdańskiej, odbył się kolejny Zjazdy Absolwentów Wydziału Elektrycznego / Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. W zjeździe uczestniczyło około pięciuset absolwentów Wydziału z 23 roczników. Uczestnicy zjazdu spotkali się z władzami macierzystego Wydziału a absolwenci jubilaci dodatkowo z Rektorem Politechniki Gdańskiej podczas uroczystego wręczenia medali i dyplomów z okazji 50-lecia ukończenia studiów.
 
Organizatorzy zjazdu zapewnili uczestnikom szereg atrakcji, tj. zwiedzanie laboratoriów, czy też możliwość obejrzenia filmu pt. "Zielony atrament", będącego fabularyzowaną biografią doc. Marianny Sankiewicz, wykładowczyni i prorektorki Politechniki Gdańskiej. Absolwenci wysłuchali również wykładu dr. hab. inż. Marka Olesza, prof. uczelni, obejmującego wspomnienia o prof. Kazimierzu Kopeckim. Spotkanie absolwentów zostało uwiecznione na wspólnym pamiątkowym zdjęciu uczestników zjazdu przed budynkiem głównym Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (Gmach im. prof. Kazimierza Kopeckiego).
Więcej informacji i relacja fotograficzna na stronie WEiA.

Z życia Politechniki Gdańskiej

Władze PG w kadencji 2024-2028

1 września rozpoczęła się nowa kadencja rektora, prorektorów oraz dziekanów ośmiu wydziałów Politechniki Gdańskiej, która potrwa do 31 sierpnia 2028 r.

 

Kolejną kadencję rektorem PG jest prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, którego w pracy na rzecz naszej Alma Mater wspomagać będą prorektorzy:

oraz dziekani wydziałów:

  • Wydział Architektury – prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepańsk
  • Wydział Chemiczny – dr hab. inż. Jacek Gębicki, prof. uczelni
  • Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – prof. dr hab. inż. Jacek Stefański
  • Wydział Elektrotechniki i Automatyki – dr hab. inż. Mirosław Wołoszyn, prof. uczelni
  • Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej – dr hab. Paweł Możejko, prof. uczelni
  • Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska – prof. dr hab. inż. Ewa Wojciechowska
  • Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa – dr hab. inż. Mariusz Deja, prof. uczelni
  • Wydział Zarządzania i Ekonomii – dr hab. Małgorzata Gawrycka, prof. uczelni

Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Wspólne otwarcie roku akademickiego pomorskich uczelni

Niech żyje nauka! Inauguracja ubiegłego roku akademickiego. 2023/2024. Żródło https://faru.edu.pl
 
Już po raz trzeci reprezentanci pomorskich uczelni wyższych, władz samorządowych, środowisk doktoranckich i studenckich uroczyście zainaugurują rok akademicki barwnym przemarszem przez ul. Długą w Gdańsku. Tegoroczne wydarzenie zaplanowano na 5 października o godz. 11.00. Do udziału w tym wyjątkowym na skalę kraju wydarzeniu zapraszają Uczelnie Fahrenheita oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
 
 W sobotę, 5 października, o godz. 10.00 społeczność akademicka kilkunastu pomorskich uczelni, w tym Politechniki Gdańskiej, spotka się na Targu Węglowym w Gdańsku. Stąd akademicy przemaszerują Traktem Królewskim pod Dwór Artusa. Na Długim Targu odbędzie się oficjalna część uroczystości, podczas której usłyszymy przemówienia władz samorządowych oraz władz uczelni i reprezentantów studentów i doktorantów. Wydarzenie uświetnią akrobaci, Gdańska Orkiestra Akademicka, występy chórów trzech uczelni, a także niepowtarzalne carillony, odgrywające Gaudeamus igitur.
Szczegóły wydarzenia w Aktualnościach PG.

