Przygoda i integracja – Adapciak 2023 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-10-31

Przygoda i integracja – Adapciak 2023

Adapciak
Wszyscy uczestnicy i kadra z podziałem na kolory / Fot. Maciej Ziętarski
Początek studiów, pierwszy rok, zupełna zmiana otoczenia i… setki obcych twarzy już pierwszego dnia. Uczucie dezorientacji, niepokoju i niepewności, czekanie na reakcję innych. Przytłoczenie nowymi zajęciami i zupełnie innym charakterem uczelni od poprzedniego etapu edukacji potrafią znacznie zmienić podejście świeżo upieczonego studenta i jego spojrzenie na drogę, na której właśnie się znalazł.

Te uczucia nie muszą jednak dotykać każdego. Niektórzy przychodzą na studia z całą grupą znajomych, inni szybko nową grupę znajomych zdobędą… Jest za to jedno niezawodne rozwiązanie, pozwalające uniknąć stresu na początku studiów – wyjazd na Adapciaka.
Każdy z nas w końcu kiedyś zaczynał studia, a rozpoczęcie przygody na Politechnice Gdańskiej od Adapciaka jest naprawdę ciekawą opcją. Może nie jest to doświadczenie dla każdego, ale z pewnością to świetny sposób na przygotowanie się do prawdziwego życia studenckiego.

Z motta do działania: Adapciak PG jako studencka przygoda

„Adapciak, czyli najlepszy obóz adaptacyjny dla pierwszorocznych studentów” – to slogan, którym jest podpisywane wydarzenie. Nie mija się on z prawdą, bo z całą pewnością Adapciak  zapewnia nowym studentom pod dostatkiem najlepszych wrażeń i prawdziwie studenckich doświadczeń. Taki obóz adaptacyjny pozwala na przedstawienie nowo przyjętym studentom Samorządu, uczelni, a także przede wszystkim odpowiedzenie na ich pytania związane ze studiami.
Już od kilkunastu lat organizowany przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej Adapciak stał się praktycznie tradycją. Dla wielu samorządowców jest jednym z najważniejszych lub nawet najważniejszym wydarzeniem, w którego organizację się angażują. Spora część z nich ma do niego bardzo duży sentyment, bo to od tego wydarzenia zaczęła się ich przygoda nie tylko z PG, ale też z działalnością samorządową.
Nie inaczej było w przypadku tegorocznej koordynatorki głównej – pełnomocniczki przewodniczącej SSPG ds. projektu Adapciak 2023 – Roksany Gostomskiej. Organizowanie tej edycji obozu adaptacyjnego było pięknym zwieńczeniem całej pracy samorządowej Roksany na przestrzeni ostatnich lat.

Doświadczenie i zespół: klucz do sukcesu Adapciaka 2023

Tegoroczna edycja Adapciaka była jedną z największych w historii tego wydarzenia. Już sama skala wydarzenia stanowiła ogromne wyzwanie organizacyjne i niesamowitą odpowiedzialność dla kadry, a przede wszystkim dla samej koordynatorki. W związku z tym, że impreza organizowana jest od lat, wiele ścieżek zostało przetartych i pomysłów sprawdzonych, więc przygotowanie wydarzenia mogło odbyć się bez zbędnych problemów. Nie można jednak umniejszać pracy organizatorów, bo było jej niemało. Pewne przeciwności zawsze się na horyzoncie pojawią i tutaj doświadczenie oraz zaufany zespół mogą przesądzić o tym, czy wszystkie „pożary” uda się ugasić.
Warto jednak podkreślić, że wydarzenie się ciągle rozwija, a to, z czego główna kooordynatorka była szczególnie dumna, to wdrożenie w życie wniosków z lat ubiegłych i dostosowanie atrakcji, by były dzięki temu lepsze. To, co jeszcze udało się w tym roku osiągnąć i zmienić, to logistyczne sprawy przekazywania informacji i komunikacji wśród kadry.
W tym roku na kadrę składało się 25 osób, wybranych spośród najaktywniejszych działaczy Wydziałowych Rad Studentów i Komisji Programowych SSPG – pojechanie jako kadra na Adapciaka jest traktowane jako swego rodzaju nagroda i docenienie całorocznej działalności samorządowców. Udało się zebrać i zgrać zespół, który sprawnie dbał o to, by wydarzenie przebiegło jak najlepiej.
Zapytałam główną koordynatorkę, co przyświecało jej i zespołowi podczas organizacji Adapciaka. Odpowiedziała, że na każdym etapie starała się pamiętać i przypominać też pozostałym cel i osoby, dla których ten obóz jest przygotowywany – ważne było, by pierwszaki, które pojechały, dobrze się tam czuły oraz świetnie bawiły. Przy takim podejściu wydarzenie czekał już niemal pewny sukces.

