Przyszłość w naszych rękach: studencka Konferencja „Co dalej?” | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-07-03

Przyszłość w naszych rękach: studencka Konferencja „Co dalej?”

konferencja
Panel „Social media a wizerunek lekarzy”. Od lewej: dr Krzysztof Sobczak (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr Milena Lachowicz (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr Wojciech Nazar (Gdański Uniwersytet Medyczny), lek. Magdalena Antoszewska (gf_medstudent) oraz dr Joanna Śliwińska (Gdański Uniwersytet Medyczny)
Nie ma co ukrywać, że ostatnich kilka lat było trudnych dla nas wszystkich. Wydarzenia takie jak pandemia czy wojna, dotychczas odległe, stały się nam przerażająco bliskie. W związku z tym w głowach ludzi, przede wszystkim tych dopiero wchodzących w dorosłość, zaczęło kotłować się coraz więcej myśli i pytań bez odpowiedzi. Nasze życie i myślenie w wielu kwestiach bezpowrotnie się zmieniły i zaczęliśmy się zastanawiać nad przyszłością oraz tak właściwie – „Co dalej?”.
Zmieniający się świat, nieznane odpowiedzi

„Co dalej z obostrzeniami? Co dalej z pożarami w Australii? Co dalej z globalnym ociepleniem? Co dalej z podróżami w kosmos? Co dalej z wojną na Ukrainie? Co dalej z wyborami? I w końcu – co dalej z naszym życiem? To tylko część z pytań, które w tempie pociągu pośpiesznego przelatują przez nasze głowy niemal każdego dnia. My, młode pokolenie, chcemy działać i, patrząc w przyszłość, widzieć coś więcej niż tylko niepewność. Chcemy rozmawiać, nie zamykamy się na tematy tabu, nie boimy się dyskutować i szukać odpowiedzi na trudne pytania. Jesteśmy świadomi tego, że to nasze pokolenie zadecyduje niedługo, jak będzie wyglądała przyszłość, i już teraz staramy się podjąć działania z tym związane – póki jest jeszcze to możliwe” – te słowa i właśnie takie nastawienie pozwoliło połączyć siły i wystartować w konkursie „Mistrzowie współpracy Fahrenheita”, gdzie naszym pomysłem zdobyliśmy trzecie miejsce i zostaliśmy objęci patronatem Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Jako trzy koła naukowe – Studenckie Koło Naukowe Psychologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Koło Naukowe Inżynierii Dźwięku i Obrazu Politechniki Gdańskiej oraz Studenckie Koło Naukowe „Inspiar” Uniwersytetu Gdańskiego – podjęliśmy się realizacji projektu naukowo-społecznego – Konferencji „Co dalej?”.

Inspirujące warsztaty i podcasty – budowanie atmosfery konferencji

Wszystko to zaczęło się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, kiedy do członków Studenckiego Koła Naukowego Psychologii przyszedł student – Mateusz Antonow z wizją projektu Konferencji „Co dalej?”. Korzystając z możliwości oferowanych przez prężnie rozwijającą się współpracę Związku Uczelni Fahrenheita, pomysłodawcy postanowili połączyć siły jeszcze z dwoma kołami z pozostałych uczelni. Wybrano partnerów, których kompetencje pozwoliłyby na dopełnienie organizacji takiego przedsięwzięcia: KN „Inspiar” UG – do stworzenia sekcji promocji wydarzenia – oraz KNIDiO PG – do realizacji technicznej wydarzenia – streamingu na żywo. Ostatecznie czas pokazał, że te granice szybko się zatarły i wszystkie koła prężnie działały w wielu aspektach organizacyjnych, wymieniając się posiadanymi umiejętnościami i doświadczeniami. Poprzez wykłady, panele dyskusyjne oraz warsztaty konferencja miała na celu objąć bardzo szeroki zakres tematyczny, spójny z trzema głównymi filarami gdańskich uczelni wyższych – dziedzinami humanistycznymi, medycznymi oraz technicznymi. Organizatorzy mieli nadzieję, że dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. „Trudności dzisiejszego świata bez wątpliwości przerastają każdego z osobna. Dlatego chcemy zawalczyć o lepsze jutro razem, a żeby to zrobić, musimy zacząć o tym myśleć, dyskutować i działać. Chcielibyśmy stworzyć przestrzeń do wymiany refleksji o aktualnych problemach społecznych w zakresie zmian klimatycznych, opieki zdrowotnej, wyzwań technologicznych oraz relacji interpersonalnych. Wybrane przez nas tematy dotyczą zaś każdego z nas – spotykamy się z nimi każdego dnia, lecz w pędzie codzienności często nie mamy czasu, by zastanowić się, jak wiele dla nas znaczą” – w taki sposób zachęcali do udziału w wydarzeniu. W ramach projektu, z inicjatywy KN „Inspiar”, w dniach 13 i 15 kwietnia odbyły się pierwsze warsztaty promujące wydarzenie, na trzech uczelniach równolegle. Warsztaty zostały przeprowadzone przede wszystkim przez chętnych studentów, pasjonujących się tymi ważnymi tematami. Rozmawialiśmy m.in. o seksie, komunikacji, freeganizmie i niepełnosprawności w mieście. Obejrzeliśmy ciekawy film autorstwa studentów trójmiejskich uczelni i wybraliśmy się na niezwykłą japońską „kąpiel leśną”. A był to tylko przedsmak konferencji, która odbyła się dokładnie miesiąc później.

