Plan działania PG w ramach kampanii Race to Zero | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-07-17

Plan działania PG w ramach kampanii Race to Zero

Race to Zero
Kampania Race to Zero została zainicjowana w 2020 roku przez Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Celem tej globalnej inicjatywy jest zjednoczenie liderów biznesu, miast, regionów, inwestorów oraz instytucji edukacyjnych i badawczych w dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych najpóźniej do 2050 roku.

Od momentu powstania kampanii, liczba członków Race to Zero dynamicznie rosła. Obecnie, kampania zrzesza 13,5 tys. uczestników z różnych sektorów i regionów świata (stan na lipiec 2024). Wśród członków znajduje się ok 10 tys. firm (w tym 7 tys. z sektora SME), 52 regiony, ponad 1 tys. miast, 1.1 tys. instytucji edukacyjnych oraz liczne organizacje pozarządowe. Wszyscy zobowiązali się do podejmowania konkretnych działań na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto i promowania zrównoważonego rozwoju w swoich organizacjach.

Politechnika Gdańska w Race to Zero

Politechnika Gdańska aktywnie angażuje się w kampanię Race to Zero, do której dołączyła w lipcu 2023 r., podejmując szereg działań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez m.in. realizację zadań zawartych w Planie Klimatycznym PG oraz w Strategii wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni. Dążymy do tego, by kampus PG był nie tylko przyjaznym i zielonym miejscem na mapie Trójmiasta dla studentów, pracowników i mieszkańców miasta, ale również, by był efektywny pod względem zużycia energii energetycznej, cieplnej i wody.

Plan działania PG w ramach Race to Zero