„Platforma PGEDU+". Nowy projekt edukacyjny PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-08-09

„Platforma PGEDU+". Nowy projekt edukacyjny PG

kompetencje
Politechnika Gdańska uzyskała blisko 5,2 mln złotych dofinansowania na realizację projektu partnerskiego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Projekt, którego PG jest liderem , współrealizowany będzie z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza.

Projekt skierowany jest do osób w wieku 18-64 lat, którzy chcą dostosować swoje kwalifikacje lub kompetencje do potrzeb i oczekiwań rynku pracy. Celem przedsięwzięcia jest dostosowanie kwalifikacji lub kompetencji osób dorosłych do potrzeb i oczekiwań pracodawców i rynku pracy – przekwalifikowania się czy uzupełnienie umiejętności.

Realizowane będą dwie grupy zadań:

I - utworzenie akademickiej platformy monitorowania oraz doskonalenia kwalifikacji i kompetencji osób dorosłych
II - opracowanie programów i realizacja działań dydaktycznych: 25 kursów, szkoleń, warsztatów

Fundamentem wytworzonych w projekcie produktów będzie promowanie idei uczenia się przez całe życie.

PGEDU+

Dzięki dostarczeniu łatwej w użyciu i dostępnej platformy PGEDU+ uczestnicy kursów uzyskają większą możliwość podniesienia swoich kompetencji poprzez nową ofertę szkoleniową. Platforma umożliwi pozyskanie nowych zdolności i umiejętności niezbędnych na zmieniającym się rynku pracy.

Zaprojektowany zostanie jednolity, webowy, dostosowany do urządzeń mobilnych system oferty szkoleniowej Uczelni. Użytkownicy uzyskają pełną informację o realizowanych na Politechnice Gdańskiej kursach i będą rekrutowani za pomocą PGEDU+.

Kolejną funkcjonalnością platformy szkoleniowej będzie obsługa mikropoświadczeń – dokumentów potwierdzających efekty uczenia się uzyskiwane w wyniku odbycia przez uczestnika krótkich aktywności edukacyjnych.

Oferta

W ramach projektu przygotowanych i zrealizowanych zostanie:

  • 14 kursów e-learningowych oferowanych przez Wydział Zarządzania i Ekonomii PG w trzech obszarach kompetencji: kompetencje cyfrowe i it, finansowe, zarządcze i przedsiębiorcze;
  • 9 kursów oferowanych przez Wydział Architektury PG w czterech obszarach kompetencji: Budownictwo odzyskowe, Design Thinking, Dostępność i projektowanie uniwersalne, Kompetencje cyfrowe w dziedzinie geoinformacji (3 kursy GIS na różnych poziomach zaawansowania);
  • kurs w zakresie technologii wodorowych, oferowany przez Centrum Technologii Wodorowych PG oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki;
  • kurs oferowany przez Centrum Usług Informatycznych PG pt. „Narzędzia pracy grupowej w zastosowaniach biurowych”.

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, partner projektu, będzie odpowiedzialna m. in. za wspólne z PG przygotowanie i realizacja we współpracy z pracodawcami kursów podnoszących kompetencje zgodnych z aktualnym zapotrzebowaniem gospodarki. W ich programie uwzględnione będą zagadnienia dot.m.in. zielonej i cyfrowej transformacji.

Program szkoleń będą współtworzone i realizowane razem z pracodawcami i praktykami, zrzeszonymi w ramach RIGP, którą obecnie tworzy 110 pomorskich firm.

Partner aktywnie wesprze projekt także poprzez popularyzację oferty działań dydaktycznych wśród pracowników i pracodawców, promocję działań przyczyniających się do rozwoju innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej, w szczególności nowej platformy PGEDU+ oraz promowanie idei uczenia się przez całe życie.
Rezultatem projektu będzie podniesienie kompetencji lub kwalifikacje przez niemal sześciuset uczestników.


Projekt będzie realizowany w okresie 01.07.2024-30.06.2027 r. Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia. Wartość projektu to 5 355 688,56 zł, w tym kwota dofinansowania 5 163 805,14zł.

Wniosek o dofinansowanie przygotowali pracownicy Biura Projektów  Strategicznych we współpracy z Centrum Usług Informatycznych, Wydziałem Zarządzania i Ekonomii, Wydział Architektury, Centrum Technologii Wodorowych, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

07.08.2024 r. w Sali Senatu PG odbyło się spotkanie inaugurujące realizację projektu, w którym udział wzięli przedstawiciele Politechniki Gdańskiej oraz Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Od prawej: prof. Michał Wójcik z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Paulina Stawicka koordynatorka projektu PGEDU+ po stronie RIGP,Jacek Nikodem, CUI, dr Justyna Wieczerzak, Wydział Architektury, dr inż. Tomasz Boiński, dyrektor Centrum Usług Informatycznych, Alina Guzik, WZiEi, Patryk Żyła, kierownik Biura Projektów Strategicznych, Karolina Długosz, Kwestura, prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia, prof. Sebastian Molin, WETI, Joanna Kowalewska, , Wydział Architektury, prof. Dorota Kamrowska-Załuska, Wydział Architektury, prof. Marek Wysocki, pełnomocnik rektora ds. dostępności.
1158 wyświetleń