Kolejnym krokiem było wypuszczenie serii podcastów zapowiadających tematy poruszane później na konferencji. Co ciekawe, dyskusje w podcastach były prowadzone przez studentów, którzy potem moderowali panele dyskusyjne w tożsamych tematach podczas głównego wydarzenia. Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy z Radio UG MORS – Mega Otwarte Radio Studenckie, a nagrane podcasty są cały czas dostępne na profilu radia w serwisie Spotify. Serdecznie zapraszam do zajrzenia, bo naprawdę jest czego posłuchać! Intensywny czas przygotowań oraz promocji dobiegał już jednak końca, a studenci stanęli przed ostatnim wyzwaniem – samą konferencją.

Konferencja czas start

W weekend 13–14 maja odbyła się Konferencja „Co dalej?”, zorganizowana we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności i Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie było skierowane głównie do mieszkańców Trójmiasta, a w szczególności zaś do społeczności studenckiej. Jednak tak naprawdę każdy, kto chce przestać być obojętnym na problemy dzisiejszego świata i otworzyć się na nowe możliwości działania, był tam mile widziany.

Po oficjalnym rozpoczęciu przez organizatorów nastąpiło równie oficjalne powitanie wszystkich przybyłych gości oraz innych uczestników przez dyrektorkę Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita prof. Adrianę Zaleską-Medynską. Wysłuchano też kilku wypowiedzi innych najważniejszych gości.
Konferencja zaczęła się z przytupem wykładem o upadku antropocenu, prowadzonym przez dr. Dawida Weisbrodta z Uniwersytetu Gdańskiego. Nie zważając na sugerowany tytuł, prelegent postanowił dodać od siebie na końcu znak zapytania – stawiając pytanie, czy mamy jeszcze szansę zatrzymać nadciągającą zagładę. Podczas wykładu opowiadał o ludzkim wpływie na ekosystem i tym, że powinniśmy działać na kilku frontach naraz – wpływając nie tylko na zachowanie jednostek, ale także wprowadzając zmiany systemowe, by ten „Upadek antropocenu” rzeczywiście nie był już przesądzony.

Kolejno odbył się panel dyskusyjny o sztucznej inteligencji, podczas którego pojawiły się m.in. odpowiedzi na pytania: czy mamy się czego bać, czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę, a może pozwoli na ograniczenie błędu ludzkiego, zapewniając nam większe bezpieczeństwo. Nie zabrakło kontrowersji, odniesień do popkultury oraz oczywiście najnowszych nowinek i możliwości technologicznych. W debacie udział wzięli: mgr Adam Jank (Fundacja Humanity Plus Philosophy) oraz dwóch profesorów z naszej uczelni – prof. Jacek Rumiński i dr hab. inż. Piotr Szczuko, prof. PG. Rozmowę poprowadził natomiast student inżynierii biomedycznej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – Daniel Cieślak.

Kolejnym punktem w programie był wykład „Mikrokosmos” – o niewidocznym gołym okiem świecie i życiu, które ma na nas ogromny wpływ. Ze względu na nieoczekiwaną chorobę prelegentki, poprowadzenia wykładu podjęła się jedna ze studentek Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – Julia Grotnik. Trzeba przyznać, że stanęła na wysokości zadania i nie dała się pokonać stresowi, przedstawiając dużą dozę ciekawych informacji.

