
Politechnika Gdańska przywiązuje ogromną wagę do współpracy z chińskimi partnerami. Mamy ponad 200 absolwentów zarówno studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia. Historia współpracy PG z uczelniami chińskimi sięga października 2007 roku, kiedy grupa studentów z Chińskiej Republiki Ludowej podjęła studia pierwszego stopnia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii.
Obecnie cztery wydziały oferują program Podwójnego Dyplomowania na studiach pierwszego stopnia we współpracy z chińskimi uczelniami: Wydział Zarządzania i Ekonomii (kierunek Zarządzanie), Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa wraz z Wydziałem Elektrotechniki i Automatyki (kierunek Energetyka), Wydział Chemiczny (Zielone Technologie) oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (Mechanika i Budowa Maszyn).
Wszystkie osiem wydziałów Politechniki Gdańskiej przyjmuje studentów z Chińskiej Republiki Ludowej, zarówno na studia w pełnym wymiarze, jak i w ramach programów wymiany studenckiej. Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki prowadzą dodatkowo wymianę dla studentów studiów doktorskich w ramach wspólnych projektów z chińskimi partnerami.
Umowy pomiędzy Politechniką Gdańską a instytucjami w Chińskiej Republice Ludowej
1. Beijing Institute of Technology
2. Beijing University of Technology
3. Chengdu Technological University
4. China Three Gorges University
5. Dezhou University
6. Hebei Finance University
7. Huaihua University
8. Nankai University
9. North China University of Science and Technology
10. North Minzu University
11. Ocean University of China
12. Shanghai Institute of Technology
13. Shanghai Normal University
14. Tianjin University
15. Tongji University
16. Wuhan University of Technology
17. Xi’an Jiaotong University
18. Xidian University
19. Xinyang Normal University
20. Yancheng Institute of Technology
21. Yanshan University
22. Yuncheng University
23. Zhongyuan University of Technology
Studenci z Politechniki Gdańskiej mogą brać udział w programach wymiany oraz Szkole Letniej prowadzonej na powyższych uniwersytetach.
Hebei Finance University Business Institute Poland na PG
W czerwcu 2021 roku chiński Minister Edukacji udzielił zezwolenia na rekrutację studentów na “Hebei Finance University Business Institute Poland" działający w ramach struktur Politechniki Gdańskiej. Każdy z kierunków będzie oferował 40 miejsc dla studentów z Chińskiej Republiki Ludowej od września 2021. Po ukończeniu pierwszego roku studiów na Hebei Finance University, studenci będą mogli kontynuować naukę na Politechnice Gdańskiej przez kolejne trzy lata. Zajęcia będą prowadzone przez wykładowców z obu uczelni. Po ukończeniu trzeciego roku studiów, studenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów pierwszego stopnia obu uczelni.
Pierwszy polsko-chiński projekt edukacyjny
W październiku 2020 roku chiński Minister Edukacji przyjął projekt współpracy Politechniki Gdańskiej w Dezhou University – jest to pierwszy chińsko-polski projekt edukacyjny. Projekt rozpocznie się we wrześniu 2021 roku wraz z przyjęciem 120 nowych studentów. Po ukończeniu drugiego roku studenci ci będą mogli kontynuować naukę na wydziałach Elektrotechniki i Automatyki oraz Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Osoby, które ukończą studia w Polsce, uzyskają podwójny dyplom - Politechniki Gdańskiej oraz Dezhou University.
Gdańsk Tech - Study Service Center
Na terenie Chińskiej Republiki Ludowej funkcjonuje Gdańsk Tech - Study Service Center zajmujący się wsparciem studentów w kwestiach wizowych, rekrutacyjnych oraz oferujący kursy językowe przygotowujące kandydatów do podjęcia studiów w języku angielskim. Na Politechnice Gdańskiej powołano również pełnomocnika rektora ds. współpracy z azjatyckimi instytucjami naukowo-dydaktycznym, którą pełni dr hab. Christian Jungnickel, profesor Politechniki Gdańskiej.
Kontakt
dr hab. Christian Jungnickel, prof. PG
Pełnomocnik Rektora ds.
współpracy z instytucjami naukowo-dydaktycznymi państw azjatyckich
christian.jungnickel@pg.edu.pl
tel. +48 58 347 24 69