Awans Politechniki Gdańskiej w rankingu szanghajskim | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-08-19

Awans Politechniki Gdańskiej w rankingu szanghajskim

Napis Academic Ranking of World Universities
Politechnika Gdańska odniosła ogromny sukces awansując o 100 miejsc w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim – uznawanym za najbardziej prestiżowe zestawienie szkół wyższych na świecie.

Politechnika Gdańska uzyskała miejsce w ARWU po raz piąty z rzędu. Zanotowała awans względem ubiegłego roku plasując się w przedziale 801-900 najlepszych uczelni świata.

Rok publikacji wyników

Miejsce PG

801-900

901-1000

801-900

Na podium rankingu znalazły się już tradycyjnie uczelnie z USA – Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology.

W ARWU 2024 zostało sklasyfikowanych 8 polskich uczelni. Wśród rodzimych szkół wyższych Politechnika Gdańska jest trzecią najwyżej notowaną (przedział 801-900). Wyższe pozycje zajęły Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, plasując się w przedziale 401-500. Z kolei na pozycjach 901-1000 znalazły się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Jak sporządza się ranking szanghajski?

Ranking klasyfikuje uczelnie z całego świata według szeregu wskaźników:

• liczba absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa,
  • liczba naukowców z listy Highly Cited Researchers publikowanej przez Clarivate (HiCi),
  • liczba artykułów w czasopismach naukowych „Nature” i „Science” (N&S),
  • liczba artykułów zindeksowanych w Science Citation Index-Expanded i Social Science Citation Index (PUB),
  • wielkość osiągnięć naukowych danej uczelni w stosunku do liczby pracowników akademickich (PCP).

Warto zaznaczyć, że w aż czterech spośród wymienionych wyżej wskaźników Politechnika Gdańska, dzięki znaczącym osiągnięciom naukowym, poprawiła swoje wyniki w porównaniu z poprzednią edycją.

Ze szczegółowymi wynikami można zapoznać się na stronie rankingu.

Metodologia rankingu