Data dodania: 2024-08-05
Naukowcy Politechniki Gdańskiej w zespołach doradczych Ministra Nauki
Polska Mapa Infrastruktury Badawczej powstała z inicjatywy Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2009 roku. Skupia ona infrastrukturę o najwyższym potencjale doskonałości naukowej, łączącą potencjał badawczy w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki oraz kraju. Ponadto, monitoruje polskie jednostki naukowe pod względem prowadzonej przez nie polityki inwestycyjnej, zasobów naukowych i infrastrukturalnych.
Do zadań zespołu, który będzie pracować nad nową mapą (na 2025 r.), należy m.in. ocena wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, a także ocena informacji w sprawie infrastruktury wpisanej na Mapę w ramach trwającego przeglądu. Następnie członkowie zespołu zobowiązani są do przedłożenia Ministrowi Nauki oceny wniosków i informacji wraz z uzasadnieniami oraz rekomendacjami dotyczącymi wpisania danej infrastruktury na Mapę - albo skreślenia z niej.
W pracach tego strategicznie ważnego dla polskiej nauki zespołu biorą udział naukowcy z Politechniki Gdańskiej, tj. prof. Jacek Stefański, dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, a także prof. Michał Wasilczuk, prodziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 31 lipca 2024 r.
Ponadto, prof. Maciej Bagiński z Wydziału Chemicznego PG oraz dr hab. inż. Krzysztof Leja prof. uczelni z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG zostali powołani przez Ministra Nauki Dariusza Wieczorka do zespołu doradczego ds. programów "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" oraz "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II", a także działalności upowszechniającej naukę.
Do głównych zadań zespołu należy merytoryczna ocena wniosków o finansowanie projektów, ocena raportów rocznych i końcowych, a także opiniowanie wniosków o zmiany umów zawartych w związku z przyznaniem środków finansowych. Praca w zespole umożliwia wsparcie innowacyjnych projektów, które mają realny wpływ na rozwój nauki i jej społecznej odpowiedzialności.
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG