Wyniki Politechniki Gdańskiej w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-06-26

Wyniki Politechniki Gdańskiej w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024

Perspektywy 2024
Politechnika Gdańska po raz kolejny potwierdziła swoją wysoką pozycję wśród polskich uczelni. Czwarty raz z rzędu zajęła 3. miejsce wśród najlepszych uczelni technicznych w kraju oraz awansowała z miejsca 6. na pozycję 5. w rankingu obejmującym wszystkie uczelnie akademickie.

Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 wykorzystuje 31 wskaźników, zebranych w siedem grup kryteriów:

- efektywność naukowa (waga 30%);

- potencjał naukowy (waga 13%);

- umiędzynarodowienie (waga 15);

- absolwenci na rynku pracy (waga 12%);

- prestiż (waga 12%);

- warunki kształcenia (waga 10%);

- innowacyjność (waga 8%).

PG w porównaniu z ubiegłą edycją rankingu Perspektywy poprawiła swój rezultat w grupach kryteriów: potencjał naukowy (miejsce 3, awans z 14), efektywność naukowa (miejsce 11, awans z 16), umiędzynarodowienie (miejsce 10, awans z 17).

Na poniższej rycinie zaprezentowano wyniki PG w Rankingu Perspektywy w latach 2017-2024.

Wyniki Perspektywy 2017-2024

W Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 w pierwszej piątce znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Gdańska. W rankingu uczelni technicznych pierwsze miejsce utrzymała Politechnika Warszawska, drugie Akademia Górniczo-Hutnicza. Za PG uplasowały się z kolei: Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska czy Politechnika Śląska.

Politechnika Gdańska odniosła sukces także w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy. Trzy kierunki powtórzył bowiem swój sukces z poprzedniej edycji i zdobyły 1 miejsce w Polsce. Są to

• inżynieria środowiska (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska)
  • technologia chemiczna (Wydział Chemiczny)
  • gospodarka przestrzenna (Wydział Architektury)

Poza tym miejsce na podium zajęły prowadzone przez PG kierunki:

• architektura (miejsce 2)
  • budownictwo (miejsce 2)
  • biotechnologia (miejsce 2)
  • chemia (miejsce 3)
  • energetyka (miejsce 3)
  • geodezja i kartografia (miejsce 3)

Pozostałe kierunki prowadzone przez PG również zajęły wysokie lokaty:

• automatyka i robotyka (miejsce 4)
  • ekonomia (miejsce 6)
  • elektronika i telekomunikacja (miejsce 4)
  • elektrotechnika (miejsce 5)
  • fizyka techniczna (miejsce 4)
  • informatyka (miejsce 5 ex aequo)
  • inżynieria biomedyczna (miejsce 4)
  • inżynieria materiałowa (miejsce 4)
  • matematyka (miejsce 8)
  • mechanika i budowa maszyn (miejsce 5)
  • mechatronika (miejsce 4)
  • transport (miejsce 7 ex aequo)
  • zarządzanie (miejsce 4)
  • zarządzanie i inżyniera produkcji (miejsce 4 ex aequo)

Metodologia 25 jubileuszowego wydania rankingu została nieco zmieniona względem poprzedniej edycji. Niemniej jednak – jak zaznacza organizator – wprowadzone zmiany wag liczone łącznie nie przekroczyły pięciu punktów procentowych, dlatego wyniki tegorocznego rankingu są porównywalne w układzie „rok do roku”. Wspomniane zmiany dotyczyły czterech kryteriów:

Absolwenci na rynku pracy – zmieniono sposób liczenia wskaźnika ELA,  oceniane są osobno dwa kryteria: „Wynagrodzenia absolwentów” i „Zatrudnienie absolwentów” (waga po 6%)

Potencjał naukowy – zmiany w zakresie wskaźnika „Ewaluacja działalności naukowej”, zastąpienie wskaźnika „Uprawnienia doktorskie” na wskaźnik „Kształcenie doktorantów w szkołach doktorskich

Umiędzynarodowienie – rezygnacja ze wskaźnika „Projekty partnerstw strategicznych, w które zaangażowana jest uczelnia w ramach Programu Erasmus+”; zmiana udziału procentowego wagi wskaźników „Wymiana studencka (wyjazdy)” i „Wymiana studencka (przyjazdy)” oraz zmiana we wskaźniku „Wymiana kadry akademickiej (wyjazdy) w ramach  Programu Erasmus+”.

Szczegółowy opis zmian metodologii Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2024

Metodologia Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024

Wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024