Ruszył projekt „Hej, wszystko OK?” | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-09-06

Ruszył projekt „Hej, wszystko OK?”

grafika promująca projekt "Hey, wszystko OK?"
Konsultacje z psychologiem, warsztaty z mediacji i różnic kulturowych, a nawet zajęcia jogi i mindfulness – rusza projekt „Hej, wszystko OK?” skierowany do studentów i pracowników Politechniki Gdańskiej.

WEJDŹ NA OFICJALNĄ STRONĘ PROJEKTU

Coraz więcej uczelni w Polsce, Europie i na świecie, oferuje swoim studentom i pracownikom wsparcie w zakresie szeroko rozumianego wellbeing. Stała obecność psychologa na uczelni, wydarzenia typu tydzień zdrowia psychicznego, warsztaty i wykłady poświęcone dbałości o zdrowie psychiczne i fizyczne, są stałym i ważnym elementem działalności wielu uniwersytetów (o wpływie pandemii COVID-19 na dobrostan studentów i konieczności stworzenia kompleksowego systemu wsparcia pisaliśmy w „Piśmie PG” nr grudzień 2021/styczeń 2022).

Politechnika Gdańska wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom rusza z projektem „Hej, wszystko OK?”. 

- Od października do końca kwietnia pracownicy administracyjni oraz akademiccy, a także studenci z Polski i z zagranicy będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach realizowanych w ramach projektu. Zależało nam na jak największym zróżnicowaniu oferowanych form wsparcia, stąd warsztaty z mediacji, różnic kulturowych, seminaria z radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, ale też zajęcia jogi czy mindfulness. Ważny był też dla nas aspekt integracji pracowników i studentów, dlatego część wydarzeń jest skierowana do wszystkich zainteresowanych bez względu na status na uczelni – mówi Marta Wojcieszenko z Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej, Kierownik projektu.


Kampania informacyjna

Częścią projektu jest kampania informacyjna, której celem jest przekonanie studentów zagranicznych, że nie ma nic złego ani wstydliwego w tym, że czasami w sytuacjach kryzysowych potrzebujemy profesjonalnej pomocy specjalisty.

- Na Politechnice Gdańskiej studiuje ponad 1000 studentów zagranicznych z prawie 70 krajów z całego świata. Każdy z nich przyjeżdża do Polski z własnym backgroundem kulturowym i związanymi z nim tabu. Dla wielu z nich wizyta u psychoterapeuty wiąże się z poczuciem wstydu, koniecznością przełamania bariery językowej i kulturowej. Dlatego poprzez kampanie informacyjną chcemy pokazać studentom, że nie ma nic złego w szukaniu profesjonalnej pomocy psychologicznej u specjalisty. Jednocześnie, dla tych studentów, którzy potrzebują innych form wsparcia, zaplanowaliśmy między innymi warsztaty z różnic kulturowych, seminaria z radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych oraz zajęcia jogi i mindfulness – dodaje Anna Modrzejewska, Kierownik DMWA. 

W ramach kampanii na wydziałach i w domach studenckich pojawią się charakterystyczne plakaty oraz ulotki informacyjne.


Konferencja inaugurująca projekt

W dniach 10, 12 i 14 października zapraszamy wszystkich zainteresowanych pracowników oraz studentów na konferencję inaugurującą projekt. Data wydarzenia nie jest przypadkowa – z inicjatywy World Federation for Mental Health co roku 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Anna Modrzejewska: - Wspólnie z Centrum HR oraz Centrum Sportu Akademickiego zapraszamy na wydarzenie, w trakcie którego nie tylko opowiemy o samym projekcie „Hej, wszystko OK?”, ale porozmawiamy również, jak na Politechnice Gdańskiej chcemy dbać o dobrostan pracowników i studentów. Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Marcin Szulc z Uniwersytet Gdańskiego, który wygłosi wykład pt. „Czy istnieje recepta na zdrowe i szczęśliwe życie? Kilka słów na temat psychologicznych wyznaczników zdrowia”. Nie zabraknie też spotkania z dietetykiem i gimnastyki w Centrum Sportu Akademickiego. Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Szczegółowy program konferencji oraz zapisy już wkrótce.


Zapisy na wydarzenia w ramach projektu

Zapisy na pierwsze zajęcia w ramach projektu „Hej, wszystko OK?” ruszą już w połowie września. Następne nabory będą uruchamiane w kolejnych miesiącach, dlatego zachęcamy do regularnego odwiedzenia oficjalnej strony projektu https://link.pg.edu.pl/Hej-wszystko-OK, na której poza informacjami o rekrutacji będzie można znaleźć m.in. linki do ciekawych raportów i artykułów poświęconych tematowi wellbeing. W przypadku pytań do projektu zachęcamy do kontaktu z Działem Międzynarodowej Współpracy Akademickiej na adres international@pg.edu.pl (w tytule maila prosimy wpisać „Projekt Hej, wszystko OK?”).

Projekt „Stworzenie systemu wsparcia zdrowia emocjonalnego studentów zagranicznych studiujących na Politechnice Gdańskiej” (nazwa marketingowa „Hej, wszystko OK?”) jest dofinansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland.

328 wyświetleń