Politechnika Gdańska z nagrodą za wynik w THE World University Ranking | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-11-24

Politechnika Gdańska z nagrodą za wynik w THE World University Ranking

Nagroda THE WUR
Na zdjęciu od lewej: Phil Baty, Chief Knowledge Officer, Times Higher Education, Nicolas Cletz, Regional Director for Poland, Times Higher Education, Michael Lubacz, Business Development Director, Times Higher Education, Prof. Łukasz Sułkowski, Prezes Zarządu PCG Polska, Prorektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Kierownik Katedry Zarządzania Instytucjami Szkolnictwa Wyższego UJ, dr Kajetan Lewandowski, Centrum Analiz Strategicznych, Politechnika Gdańska
W dniu 22.11.2022 r. w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla polskich uczelni sklasyfikowanych w najbardziej prestiżowym rankingu szkół wyższych na świecie – THE World University Rankings 2023.

Wydarzenie było częścią dwudniowej Konferencji LUMEN 2022, którą organizowały wydawnictwo Times Higher Education, Fundacja Rektorów Polskich i firma PCG Academia. W konferencji wzięli udział szefowie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW), Komisji Ewaluacji Nauki (KEN) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz liczni przedstawiciele polskich uczelni.

Konferencja LUMEN 2022 wypełniona była wysokiej jakości, merytorycznymi wystąpieniami w obszarze profesjonalnego zarządzania szkolnictwem wyższym. Paneliści dyskutowali o nowym krajobrazie polskiej nauki i o wnioskach płynących z zakończonej ewaluacji działalności naukowej, o zarządzaniu uniwersytetem cyfrowym z perspektywy Państwa oraz uczelni, o umiędzynarodowieniu, funduszach unijnych dla szkół wyższych oraz o technologiach wspierających uczelnie w zarządzaniu nauką, dydaktyką i procesami administracyjnymi.

Szczególnie interesująca była debata prezentująca szczegółowe wyniki rankingu zaprezentowana przez przedstawicieli Times Higer Education. Po omówieniu wyników w ujęciu globalnym, europejskim i polskim, przystąpiono do wręczenia nagród laureatom. W imieniu Politechniki Gdańskiej nagrodę odebrał dr Kajetan Lewandowski z Centrum Analiz Strategicznych.

Przypomnijmy, że Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w Polsce, w przedziale między 1201. a 1500. miejscem. W tym samym przedziale globalnego rankingu znalazły się takie uczelnie techniczne jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, czy Politechnika Śląska w Gliwicach. W klasyfikacji naszej Uczelni najwyżej ocenione zostało kryterium "Industry income" liczone jako współczynnik przychodów z przemysłu do liczby personelu akademickiego.

Ranking  tworzony jest na podstawie 5 filarów, z których każdy reprezentuje kluczowy obszar doskonałości szkolnictwa wyższego: nauczanie, badania, cytaty, dochody z przemysłu i perspektywy międzynarodowe.

W tegorocznej edycji sklasyfikowano prawie 1 800 uniwersytetów ze 104 krajów, w tym 32 z Polski. na potrzeby edycji 2023 przeanalizowano ponad 121 milionów cytowań z ponad 15,5 miliona publikacji badawczych i uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 000 naukowców z całego świata.