Pełen program: wydarzenia i atrakcje tegorocznej edycji

Obóz w tym roku odbył się na początku września i pogoda zdecydowanie dopisała. Mimo że mój Adapciak się nieco różnił od obecnej wersji, wiele atrakcji zostało nieodzownymi elementami tego wydarzenia. Oto co złożyło się na tegoroczną edycję:
Pierwszy dzień Adapciaka już tradycyjnie odbył się lokalnie – na kampusie Politechniki Gdańskiej i terenie przy CSA. Podczas oficjalnego rozpoczęcia w audytorium na WETI przedstawiciele SSPG oraz prorektorka ds. studenckich dr Barbara Wikieł, prof. PG, ciepło przywitali uczestników. Następnie odbyła się gra terenowa po kampusie, pozwalająca studentom lepiej zorientować się w lokalizacji poszczególnych wydziałów. Po obiedzie organizacje, koła naukowe, Wydziałowe Rady Studentów oraz sekcje sportowe przygotowały szereg atrakcji na terenie przy CSA, kończąc ten dzień wspólną imprezą na świeżym powietrzu.
Następnie Adapciak przeniósł się do ośrodka w Jastrzębiej Górze. Studenci zostali podzieleni na grupy – Kolory. Nowością w tym roku był Puchar Kolorów – przez cały obóz, biorąc udział w różnych aktywnościach i przygotowanych atrakcjach, uczestnicy zbierali punkty na wspólne konto drużyny. Z tradycyjnych elementów odbyły się natomiast takie atrakcje jak Pierwsza Sesja, gdzie studenci mogli po raz pierwszy zmierzyć się z realiami panującymi na uczelni i zdobyć swoje pierwsze oceny, czy Chrzest na Studenta. Zorganizowano też Wielki Wyścig – sztafetę, w której rywalizowały ze sobą Kolory. Poza tym odbyły się liczne mniejsze aktywności, w których nowi studenci chętnie brali udział. Nie brakowało również tematycznych imprez integracyjnych każdego dnia po wszystkich zadaniach. W końcu hasło „Integracja to nasze motto” nie wzięło się znikąd.
Z tematów bardziej merytorycznych – odbyło się także Szkolenie z Życia, podczas którego nowym studentom przedstawiono podstawy tajemnej wiedzy studenckiej: począwszy od definicji ECTS, poprzez pisanie oficjalnych maili, aż po najlepsze miejsca z jedzeniem w okolicy kampusu PG.
Dodatkowym, nie mniej ważnym aspektem były spotkania wydziałowe z reprezentantami Wydziałowych Rad Studentów oraz przedstawicielami kół naukowych. Tego dnia na Adapciaka przyjechali goście reprezentujący każdy z wydziałów. Każda WRS spotkała się ze studentami zaczynającymi swoją przygodę na ich wydziale i z wielką chęcią opowiedziała pierwszakom trochę więcej o studiowaniu, konkretnych kierunkach oraz podzieliła się bezcenną dawką wskazówek charakterystycznych dla danego wydziału. Ponadto przedstawiła swoją działalność, opowiadając o największych wydarzeniach na wydziale oraz o możliwościach wykorzystania wolnego czasu w ramach struktur samorządowych, organizacji i kół naukowych.

Adapciak 2023: rozdział zakończony, przyjaźnie rozpoczęte

Każdy dzień Adapciaka był wypełniony atrakcjami i ciekawymi doświadczeniami, więc żaden z uczestników raczej się nie nudził. Co jednak pewne, studenci poznali się nawzajem i zawiązali przyjaźnie, które posłużą im jeszcze przez długie lata studiów. To mogę nawet sama potwierdzić.
Czas Adapciaka się skończył, jednak można śmiało powiedzieć, że wydarzenie się udało. Pozostaje czekać na kolejne edycje w przyszłych latach, a w międzyczasie – obserwować inne wydarzenia, które na naszej uczelni już niedługo będą się działy.
Do zobaczenia!

Marta Muchewicz
marta.muchewicz@sspg.pl

25 wyświetleń