Współpraca PG z japońskim Kwansei Gakuin University | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-08-12

Współpraca PG z japońskim Kwansei Gakuin University

Osaka
Osaka jest jednym z największym miast Japonii. Na obszarze metropolitalnym, do którego należy, mieści się również Kwansei Gakuin University.
Politechnika Gdańska podpisała umowę o współpracy ze School of Biological and Environmental Sciences działającą w ramach Kwansei Gakuin University. Zawarte porozumienie umożliwi wymianę naukową pomiędzy uczelniami, z której skorzystają zarówno studenci, doktoranci, jak i pracownicy.

Ze strony Politechniki Gdańskiej umowę (tzw. MoU, czyli Memorandum of Understanding) podpisali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz prof. Agata Kot-Wasik, dziekan Wydziału Chemicznego, zaś ze strony uczelni partnerskiej prof. Jasutoshi Mori, rektor Kwansei Gakuin University oraz prof. Shinsuke Fujiwara, dziekan School of Biological and Environmental Sciences.

Zawarte porozumienie umożliwi m.in. wyjazdy studentów PG do School of Biological and Environmental Sciences prowadzącej badania w wielu dyscyplinach oraz oferującej nowoczesne zaplecze sprzętowe i wsparcie światowej sławy naukowców.

Oferta mobilnościowa jest również skierowana do doktorantów PG, którzy w ciągu swojego procesu kształcenia w Szkole Doktorskiej będą mogli odbyć zagraniczny staż naukowy na partnerskiej uczelni.  

– Staż naukowy w Japonii, to nie tylko rzadka pozycja w CV, przykuwająca uwagę pracodawców, ale również doświadczenie określające dalszy kierunek rozwoju naukowego – podkreśla dr inż. Bartłomiej Cieślik, opiekun umowy na PG.

Memorandum z Kwansei Gakuin University to również szansa dla pracowników naukowych, którzy będą mogli podnieść swoje kompetencje nie tylko w obszarze prowadzenia badań, ale również prowadzenia zajęć dydaktycznych.

– Zaplecze sprzętowe Kwansei Gakuin University jest na najwyższym światowym poziomie, a pracujący tam naukowcy to wybitni specjaliści, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem z naszymi pracownikami – dodaje dr inż. Bartłomiej Cieślik.

Współpracę z Kwansei Gakuin University zainicjowali i wypracowali naukowcy dr inż. Bartłomiej Cieślik (opiekun umowy) i mgr inż. Paweł Hać z Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego PG dzięki m.in. realizacji staży zagranicznych w jednostce kierowanej przez prof. Motohiro Tsuboi. Inicjatywa nie byłaby możliwa bez zaangażowania i wsparcia prof. Agaty Kot-Wasik, dziekan Wydziału Chemicznego oraz prof. Piotra Konieczki, kierownika Katedry Chemii Analitycznej. Wsparcie formalne w zakresie oferty MoU zapewnia Centrum Współpracy Międzynarodowej.

Dr inż. Bartłomiej Cieślik podczas zagranicznego stażu na Kwansei Gakuin University w Japonii. Fot. mat. dra B. Cieślika

Dr inż. Bartłomiej Cieślik oraz mgr inż. Paweł Hać zrealizowali jak dotąd 3-miesięczne staże zagraniczne w School of Biological and Environmental Sciences, w trakcie których zajmowali się analizą pierwiastkową z wykorzystaniem nowoczesnych technik analitycznych, jakimi są ICP-MS oraz XRF. Naukowcy korzystali przy tym ze wsparcia merytorycznego zespołu naukowców w jednostce goszczącej, a uzyskane wyniki zaowocowały wspólnymi publikacjami i aktywnością konferencyjną.

W czerwcu na Wydziale Chemicznym PG odbyło się seminarium, którego gośćmi byli wybitni japońscy naukowcy w dziedzinach chemii analitycznej i środowiskowej.

Wydarzenie poprowadził prof. Piotr Konieczka, a swoje badania przedstawili:

  • Prof. Yukihiro Ozaki: Raman and near-infrared spectroscopy imaging of biological materials;
  • Prof. Koichi Chiba: Speciation Analysis of Gd-Based Contrast Agents in River Water Using HPLC-ICP-MS;
  • Prof. Motohiro Tsuboi: Raman spectroscopic analysis of fossil concretions.

Na szczególną uwagę zasługuje prof. Yukihiro Ozaki, który jest światowej sławy specjalistą w zakresie spektroskopii Ramana. Nie tylko otrzymał doktoraty honoris causa na dwóch polskich uczelniach: Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Jagiellońskim, ale również został w tym roku uhonorowany przez rząd Japonii Orderem Świętego Skarbu. Prof. Ozaki jest współautorem ponad 1100 publikacji, a jego wskaźnik Hirscha w dniu seminarium wynosił 92.

Oferta staży na Kwansei Gakuin University dotyczy wymian studentów, absolwentów i pracowników naukowych i chociaż nie zapewnia finansowania, to ułatwia ścieżkę realizacji takich wyjazdów.

Więcej informacji na temat współpracy Politechniki Gdańskiej z Kwansei Gakuin University udzielają dr inż. Bartłomiej Cieślik i mgr inż. Paweł Hać.

419 wyświetleń