Aż 6 osób na jedno miejsce! Zakończyła się rekrutacja podstawowa na studia na PG

Sprawozdanie z działalności Politechniki Gdańskiej za rok 2020 | Politechnika  Gdańska
Fot. Materiały PG
 
Zakończyła się rekrutacja podstawowa na studia I stopnia w roku akademickim 2024/2025. Wpłynęło niemal 30 tys. zgłoszeń, a średnio o jedno miejsce ubiegało się 6 kandydatów.
 
Kandydaci na studia I stopnia na Politechnice Gdańskiej mogli wybierać spośród 37 kierunków na 8 wydziałach, na których przygotowano łącznie 5 tys. miejsc. Podczas rekrutacji wpłynęło 29 731 zgłoszeń. Najpopularniejszymi kierunkami według liczby chętnych przeliczeniu na jedno miejsce były:
  • Ekonomia – 13,8 os. na miejsce (limit miejsc: 90),
  • Zielone technologie – 13,6 (30),  Inżynieria danych – 13,2 (60),
  • Zarządzanie (studia w j. angielskim) – 11,8 (40),
  • Gospodarka przestrzenna – 11,4 (70).
W ofercie studiów uczelni znalazła się w tym roku jedna nowość – kierunek Technologie Przemysłu 5.0. Studia mają charakter interdyscyplinarny, kształcąc specjalistów o pogłębionej wiedzy dotyczącej optymalizacji działań i interakcji z maszynami, którzy potrafią projektować i nadzorować fizyczne i wirtualne sfery sterowania procesami technologicznymi. Kształcenie w znacznej mierze skupiać się będzie na metodzie projektowej (project-based learning).  W toku rekrutacji wpłynęło aż 403 zgłoszenia, co w przeliczeniu na liczbę miejsc (50) daje 8,1 os. na miejsce.
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Awans Politechniki Gdańskiej w rankingu szanghajskim

PG Ranking Szanghajski
Politechnika Gdańska odniosła ogromny sukces awansując o 100 miejsc w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim – uznawanym za najbardziej prestiżowe zestawienie szkół wyższych na świecie.
 
Po raz piąty z rzędu w rankingu znalazła się Politechnika Gdańska, która zanotowała awans względem ubiegłego roku plasując się w przedziale 801-900 najlepszych uczelni świata. Na podium rankingu znalazły się już tradycyjnie uczelnie z USA – Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology.
W ARWU 2024 zostało sklasyfikowanych 8 polskich uczelni. Wśród polskich szkół wyższych Politechnika Gdańska jest trzecią najwyżej notowaną (przedział 801-900). Wyższe pozycje zajęły Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, plasując się w przedziale 401-500. Z kolei na pozycjach 901-1000 znalazły się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
Szczegóły na stronie Centrum Analiz Strategicznych PG.

Naukowcy Politechniki Gdańskiej w zespołach doradczych Ministra Nauki

Czterech panów
Minister Nauki Dariusz Wieczorek powołał 26 lipca 2024 r. zespół doradczy „do spraw Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej”.
 
Wśród 24 naukowców tworzących gremium doradcze, znalazło się dwóch reprezentantów Politechniki Gdańskiej: prof. Jacek Stefański oraz prof. Michał Wasilczuk.
Członkami ministerialnego zespołu doradczego ds. programów "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" oraz "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II" zostali: prof. Maciej Bagiński i dr hab inż. Krzysztof Leja, prof. uczelni. 
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Prace badawcze, konferencje naukowe,targi

Naukowcy z PG nagrodzeni na targach w Malezji

Obecna grupa badawcza w ramach projektu Plutonium w Laboratorium Biomateriałów i Biokompozytów w Centrum Nanotechnologii B
Od lewej: Magdalena Górecka, Maryia Khamenka, dr inż. Marcin Wekwejt, kierownik projektu, mgr inż. Monika Wojtala, Anna Melnyk, inż. Klaudia Piwko. Fot. Bartosz Bańka / PG
 
Innowacyjne wstrzykiwalne cementy kostne opracowane przez Koło Naukowe „Materiały w Medycynie” pod kierownictwem dr. inż. Marcina Wekwejta zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej, przynosząc zespołowi dwa brązowe medale na prestiżowych targach Malaysia Technology Expo 2024.
 
