Data dodania: 2022-11-24
Politechnika Gdańska z nagrodą za wynik w THE World University Ranking
Wydarzenie było częścią dwudniowej Konferencji LUMEN 2022, którą organizowały wydawnictwo Times Higher Education, Fundacja Rektorów Polskich i firma PCG Academia. W konferencji wzięli udział szefowie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW), Komisji Ewaluacji Nauki (KEN) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz liczni przedstawiciele polskich uczelni.
Konferencja LUMEN 2022 wypełniona była wysokiej jakości, merytorycznymi wystąpieniami w obszarze profesjonalnego zarządzania szkolnictwem wyższym. Paneliści dyskutowali o nowym krajobrazie polskiej nauki i o wnioskach płynących z zakończonej ewaluacji działalności naukowej, o zarządzaniu uniwersytetem cyfrowym z perspektywy Państwa oraz uczelni, o umiędzynarodowieniu, funduszach unijnych dla szkół wyższych oraz o technologiach wspierających uczelnie w zarządzaniu nauką, dydaktyką i procesami administracyjnymi.
Szczególnie interesująca była debata prezentująca szczegółowe wyniki rankingu zaprezentowana przez przedstawicieli Times Higer Education. Po omówieniu wyników w ujęciu globalnym, europejskim i polskim, przystąpiono do wręczenia nagród laureatom. W imieniu Politechniki Gdańskiej nagrodę odebrał dr Kajetan Lewandowski z Centrum Analiz Strategicznych.
Przypomnijmy, że Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w Polsce, w przedziale między 1201. a 1500. miejscem. W tym samym przedziale globalnego rankingu znalazły się takie uczelnie techniczne jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, czy Politechnika Śląska w Gliwicach. W klasyfikacji naszej Uczelni najwyżej ocenione zostało kryterium "Industry income" liczone jako współczynnik przychodów z przemysłu do liczby personelu akademickiego.
Ranking tworzony jest na podstawie 5 filarów, z których każdy reprezentuje kluczowy obszar doskonałości szkolnictwa wyższego: nauczanie, badania, cytaty, dochody z przemysłu i perspektywy międzynarodowe.
W tegorocznej edycji sklasyfikowano prawie 1 800 uniwersytetów ze 104 krajów, w tym 32 z Polski. na potrzeby edycji 2023 przeanalizowano ponad 121 milionów cytowań z ponad 15,5 miliona publikacji badawczych i uwzględniono odpowiedzi na ankiety od 40 000 naukowców z całego świata.
-
2024-10-25
Podsumowanie ankiety oceny nauczyciela