CWTS Leiden Ranking 2023 opublikowany | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-06-22

CWTS Leiden Ranking 2023 opublikowany

Leiden Ranking

W najnowszej edycji CWTS Leiden Ranking sklasyfikowanych zostało 1411 uczelni z całego świata (1318 w poprzednim roku), w tym 37 polskich uczelni, czyli o 5 więcej w porównaniu do roku ubiegłego.

CWTS Leiden Ranking opiera się na danych bibliograficznych znajdujących się w bazie Web of Science (WoS) i tegoroczna edycja skupia się na publikacjach z lat 2018-2021.

Ranking klasyfikuje uczelnie według 4 wskaźników:

• wpływu naukowego (scientific impact);
  • współpracy (collaboration);
  • liczby publikacji o otwartym dostępie (open access);
  • różnorodności płci (gender).

Publikowany jest także w podziale na 5 obszarów naukowych:

• nauki medyczne i biomedyczne (biomedical and health sciences);
  • nauki o życiu i ziemi (life and earth sciences);
  • matematyka i informatyka (mathematics and computer science);
  • inżynieria i nauki fizyczne (physical sciences and engineering);
  • nauki społeczne i humanistyczne (social sciences and humanities).

Ranking jako jedyny na świecie daje możliwość prezentacji wyników w 3 formach: tradycyjnej tabeli wyników, wykresu oraz mapy. Widok wykresu przedstawia uczelnie w formie wykresu rozpraszającego, dzięki czemu można badać wyniki uczelni przy użyciu dwóch wybranych wskaźników. Widok mapy pokazuje uniwersytety na mapie świata i zapewnia geograficzną perspektywę uczelni i ich wyników.

Politechnika Gdańska wzorem lat poprzednich najlepiej wypadła w obszarze wpływu naukowego (scientific impact) odnotowując najlepszy wynik = 1,0% we wsk. Top 1% publications - PP(top 1%) , gdzie analizowany jest udział publikacji należących do TOP1% publikacji na świecie względem łącznej liczby publikacji uczelni.

PG z wynikiem 1,0% (23 publikacje) uzyskała najlepszy wynik spośród wszystkich polskich uczelni, które znalazły się w rankingu. Wynik ten plasuje naszą uczelnię na 193 pozycji w Europie oraz 493 na świecie.

Pełen ranking dostępny jest pod adresem - https://www.leidenranking.com/ranking/2023/list

Natomiast wyniki PG dostępne są pod poniższym linkiem