Ile zarabiają absolwenci Politechniki Gdańskiej? | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-12-11

Ile zarabiają absolwenci Politechniki Gdańskiej?

Zarobki
Centrum Analiz Strategicznych Politechniki Gdańskiej na podstawie danych znajdujących się w bazie ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), przygotowało statystyki zarobków absolwentów PG, którzy ukończyli studia w 2021 roku.
  • Czy wybór Uczelni ma wpływ na przyszłą karierę zawodową i zarobki?
  • Czy wybór kierunku studiów może mieć wpływ na Twoją przyszłość?
  • Czy kontynuacja kształcenia na II stopniu studiów ma sens?

Odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz poniżej!

Poniższe infografiki prezentują zarobki absolwentów wszystkich obszarów kształcenia oferowanych na PG w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu.

Widoczna jest wyraźna różnica w zarobkach brutto absolwentów I i II stopnia studiów.

Wzrost wynagrodzenia po ukończeniu II stopnia studiów wynosi blisko 40%!

Statystyki dot. absolwentów studiów I stopnia:

Statystyki dot. absolwentów studiów II stopnia:

Porównując natomiast poziom wynagrodzeń absolwentów PG do zarobków absolwentów z innych polskich uczelni (uniwersytetów oraz politechnik – łącznie 61 uczelni w Polsce) dowiadujemy się, iż absolwenci Politechniki Gdańskiej niezależnie od poziomu ukończonych studiów mogą liczyć na największe zarobki spośród wszystkich uczelni z województwa pomorskiego!

Tab 1. Średnie miesięczne wynagrodzenie absolwentów PG z 2021 roku oraz względny wskaźnik zarobków (WWZ) absolwentów PG w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu

I poziom studiów

II poziom studiów

Wskaźnik

Średnie wynagr.

WWZ

Średnie wynagr.

WWZ *

Wartości

4 342

0,72

6 061

0,96

Pozycja PG w Polsce

8

9

2

3

Pozycja PG w województwie Pomorskim

1

* WWZ - Względny Wskaźnik Zarobków - wynagrodzenie absolwenta ze wszystkich źródeł. Wartości powyżej 1,00 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej wynagrodzeń w swoich miejscach zamieszkania. Natomiast wartości poniżej 1,00 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają poniżej średniej wynagrodzeń w swoich miejscach zamieszkania.

Analizując zarobki absolwentów widoczne są rozbieżności pomiędzy zarobkami absolwentów poszczególnych kierunków. Poniżej prezentujemy zestawienie kierunków studiów oferowanych na PG, prowadzonych w formie stacjonarnej, których absolwenci zarabiają najwięcej w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu (absolwenci z 2021 roku).

Tab 2. TOP10 kierunków prowadzonych stacjonarnie z najwyższymi zarobkami absolwentów PG

Kierunek

Inżynieria biomedyczna

0,90

5335

Automatyka, robotyka i systemy sterowania

WEiA

0,89

6 134

Transport

WILiŚ

0,89

5 266

Spośród dziesięciu kierunków z najwyższymi zarobkami absolwentów, aż 8 z nich, to kierunki prowadzone na II poziomie studiów. Możemy to potraktować jako kolejne potwierdzenie na istnienie zależności pomiędzy wysokością uzyskiwanych zarobków przez absolwentów studiów, a kontynuacją kształcenia na II stopniu studiów.

Widoczna jest także wyraźna przewaga kierunków oferowanych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI) – 7 spośród 10 kierunków o najwyższym wsk. WWZ to kierunki prowadzone właśnie na tym Wydziale.

Tab 3. Mediana wynagrodzeń oraz względny wskaźnik zarobków wszystkich absolwentów PG w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu (absolwenci z 2021 roku).

Wskaźnik

Absolwenci II stopnia studiów

Mediana średnich miesięcznych wynagrodzeń absolwentów PG ze wszystkich źródeł

3914

5262

Względny Wskaźnik Zarobków absolwentów

0,72

0,96

Chcąc natomiast sprawdzić jak radzą sobie na rynku pracy absolwenci PG z lat wcześniejszych, zweryfikowaliśmy zarobki absolwentów PG, którzy uzyskali dyplom w latach 2017-2021.

W poniższych dwóch tabelach zaprezentowane zostały - mediana średnich miesięcznych wynagrodzeń absolwentów PG z lat 2017-2021 ze wszystkich źródeł oraz Względny Wskaźnik Zarobków (WWZ) absolwentów PG z tego samego okresu.

Tab 4. Mediana średnich miesięcznych wynagrodzeń absolwentów PG z lat 2017-2021 ze wszystkich źródeł

Okres po uzyskaniu dyplomu

1 rok

3 468

4 395

2 lata

4 070

5 293

3 lata

4 796

5 880

4 lata

5 508

6 507

6 250

7 096

Tab 5. Względny Wskaźnik Zarobków absolwentów PG z lat 2017-2021 ze wszystkich źródeł

Okres po uzyskaniu dyplomu

1 rok

0,74

0,93

2 lata

0,85

1,07

3 lata

0,97

1,14

4 lata

1,06

1,18

1,11

1,24

Wszystkie dane zaprezentowane w powyższym zestawieniu pochodzą z ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

System ELA rozwijany jest na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki i dostarcza on wiarygodnych informacji o sytuacji absolwentów polskich uczelni na rynku pracy.

Zachęcamy do skorzystania z generatora infografik dostępnego na stronie systemu ELA, gdzie mogą Państwo korzystając z dostępnych filtrów, określić wybrane parametry i przeanalizować interesujące Państwa dane.

System ELA dostępny jest pod adresem: https://ela.nauka.gov.pl/pl