Podpisanie umowy o współpracy z chińskim Dezhou University | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-09-20

Podpisanie umowy o współpracy z chińskim Dezhou University

Fot. Centrum Współpracy Międzynarodowej PG
W dniu 19 września w Sali Senatu odbyło się spotkanie przedstawicieli Politechniki Gdańskiej z delegacją z Dezhou University (Chiny), w trakcie którego nastąpiło uroczyste podpisywanie nowej umowy ramowej o współpracy.

Przedstawicieli Dezhou University przyjechali do Gdańska z trzydniową wizytą, której głównym celem było podpisanie z Politechniką Gdańską umowy o współpracy w zakresie m.in. prowadzenia wspólnych programów studiów. Zawarte porozumienie jest potwierdzeniem chęci kontynuowania dotychczasowej, wieloletniej współpracy pomiędzy uczelniami.

Wrześniowa wizyta delegacji z Dezhou University nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przypadającej na 2024 rok 75-rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową.

Intensyfikacja dotychczasowej współpracy

Na spotkaniu 19 września PG reprezentowali: prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, Rektor PG; dr hab. Christian Jungnickel, prof. PG - Pełnomocnik Rektora ds. współpracy z instytucjami naukowo-dydaktycznymi państw azjatyckich; Anna Modrzejewska, Kierownik Centrum Współpracy Międzynarodowej oraz Rong-Li z Centrum Współpracy Międzynarodowej.

W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele wydziałów: dr hab. inż. Mariusz Deja, prof. PG - Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa; dr inż. Paulina Strąkowska - Prodziekan ds. studenckich na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa; dr hab. inż. Justyna Płotka-Wasylka, prof. PG - Prodziekan ds. nauki na Wydziale Chemicznym; dr inż. Justyna Szostak, prof. PG - Pełnomocnik Dziekana ds. internacjonalizacji na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej; dr hab. Michał Tomczak, prof. PG - Prodziekan ds. współpracy i rozwoju na Wydziale Zarządzania i Ekonomii oraz prof. dr hab. inż. Piotr Chrzan z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki.

W skład delegacji Dezhou University weszli: Wu Jun, Chairman of School Council; Ju Jiafieng, Director of Scientif Affairs Office; Du Yali, Director of International Exchange and Cooperation Office; Zhang Jinhui, Dean of Foreign Language College oraz Chen Chao, Assistant Dean of Energy Mechanics College.

W trakcie spotkania strony rozmawiały na temat współpracy w obszarze prowadzenia wspólnych studiów. Strona chińska podkreśliła, że zależy jej na zwiększeniu liczby nauczycieli akademickich z PG, którzy mogliby prowadzić zajęcia dla ich studentów na miejscu, w Chinach.

Prof. Krzysztof Wilde, Rektor PG: - Widzimy w tym obszarze pole do rozszerzenia współpracy. Wyjazd do Chin mógłby być szansą choćby dla doktorantów, którzy poza zajęciami dydaktycznymi mieliby szansę na nawiązanie współpracy naukowej. Również dla naszych lektorów z Centrum Języków Obcych, specjalizujących się w nauczaniu angielskiego dla inżynierów, taki wyjazd byłby atrakcyjną formą rozwoju zawodowego. Warto również pomyśleć o wykorzystaniu potencjału pozostałych uczelni FarU w zakresie prowadzenia zajęć dla studentów w Chinach nie tylko w obszarze nauk inżynieryjnych.

Rok 2024 pod znakiem współpracy Politechniki Gdańskiej z Dezhou University

Wrześniową wizytę przedstawicieli Dezhou University na PG poprzedziło zorganizowane w kwietniu spotkanie online z udziałem prof. Dariusza Mikielewicza, ówczesnego Prorektora ds. organizacji i rozwoju oraz Liu Yinfang, Wiceprezydenta DZU. Jego głównym tematem było omówienie prowadzonych wspólnych programów studiów w dziedzinie technologii energetycznych. Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy oraz przedyskutowania planów na przyszłość. Już wtedy władze obu uczelni zadeklarowały chęć podpisania nowej umowy.

Miesiąc później przedstawiciele PG odwiedzili Uniwersytet Dezhou w Chinach. W skład delegacji weszli: prof. dr hab. inż. Dariusz Mikielewicz, ówczesny Prorektor ds. organizacji i rozwoju, dr hab. inż. Jerzy Głuch z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa oraz dr hab. inż. Piotr Musznicki i dr inż. Wiktoria Stahl z Wydział Elektrotechniki i Automatyki.

Przedstawiciele PG uczestniczyli w spotkaniach dyskusyjnych mających na celu usprawnieniu współpracy między uczelniami oraz rozszerzenie studenckiej i nauczycielskiej wymiany. Przeprowadzili również szereg zajęć dydaktycznych w ramach kierunku energy technologies oraz odwiedzili zakłady przemysłowe produkujące między innymi osprzęt do laboratoriów chemicznych, systemy klimatyzacji oraz maszyny elektryczne.

O Dezhou University

Dezhou University powstał w 1971 roku. Na uczelni kształci się ponad 26 tys. studentów. Uczelnia oferuje 72 kierunki studiów w ramach 11 dyscyplin naukowych, w tym poza naukami ścisłymi i inżynieryjnymi, również z zakresu prawa, ekonomii, literatury, sztuki, historii, rolnictwa, medycyny i zarządzania.

Więcej informacji o współpracy Politechniki Gdańskiej z uczelniami azjatyckimi można znaleźć na stronie Centrum Współpracy Międzynarodowej: pg.edu.pl/international