Naukowcy z PG nagrodzeni na targach w Malezji | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-08-16

Naukowcy z PG nagrodzeni na targach w Malezji

Obecna grupa badawcza w ramach projektu Plutonium w Laboratorium Biomateriałów i Biokompozytów w Centrum Nanotechnologii B
Od lewej: Magdalena Górecka, Maryia Khamenka, dr inż. Marcin Wekwejt, kierownik projektu, mgr inż. Monika Wojtala, Anna Melnyk, inż. Klaudia Piwko. Fot. Bartosz Bańka / Politechnika Gdańska
Innowacyjne wstrzykiwalne cementy kostne opracowane przez Koło Naukowe „Materiały w Medycynie” pod kierownictwem dr. inż. Marcina Wekwejta zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej, przynosząc zespołowi dwa brązowe medale na prestiżowych targach Malaysia Technology Expo 2024.

Podczas targów Malaysia Technology Expo 2024: Advanced Healthcare & Life Sciences International Innovation Awards & Expo prezentowane były najnowsze, przełomowe innowacje z sektora medycyny i ochrony zdrowia. Koło Naukowe „Materiały w Medycynie” zgłosiło dwie swoje technologie w kategorii „desing and manufacturing”, które zostały docenione przez jury i uhonorowane medalami.

To kolejny raz, kiedy ten zespół młodych naukowców został nagrodzony za swoje osiągnięcia. Ostatnio opracowany przez nich cement kostny zdobył złoty medal na Targach Wynalazków i Innowacji INTARG®2024.

O wynalazkach

Nagrodzone rozwiązania to wstrzykiwalne, podwójnie wiążące cementy kostne, oparte na fosforanie magnezowo-potasowym oraz różnych naturalnych hydrożelach. Są to nowoczesne samoutwardzalne substytuty tkanki kostnej, charakteryzujące się wyjątkowymi właściwościami użytkowymi, które przewyższają dostępne na rynku produkty. Docelowo mają one znaleźć zastosowanie w minimalnie inwazyjnym leczeniu defektów kostnych, szczególnie u pacjentów cierpiących na osteoporozę.

Na targach MTE2024 wyróżnione zostały następujące wynalazki:

• „Injectable dual-setting bone cement based on magnesium-potassium phosphate and alginate hydrogel” (zgłoszenie patentowe: 445750),
  • „Biocomposite based on magnesium phosphate and carrageenan hydrogel as a novel injectable dual-setting bone cement” (zgłoszenie patentowe: 447127).

Z ramienia Koła Naukowego współtwórcami wynalazków są mgr inż. Rafał Jesiołkiewicz (obecny doktorantu WIMiO) oraz mgr inż. Monika Wojtala (abolwentka tego samego wydziału). Ponadto, rozwiązania te powstały w ramach ścisłej współpracy naukowej z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika (dr hab. Justyna Kozłowska, prof. UMK), Wydziałem Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG (dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof. PG) oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (dr hab. n. med. Anna Ronowska).

Oba wyróżnione technologie opracowane zostały podczas projektu PLUTONIUM pt. „Opracowanie nowego wstrzykiwalnego ceramiczno-polimerowego cementu kostnego” (kierownik dr inż Marcin Wekwejt), o którym można przeczytać więcej w tym artykule.