Awans PG w rankingu QS World University Rankings: Europe 2025 | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-07-10

Awans PG w rankingu QS World University Rankings: Europe 2025

Ranking QS World Europe 2025
PG w QS Europe 2025 poprawiła swój wynik aż o 17 pozycji względem poprzedniej edycji i zajęła 302. miejsce w Europie oraz 5 w Polsce.

W klasyfikacji uczelni z krajów Europy Wschodniej PG zajęła 21 miejsce.

W rankingu QS Europe mogą wziąć udział najlepsze uczelnie z 46 krajów należących do Rady Europy. W tegorocznej edycji na listę rankingową ostatecznie zakwalifikowały się 684 uczelnie z Europy w tym 32 z Polski.

Organizator rankingu QS WUR Europe 2025 w celu stworzenia listy najlepszych uczelni poddał analizom dane pochodzące m.in. z bazy Scopus oraz uzyskane w badaniach ankietowych przeprowadzonych wśród naukowców i pracodawców.

Ranking QS WUR Europe wykorzystuje 12 wskaźników o zróżnicowanych wagach. Zaprezentowano je na poniższej grafice. Największą wagę przypisano opiniom pracowników naukowych (dane z corocznego badania QS Academic Reputation Survey) i pracodawców (dane pochodzą z corocznego badania QS Employer Reputation Survey) na temat uczelni. Stanowią one łącznie aż 45% możliwych do uzyskania punktów. Pozostałe wskaźniki to m.in. międzynarodowa współpraca badawcza, dane bibliometryczne (liczba cytowań i artykułów), umiędzynarodowienie uczelni.

Wskaźniki i wagi QS Europe 2025

Źródło: QS Rankings

Najsilniejszymi stronami PG w rankingu QS Europe 2025 w porównaniu z innymi uczelniami z Polski są:

• liczba artykułów per NA (miejsce 1),
  • liczba cytowań (miejsce 1),
  • zrównoważony rozwój (miejsce 3)

Najwyżej sklasyfikowanymi uczelniami z Polski są:

1. Uniwersytet Warszawski
  2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  3. Politechnika Warszawska

Miejsce na czele rankingu QS World University Rankings: Europe 2005 zajęły:

1. ETH Zurich