Podczas targów Malaysia Technology Expo 2024: Advanced Healthcare & Life Sciences International Innovation Awards & Expo prezentowane były najnowsze, przełomowe innowacje z sektora medycyny i ochrony zdrowia. Koło Naukowe „Materiały w Medycynie” zgłosiło dwie swoje technologie które zostały docenione przez jury i uhonorowane medalami. To kolejny raz, kiedy ten zespół młodych naukowców został nagrodzony za swoje osiągnięcia. Ostatnio opracowany przez nich cement kostny zdobył złoty medal na Targach Wynalazków i Innowacji INTARG®2024. Gratulujemy naszym naukowcom i życzymy dalszych sukcesów ! Informacje o nagrodzonych wynalazkach w w Aktualnościach PG.

Współpraca

Wizyta przedstawicieli 30 szwedzkich firm z branży budowanej na WILiŚ

Wizyta przedstawicieli SBUF na Politechnice Gdańskiej. Przemawia prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
Wizyta przedstawicieli Svenska Byggbranschens Utvecklingsfond (SBUF) na Politechnice Gdańskiej. Przemawia prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
 
Na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie władz uczelni z delegacją Svenska Byggbranschens Utvecklingsfond (SBUF), organizacją branży budowlanej, która zajmuje się badaniami i rozwojem. Celem spotkania było omówienie możliwości współpracy między Politechniką Gdańską a szwedzkimi firmami z sektora budowlanego.
 
Dyskusje koncentrowały się na inicjatywach badawczo-rozwojowych, w które mogłyby zaangażować się szwedzkie firmy we współpracy z Politechniką Gdańską, możliwości organizacji wspólnych projektów edukacyjnych oraz programów wymiany studentów i pracowników, potencjalnych inwestycjach w rozwój infrastruktury badawczej na PG przy współudziale szwedzkich firm czy wreszcie perspektywach współpracy w zakresie zrównoważonego budownictwa i innowacji technologicznych. Spotkanie zakończyło się wypracowaniem wstępnych porozumień dotyczących współpracy w zakresie badań naukowych oraz kształcenia kadr dla przemysłu budowlanego.
Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Współpraca PG z japońskim Kwansei Gakuin University

 Fot. Kwansei Gakuin University, kampus
 
Politechnika Gdańska podpisała umowę o współpracy ze School of Biological and Environmental Sciences działającą w ramach japońskiej uczelni Kwansei Gakuin University. Zawarte porozumienie umożliwi wymianę naukową pomiędzy uczelniami, z której skorzystają zarówno studenci, doktoranci, jak i pracownicy.
 
Zawarte porozumienie umożliwi m.in. wyjazdy studentów PG do School of Biological and Environmental Sciences prowadzącej badania w wielu dyscyplinach oraz oferującej nowoczesne zaplecze sprzętowe i wsparcie światowej sławy naukowców. Ze strony Politechniki Gdańskiej umowę (tzw.  Współpracę z Kwansei Gakuin University zainicjowali i wypracowali naukowcy dr inż. Bartłomiej Cieślik (opiekun umowy) i mgr inż. Paweł Hać z Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego PG dzięki m.in. realizacji staży zagranicznych w jednostce kierowanej przez prof. Motohiro Tsuboi.  Wsparcie formalne w zakresie oferty MoU zapewnia Centrum Współpracy Międzynarodowej. 
Szczegóły w Aktualnościach PG.

PGEDU+ nowy projekt edukacyjny dla dorosłych współorganizowany przez PG.

Politechnika Gdańska uzyskała blisko 5,2 mln złotych dofinansowania na realizację projektu partnerskiego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Projekt, którego PG jest liderem, współrealizowany będzie z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza.

