Wizyta przedstawicieli 30 szwedzkich firm z branży budowanej na WILiŚ | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-08-22

Wizyta przedstawicieli 30 szwedzkich firm z branży budowanej na WILiŚ

Przedstawiciele SUBF
Na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie władz uczelni z delegacją Svenska Byggbranschens Utvecklingsfond (SBUF), organizacją branży budowlanej, która zajmuje się badaniami i rozwojem.

PG podczas spotkania reprezentowali: prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, czł. koresp. PAN oraz przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska: prof. Ewa Wojciechowska, dziekan elekt oraz prodziekan ds. kształcenia dr inż. Rafał Ossowski, prof. uczelni. Ze strony SBUF obecni byli prezesi, dyrektorzy i menedżerowie ponad trzydziestu szwedzkich firm budowlanych, konstrukcyjnych oraz działających w pokrewnych branżach (w tym m.in. SKANSKA, RISE, SVEVIA, IKANO, Royal Technical Academy Stockholm, PEAB, BRAVIDA, RAMBOLL, ZENGUN, NCC, SEKO, The Swedish Installation Federation, ASSEMBLIN SV, The Swedish Construstion Federation, BESAB, FO Peterson & Soner Bryggnads AB, LEDARNA, IQ SAMHALLSBYGGNAD czy SWEROCK AB).

Celem spotkania było omówienie możliwości współpracy między Politechniką Gdańską a szwedzkimi firmami z sektora budowlanego. Dyskusje koncentrowały się na inicjatywach badawczo-rozwojowych, w które mogłyby zaangażować się szwedzkie firmy we współpracy z Politechniką Gdańską, możliwości organizacji wspólnych projektów edukacyjnych oraz programów wymiany studentów i pracowników, potencjalnych inwestycjach w rozwój infrastruktury badawczej na PG przy współudziale szwedzkich firm czy wreszcie perspektywach współpracy w zakresie zrównoważonego budownictwa i innowacji technologicznych. Spotkanie zakończyło się wypracowaniem wstępnych porozumień dotyczących współpracy w zakresie badań naukowych oraz kształcenia kadr dla przemysłu budowlanego.

Politechnika Gdańska oraz przedstawiciele SBUF wyrazili gotowość do kontynuowania dialogu i współpracy, podkreślając znaczenie innowacji oraz wymiany wiedzy między Polską a Szwecją w kontekście nowoczesnych technologii budowlanych.