Naukowcy Politechniki Gdańskiej w zespołach doradczych Ministra Nauki | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-08-05

Naukowcy Politechniki Gdańskiej w zespołach doradczych Ministra Nauki

Czterech panów
Minister Nauki Dariusz Wieczorek powołał 26 lipca 2024 r. zespół doradczy „do spraw Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej”. Wśród 24 naukowców znalazło się dwóch reprezentantów Politechniki Gdańskiej: prof. Jacek Stefański oraz prof. Michał Wasilczuk. Ponadto, członkami ministerialnego zespołu doradczego ds. programów "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" oraz "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II" zostali: prof. Maciej Bagiński i dr hab inż. Krzysztof Leja, prof. uczelni.

Polska Mapa Infrastruktury Badawczej powstała z inicjatywy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2009 roku. Skupia ona infrastrukturę o najwyższym potencjale doskonałości naukowej, łączącą potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju. Ponadto, monitoruje polskie jednostki naukowe pod względem prowadzonej przez nie polityki inwestycyjnej, zasobów naukowych i infrastrukturalnych.

Do zadań zespołu, który będzie pracować nad nową mapą (na 2025 r.), należy m.in. ocena wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, a także ocena informacji w sprawie infrastruktury wpisanej na Mapę w ramach trwającego przeglądu. Następnie członkowie zespołu zobowiązani są do przedłożenia Ministrowi Nauki oceny wniosków i informacji wraz z uzasadnieniami oraz rekomendacjami dotyczącymi wpisania danej infrastruktury na Mapę - albo skreślenia z niej.

W pracach tego strategicznie ważnego dla polskiej nauki zespołu biorą udział naukowcy z Politechniki Gdańskiej, tj. prof. Jacek Stefański, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, a także prof. Michał Wasilczuk, prodziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 31 lipca 2024 r.

Ponadto, prof. Maciej Bagiński z Wydziału Chemicznego PG oraz dr hab. inż. Krzysztof Leja prof. uczelni z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG zostali powołani przez Ministra Nauki Dariusza Wieczorka do zespołu doradczego ds. programów "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" oraz "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II", a także działalności upowszechniającej naukę.

Do głównych zadań zespołu należy merytoryczna ocena wniosków o finansowanie projektów, ocena raportów rocznych i końcowych, a także opiniowanie wniosków o zmiany umów zawartych w związku z przyznaniem środków finansowych. Praca w zespole umożliwia wsparcie innowacyjnych projektów, które mają realny wpływ na rozwój nauki i jej społecznej odpowiedzialności.