Data dodania: 2023-05-08
Nie dać się pokonać sesji – studenci studentom z pomocą
Jak jest to powszechnie wiadome, sesja jest trudnym okresem dla każdego studenta. Dlatego też, by zadbać o dobro studentów, w ostatnich miesiącach miały miejsce dwie ważne akcje – Sesja, nie presja oraz Tydzień Zdrowia Psychicznego. Pierwsza z nich dbała, by żaden ze studentów nie został sam z problemami i pytaniami, natomiast druga skupiła się na zwróceniu uwagi na tak często zaniedbywane zdrowie psychiczne studentów.
Sesja, nie presja
Sesja, nie presja po raz kolejny wystartowała w okresie okołosesyjnym, by dalej pomagać studentom podczas tego trudnego czasu. Na całą akcję składała się pokaźna seria infografik i postów merytorycznych w tematach dotyczących sesji oraz działalności Rzecznika Praw Studenta. W tym roku Samorząd przybliżał studentom podstawowe informacje związane z tym, jak działają kolejne terminy zaliczenia, jak składać wnioski o przedłużenie sesji i co trzeba zgłosić przed sesją. Ważnym tematami były też posty o tym, gdzie szukać informacji o zasadach zaliczenia oraz jakie terminy obowiązują studentów, a jakie nauczycieli akademickich.
Podano również kontakt do Rzecznika Praw Studenta i wskazówki, co należy robić, gdy prawa studentów są naginane, a egzamin został przeprowadzony niezgodnie z zasadami. Jak przy każdej sesji, wpłynęło wiele zgłoszeń do Rzecznika i do poszczególnych Wydziałowych Rad Studentów, więc każdy z organów miał pełne ręce roboty. Całe szczęście, jeśli zgłoszenia były przysyłane odpowiednio wcześnie, wszystkie takie problemy udało się sprawnie rozwiązać.
Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom sesja rzeczywiście nie była dla studentów dodatkową presją i dużo spokojniej udało się im przez nią przejść.
Tydzień Zdrowia Psychicznego
W dzisiejszych, tak trudnych dla wszystkich czasach Tydzień Zdrowia Psychicznego jest wydarzeniem niezwykle ważnym. Problemy psychiczne małymi kroczkami wychodzą z bycia odwiecznym tematem tabu, a my staramy się, by dbanie o zdrowie psychiczne stało się codziennością i czymś zupełnie normalnym. Młodzi ludzie są szczególnie wystawieni na czynniki wzmagające stres, przemęczenie, brak zdrowego balansu między studiami a pracą czy ciągłe życie w pośpiechu. To wydarzenie natomiast pokazało, że można, a nawet trzeba czasem zwolnić i wziąć głęboki oddech. W ramach tegorocznego Tygodnia Zdrowia Psychicznego udało się przygotować kilka spotkań webinaryjnych oraz warsztaty z ekspertami i profesjonalistami w swoich dziedzinach. Webinaria poruszały m.in. tematy komunikacji czy tego, jak sobie radzić z hejtem. Dodatkowo porozmawialiśmy o zaburzeniach odżywiania oraz w jaki sposób i kiedy stawiać zdrowo granice, by nie skupiać się na zadowalaniu innych kosztem własnego zdrowia i dbania o siebie. Na warsztatach natomiast uczestnicy uczyli się, jak odpocząć i odstresować się poprzez specjalną praktykę ruchową 5 Rytmów® znaną jako „wolny taniec” czy „medytacja w ruchu”. Technika ta została opracowana w latach 70. w USA przez Gabrielle Roth i jest przeznaczona dla każdego – bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Na mapę 5 rytmów składają się elementy takie jak: Przepływ, Staccato, Chaos, Liryka oraz Cisza, a każdy z nich zaprasza do innej dynamiki ruchu. Tańczone po kolei tworzą tak zwane „fale”, pozwalając na pogłębienie kontaktu ze sobą i wyrażanie siebie poprzez ruch. Całe wydarzenie było uzupełnione zestawem merytorycznych postów z informacjami o różnych zaburzeniach oraz wskazówkami, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach – np. pomysłami, jak walczyć ze stresem. Poza tymi spotkaniami na wydziałach zostały również ustawione standy promujące wydarzenie. Można było przyjść, porozmawiać ze studentami, napić się gorącej herbaty czy poczęstować się ciastkami. W zależności od wydziału zorganizowano też różne ciekawe akcje w postaci tworzenia plansz z pozytywnymi myślami. Wydarzenie, jak w poprzednich edycjach, zostało ciepło przyjęte przez społeczność akademicką, co tylko utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że takie akcje zawsze warto organizować.
Podsumowanie
Zarówno Sesja, nie presja, jak i Tydzień Zdrowia Psychicznego po raz kolejny pokazały, że społeczność studencka potrzebuje wydarzeń skupionych na dbaniu o siebie, swoje zdrowie psychiczne i przypomnieniu, że studenci nawet w trudnych sytuacjach nie muszą zostawać z problemami sami. Mamy nadzieję, że takich wartościowych akcji w przyszłości będzie tylko więcej i cieszy bardzo świadomość, ilu studentów już z nich skorzystało.
Sezon sesyjno-zimowy, mamy nadzieję, na dobre się skończył, a wszyscy z niecierpliwością wyczekują już Technikaliów oraz wydarzeń okołotechnikaliowych. Koniecznie zaglądajcie do mediów społecznościowych Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydziałowych Rad Studentów, by niczego nie przegapić!
Marta Muchewicz
marta.muchewicz@sspg.pl
-
2024-10-28
„Dziady” w Katedrze