Następnie poprowadzone zostały dwa panele dyskusyjne zatytułowane kolejno „Oczko w głowie”, gdzie zostały poruszone tematy obecnego wizerunku rodziny oraz rodzicielstwa, oraz „Oblicza intymności”, podczas którego odbyły się rozmowy dotyczące tematyki ogólnie pojętej intymności oraz seksu, który ciągle w naszym społeczeństwie jest tematem tabu. W pierwszym panelu wzięli udział: Agnieszka Krzyżak-Pitura (Fundacja Rodzic w Mieście), Marta Wroniszewska (pisarka Wydawnictwa Czarne) oraz Piotr Jacoń (dziennikarz TVN24), a rozmowę poprowadziła studentka Aleksandra Stawarz z Uniwersytetu Gdańskiego. W drugim natomiast uczestniczyli: mgr Dominika Gołąb (Fundacja Avalon, Projekt Sekson), Natalia Olechnowicz (Kampania „Spójrz na siebie”) oraz mgr Magdalena Nowacka (psycholożka, seksuolożka), a panel prowadziła również studentka UG – Kaliksta Bucholc. Nim się obejrzeliśmy, minął pierwszy dzień konferencji, który został zakończony projekcją filmu „Genesis 2.0”, zorganizowaną przez współorganizatora – DKF UG Miłość Blondynki. Rozmowę po filmie z dr Grażyną Świętochowską z Uniwersytetu Gdańskiego prowadziła studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Aleksandra Pajdak.

Drugiego dnia nie było jednak wcale mniej ciekawie! Poranek zaczęliśmy wykładem „O słowach słów kilka”, prowadzonym przez dr hab. Izabelę Morską, prof. UG, która przybliżyła uczestnikom wagę słów i to, jaki mają wpływ na kształtowanie się społeczeństwa. Można było się też dowiedzieć trochę o fundamentach języka, znaczeniu słów i tym, jak powinniśmy dbać o dobrą komunikację.

Następnie przeszliśmy do panelu „Ars bene moriendi”, czyli sztuki dobrego umierania. Temat zdecydowanie nie był łatwy, ale w końcu taki był cel organizatorów – wybrać tematy, o których nie rozmawiamy, a powinniśmy. W dyskusji o śmierci wzięli udział: dr Roksana Jędrzejewska-Wróbel (Instytut Dobrej Śmierci), Agnieszka Paczkowska (Fundacja Hospicyjna) oraz mgr Filip Biernacki (filozof). Rozmowę poprowadziła studentka UG – Paulina Kozień.

Kolejny, nieco nietypowy panel dyskusyjny nosił tytuł „Social media a wizerunek lekarzy”. W rozmowie wzięły tym razem udział cztery osoby: dr Milena Lachowicz (GUMed), dr Wojciech Nazar (GUMed), lek. Magdalena Antoszewska (gf_medstudent) oraz dr Joanna Śliwińska (GUMed), a prowadził ją dr Krzysztof Sobczak (GUMed). Później zrobiliśmy „Reality check idei zero waste”, dyskutując o tym, czy ta idea jest w ogóle wykonywalna oraz jak można przejść do less waste i żyć w sposób bardziej zrównoważony dla środowiska. W rozmowie udział wzięli: mgr Łukasz Jaroń (Bank Żywności w Trójmieście), mgr inż. arch. Bogumiła Kapica (PG) oraz dr Max Rykaczewski (Hevelianum), a poprowadził ją student UG – Karol Hamanowicz.

Panelem zamykającym konferencję był „Człowiek w mieście”, odpowiadający m.in. na pytanie, jak projektować miasta będące bliżej natury. W debacie udział wzięli: dr hab. Michał Jaśkiewicz, prof. UG (UG), dr hab. Monika Zawadzka, prof. ASP (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) oraz dr hab. inż. Kasper Jakubowski (Fundacja Dzieci w Naturę), a poprowadziła ją studentka UG – Weronika Pinkowska. Podczas całego wydarzenia odbywały się jeszcze wcześniej zapowiedziane warsztaty o bardzo zróżnicowanej tematyce:

  • „Technologia szczęśliwego życia” – prowadzony przez Zofię Netter (Szkoła Yogi Zofii Netter);
  • „Moje ciało, moja seksualność, czyli o tym, jak postrzeganie ciała wpływa na seksualność człowieka” – prowadzony przez Stefanię Kumor (Fundacja SEXED.PL);
  • „Tajniki biometrii”, przybliżający pojęcie biometrii i dyskutujący z wieloma obawami ludzi z nią związanymi – prowadzony przez dr. inż. Arkadiusza Harasimiuka oraz studenta Krzysztofa Walentukiewicza z naszej uczelni;
  • „Rozmowy na trudne tematy, czyli NVC w praktyce” – prowadzony przez Karolinę Bąk oraz Ewelinę Włodarczyk.

