Wyniki Politechniki Gdańskiej w Center for World University Rankings (CWUR) 2024 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-05-17

Tekst: Center for World University Rankings CWUR

CWUR od 2012 roku publikuje listę 2000 najlepszych uczelni z całego świata. Ranking sporządzany jest na podstawie wyników uczelni w czterech obszarach:

sukces zawodowy absolwentów (25%) – wskaźnik mierzący liczbę absolwentów danej uczelni, którzy od 2011 r. zajmowali najwyższe stanowiska w 2000 największych spółek na świecie.
kadra akademicka (10%) i edukacja (25%) – wskaźniki mierzące liczbę akademików i absolwentów danej uczelni, którzy otrzymali najwyższe wyróżnienia i nagrody naukowe m.in. Medal Fieldsa, Nagroda Nobla, Nagroda Turinga, Nagroda Kioto, Medal Linneusza itd.

badania (40%) – CWUR wykorzystując własną listę czasopism mierzy osiągnięcia danej uczelni w zakresie liczby opublikowanych artykułów, liczby artykułów, które ukazały się w najlepszych czasopismach, liczby artykułów zamieszczonych w czasopismach o dużym wpływie oraz liczby artykułów, które znalazły się w gronie 1% najczęściej cytowanych w swojej dziedzinie.

W CWUR 2024 Politechnika Gdańska zdobyła punkty w dwóch obszarach: sukces zawodowy absolwentów oraz badania. Uzyskała łącznie 68,9% możliwych do zdobycia punktów i zajęła 1301 miejsce na świecie, 465 w Europie i 20 w Polsce. Wynik Politechniki Gdańskiej w porównaniu z rokiem ubiegłym poprawił się o 19 pozycji w zestawieniu globalnym i o 3 pozycje w zestawieniu krajowym.

Spośród polskich uczelni w rankingu CWUR 2024 najwyższe miejsca uzyskały: Uniwersytet Jagielloński (386 pozycja), Uniwersytet Warszawski (421 pozycja) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza (637 pozycja).

Metodologia rankingu

Wyniki CWUR 2024