Politechnika Gdańska wśród najlepszych uczelni technicznych w Polsce! | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-10-12

Politechnika Gdańska wśród najlepszych uczelni technicznych w Polsce!

THE WUR

Tygodnik Times Higher Education opublikował najnowszy światowy ranking uczelni World University Rankings 2023. Ranking  tworzony jest na podstawie 5 filarów, z których każdy reprezentuje kluczowy obszar doskonałości szkolnictwa wyższego: nauczanie, badania, cytaty, dochody z przemysłu i perspektywy międzynarodowe.

W tegorocznej edycji sklasyfikowano prawie 1 800 uniwersytetów ze 104 krajów, w tym 32 z Polski. na potrzeby edycji 2023 przeanalizowano ponad 121 milionów cytowań z ponad 15,5 miliona publikacji badawczych i uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 000 naukowców z całego świata.

W ujęciu globalnym University of Oxford już po raz siódmy z rzędu znalazł się na szczycie rankingu, zaś na drugiej pozycji utrzymuje się Harvard University. Najlepszymi uczelniami technicznymi świata pozostają Massachusetts Institute of Technology oraz CalTech.

Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w Polsce, w przedziale między 1201. a 1500. miejscem. W tym samym przedziale globalnego rankingu znalazły się takie uczelnie techniczne jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, czy Politechnika Śląska w Gliwicach. W klasyfikacji naszej Uczelni najwyżej ocenione zostało kryterium "Industry income" liczone jako współczynnik przychodów z przemysłu do liczby personelu akademickiego.

W tegorocznej edycji rankingu wysokie miejsca zajęły uczelnie medyczne, w Gdański Uniwersytet Medyczny.

Miejsce w przedziale 1201-1500 zajął także Uniwersytet Gdański, zaś miejsce w przedziale 801-1000 zajął Gdański Uniwersytet Medyczny. Z obiema uczelniami Politechnika Gdańska współpracuje w ramach Związku Uczelni Fahrenheita.

Pełne wyniki THE World University Rankings 2023 znajdują się pod tym linkiem.