Jak na konferencję przystało, nie zabrakło również miejsca na wystawę sekcji plakatowej oraz części artystycznej – nagrodzonych konkursowych prac związanych z tematyką tego wydarzenia.

Dialog i współpraca – sukces konferencji

Podczas samego wydarzenia głównego nie było widać tego wszystkiego, przez co musieli przejść organizatorzy. Liczba problemów, z którymi mierzyła się grupa projektowa, szczególnie uwzględniając zawsze naglące terminy, była zdecydowanie wysoka. Mając jednak na uwadze, że nikt z organizatorów nie próbował nigdy wcześniej organizować konferencji, można śmiało powiedzieć, że sprostali zadaniu.

Wielomiesięczne przygotowania, nieprzespane noce, godziny biegania przy szukaniu finansowania… To wszystko zostało zwieńczone satysfakcjonującym finałem.

W ramach wydarzenia zrealizowano trzy wykłady, siedem paneli dyskusyjnych, cztery warsztaty oraz projekcję filmową wraz z dyskusją po filmie. Do każdego z paneli zostali zaproszeni eksperci z różnych środowisk, którzy nakreślili uczestnikom zupełnie nowe spojrzenie na każdy z tematów. Podczas konferencji organizatorom udało się pokazać, jak istotna w szukaniu rozwiązań na trapiące społeczeństwo problemy jest solidarność międzyludzka oraz, przede wszystkim – otwarty dialog, a także zainspirować do zmieniania świata na lepsze. Ze względu na to, że podczas konferencji była dostępna transmisja na żywo w internecie, część materiałów została nagrana i jest aktualnie poddawana obróbce przez Koło Naukowe Inżynierii Dźwięku i Obrazu. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, już niedługo na ich kanale na platformie YouTube będzie można obejrzeć najważniejsze fragmenty tego wartościowego wydarzenia.

Rozmawiając z uczestnikami oraz zaproszonymi gośćmi, mogę powiedzieć, że wydarzenie zakończyło się sukcesem, a studenci je organizujący sprostali zadaniu. Pokazali, że współpraca między uczelniami i zupełnie różnymi od siebie kołami nie jest łatwa, ale za to bardzo ważna i może przynieść wspaniałe owoce.
Więcej informacji – podsumowanie, zdjęcia i relacje z wydarzenia – można znaleźć w mediach społecznościowych projektu:

Serdecznie zapraszam do zajrzenia i bycia na bieżąco z kolejnymi poczynaniami tych ambitnych studentów. Z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie.
Tymczasem ze swojej strony mogę obiecać, że było to wydarzenie, którego uczestnicy z pewnością jeszcze długo nie zapomną. Mam nadzieję, że doświadczenia, które nabyli, będą im towarzyszyły i rzeczywiście otworzą drogę do dialogu międzypokoleniowego o tematach ważnych dla nas wszystkich.
Przytoczę jeszcze na zakończenie jeden z ulubionych cytatów głównej koordynatorki wydarzenia – Julii Terech – słowa Karla Poppera: „Przyszłość jest bardzo otwarta i zależy od nas, od nas wszystkich. To zależy od tego, co ty i ja oraz wielu innych ludzi robimy i będziemy robić dzisiaj, jutro i pojutrze. A to, co robimy
i co będziemy robić, zależy od naszego myślenia i od naszych pragnień, od naszych nadziei i obaw. To zależy od tego, jak postrzegamy świat i jak oceniamy otwarte możliwości przyszłości” – i zostawię Was z myślą, którą podzieliły się organizatorki wydarzenia: „Jeśli chociaż jedna osoba wyszła stąd z poszerzonymi horyzontami, a my dołożyliśmy choćby i małą cegiełkę ku rozpoczęciu rozmów o przyszłości i przełamaniu tabu – było warto”.

Marta Muchewicz
marta.muchewicz@sspg.pl

37 wyświetleń