Projekt skierowany jest do osób w wieku 18-64 lat, którzy chcą dostosować swoje kwalifikacje lub kompetencje do potrzeb i oczekiwań rynku pracy. Celem przedsięwzięcia jest dostosowanie kwalifikacji lub kompetencji osób dorosłych do potrzeb i oczekiwań pracodawców i rynku pracy – przekwalifikowania się czy uzupełnienie umiejętności.

Więcej informacji w Aktualnościach PG.

Wydarzenia, spotkania, koncerty

Pomorska Noc Naukowców na Politechnice Gdańskiej

Pomorska Noc Naukowców
Noc Naukowców to impreza popularnonaukowa mająca miejsce w krajach Unii Europejskiej co roku w ostatni piątek września.
 
Tegoroczna edycja Pomorskiej Nocy Naukowców na Politechnice Gdańskiej obfitować będzie  w warsztaty, pokazy, spacery oraz różne inne aktywności. Wydarzenie zaplanowane jest 27 września 2024 roku w godzinach 18:00-21:00 w Centrum Nanotechnologii B, za wyjątkiem wycieczki, która obejmować będzie szerszą przestrzeń kampusu.
Żeby wziąć udział w większości wydarzeń Pomorskiej Nocy Naukowców należy się zarejestrować w systemie rejestracyjnym dostępnym na stronie wydarzenia. Oficjalny start zapisów rozpoczął się 16 września.  Informacje o imprezach na stronie WFTiMS.

Wystawa twórczości dr inż.arch. Bazylego Domsty

Plakat wystawy z przedstawieniem jednego z projektów - kratownicowej prostokątnej bramy. Poniżej szczegóły dotyczące wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na wystawę twórczości wybitnego architekta, absolwenta Wydziału Architektury PG dra inż. arch. Bazylego Domsty. Wystawa "Od szkicu do realizacji" prezentowana była na Politechnice Gdańskiej, gdzie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Obecnie można się z nią zapoznać w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże w Gdańsku.

Dr inż. arch. Bazyli Domsta w ciągu 50 lat pracy dydaktycznej, naukowej i zawodowej stworzył ponad 5 tysięcy szkiców, rysunków i wizualizacji. Kluczem doboru projektów i odpowiadających im rysunków była prezentacja kilku znaczących, zrealizowanych przez architekta obiektów, takich jak: Muzeum II Wojny Światowej, Osiedle Brabank czy Granaria-Spichrze, oraz projektów, które sam autor ceni w swoim dorobku najbardziej. To np. osiedle dla pracowników Politechniki Gdańskiej, Pirs Przyszłości w Gdyni czy Kamieniczki XXI wieku.

Nowy mural na Politechnice Gdańskiej

zdjęcie

Na kampusie Politechniki Gdańskiej pojawił się nowy, inspirujący mural. Studenci Wydziału Architektury, pod okiem prof. Jana Buczkowskiego i dr Edyty Urwanowicz z Katedry Sztuk Wizualnych, zrealizowali go na ścianach klatki schodowej budynku Nanotechnologii B. Jest to część większego projektu mającego na celu wprowadzanie sztuki współczesnej w przestrzenie naszego kampusu.

Zadaniem studentów było zaprojektowanie kompozycji malarskiej uwzględniającej dynamiczne kierunki wyznaczone przez grafitowe poręcze schodów, mocne światło wlewające się do wnętrza klatki schodowej oraz kolorystykę elewacji budynku. Galeria zdjęć oraz więcej informacji na stronie Wydziału Architektury.

Pierwszym tego typu przedsięwzięciem było malarstwo na klatce schodowej w Gmachu Głównym w 2011 roku. Kolejne lata przyniosły kompozycje w szybie windy (2019), mural z okazji 70-lecia Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji (2022) oraz malarstwo w holu i sali wykładowej na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (2023).